به گزارش پارس نیوز، 

بیش از ده سال از زمانی که محسن چاوشی قطعاتی را بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می کرد، گذشته است. حالا پس از یک دهه انتشار قطعات و آلبوم های گوناگون با مجوز وزارت ارشاد، چاوشی در اقدامی متفاوت تیزری از آلبوم پر حاشیه خود را بدون گرفتن مجوز منتشر کرد؛ کاری که شاید عواقبی برای این او داشته باشد.

زور وزارت ارشاد به خواننده پاپ نرسید / گانگستر بازی چاوشی ادامه دارد

نزدیک به یک سال پیش این خواننده پاپ در اینستاگرام، وعده انتشار آلبومی با نام «ابراهیم» را به طرفدارانش داد. او آلبوم را برای دفتر موسیقی وزارت ارشاد ارسال کرد، اما واحد نظارت و ارزشیابی به 5 قطعه از 7 قطعه این آلبوم اصلاحیه زد. طبق گفته صادقی رئیس این واحد، پس از ارسال اصلاحیه به موسسه تولید کننده این آلبوم، اقدامی از سوی تهیه کننده و خواننده اثر صورت نگرفت و تغییری در روند انتشار آلبوم ایجاد نشد. به این ترتیب مجوزی هم برای انتشار این اثر صادر نشد.

از طرفی چاوشی و تهیه کننده آلبوم «ابراهیم» معتقد بودند که مدام مجوز این آلبوم را از وزارت ارشاد پیگیری کردند اما پاسخی دریافت نکردند. آن ها مدعی شدند که سهل انگاری نه از سوی تولید کنندگان اثر بلکه از سمت واحد نظارت و ارزشیابی بوده است. دو طرف به فاصله زمانی یک ماهه، توپ را در زمین همدیگر می انداختند تا این که اتفاقی تازه افتاد. ناراحتی چاوشی از عدم صدور مجوز و واکنش های وزارت ارشاد مبنی بر کم کاری تولیدکنندگان باعث شد که این خواننده پاپ و تهیه کننده آلبومش به فکر انتشار آلبوم بدون مجوز بیفتند. او در اینستاگرامش نوشت:

«...با توجه به وقفه طولانی مدت و احترام به مخاطبینم و جهت دل گرمی این روزهای سخت به اتفاق تهیه کننده تصمیم به انتشار آلبوم در مرداد ماه گرفتیم. بدیهی است که تا تاریخ ۲۰ مرداد ماه مثل ۹ ماه پیش منتظر می مانیم در غیر این صورت با احترام تقدیم خواهد شد...»

زور وزارت ارشاد به خواننده پاپ نرسید / گانگستر بازی چاوشی ادامه دارد

پس از آن هم علی ترابی مدیر دفتر موسیقی در این باره گفت: «سال گذشته ترانه‌های آلبوم ایشان به دفتر موسیقی ارائه شده و در زمان کوتاهی هم در شورای شعر و ترانه مطرح شده و چند مورد تشخیص داده شده که حتماً باید اصلاح شود. این موارد از همان تاریخ و از طریق سامانه درخواست مجوز، به شرکت ارائه دهنده اعلام شده و متأسفانه کوچک‌ترین پاسخی به همراه نداشته است. یعنی حداقل در چند ماهی که من به دفتر موسیقی برگشته‌ام، خاطرم نیست که یک بار هم نامه‌ای از شرکت دریافت کرده باشم که تقاضای تجدید نظر در رای شورا، اصلاح موارد عنوان شده، حذف موارد، جایگزینی موارد و... داشته باشند. در شرایط عادی، این واکنش به معنای آن است که متقاضی به هر دلیل از پیگیری پرونده و کسب مجوز دست کشیده و تمایلی به ادامه کار ندارد.»

وی در خصوص مشکلاتی که مانع از انتشار آلبوم «ابراهیم» شده است، اظهار کرد: «چند وقت پیش که برای نخستین بار، متوجه اعتراض محسن چاوشی در فضای مجازی شدم، شخصا خواستم ترانه‌ها را بررسی کنم تا ببینم چه کمکی می‌توانم، انجام دهم. متأسفانه ترانه‌ها به لحاظ محتوایی مواردی دارند که به هیچ عنوان در چارچوب مقررات جاری دفتر موسیقی قابل تصویب نیستند و شک نکنید که تصویب چنین آثاری، تنها هیزم به آتش کسانی ریختن است که هیچ هدفی جز بدنام کردن موسیقی و موزیسین‌ها و ممانعت از فعالیت آنها ندارند و بر مبنای تجربه بیش از یک دهه مسئولیت خود در این عرصه، با اطمینان می‌گویم که موجب ورود و برخورد نهادهای دیگر در موضوع می‌شود. البته این حرف به معنای آن نیست که خود دفتر هم مشکلی با استفاده از برخی عبارات و ترویج برخی مفاهیم در موسیقی ندارد و متأسفانه برخی اشکالات در ترانه‌های این آلبوم را می‌توان به عنوان موارد شاخصی دانست که هیچ راهی برای شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی جز پیشنهاد اصلاح یا جایگزینی باز نمی‌گذارد.»

او در پایان صحبت هایش از چاوشی خواست که شرایط موسیقی کشور را درک کند و از انتشار بدون مجوز آلبوم «ابراهیم» دست بردارد. اما نصیحت های ترابی جواب نداد و چاوشی به وعده ای که داده بود عمل کرد. او تا آخرین ساعت از روز 20 مرداد صبر کرد که شاید وزارت ارشاد خبری مبنی بر ارسال مجوز این اثر به چاوشی برساند اما این اتفاق نیفتاد و خواننده آلبوم «امیر بی گزند» ساعت 12 بامداد بیست و یکمین روز از مرداد ماه، تیزر یک دقیقه ای از آلبوم «ابراهیم» را منتشر کرد. تیزری که در آن اشعاری انتقادی نسبت به شرایط جامعه و شاید بحث برانگیزترین بخش آلبوم «ابراهیم» در آن قرار داشت.

زور وزارت ارشاد به خواننده پاپ نرسید / گانگستر بازی چاوشی ادامه دارد

حالا وزارت ارشاد در مخمصه‌ای جدید گرفتار شده است. اینبار مشکل لغو کنسرت نیست بلکه دهن کجی به تصمیم  این وزارتخانه است. تهدیدهای چاوشی و نصیحت های مسئولان وزارت ارشاد نشان می داد که انتشار آلبوم بدون مجوز به سود واحد های نظارتی نیست و شرایط لحظه به لحظه برای آنان سخت تر می شود.

با این اتفاق خیلی‌ها که دنبال بهانه برای اعتراض هستند بی تردید از این فرصت برای ضربه زدن استفاده می کنند. اما باید منتظر باشیم و ببینیم که در صورت انتشار آلبوم بدون مجوز «ابراهیم» وزارت ارشاد چه واکنشی نشان می‌دهد. آیا چاوشی برای دومین بار در طول فعالیت هنری خود ممنوع الکاری را تجربه می‌کند. هیچ یک از مسئولان مربوطه تاکنون نسبت به این قضیه واکنشی نشان ندادند و با وجود پیگیری‌های باشگاه خبرنگاران جوان مسئولان دفتر موسیقی ارشاد تصمیم به سکوت گرفتند.

انتهای پیام/