به گزارش پارس نیوز، 

 جان گری (John Gary) در «القاعده و معنای مدرن بودن» تلاش می‌کند تا «کلیشه گمراه کننده»ای که القاعده را بازگشت به دوران قرون وسطی معرفی می‌کند، به چالش بکشد. او این گروه تروریستی را «محصول تبعی جهانی سازی» می‌داند:
«مثل کارتل‌های جهانی مواد مخدر و کوپوریشن‌های مجازی کسب و کار که در دهه 90 به وجود آمدند، القاعده در زمانی به وجود آمد که مقررات زدایی مالی ثروت‌های کلان خارجی به وجود آمده و جنایتکاری سازمان یافته جهانی شده بود.
متمایزترین مشخصه القاعده، برنامه‌ریزی یک خشونت سازمان یافته خصوصی در سراسر جهان است که در گذشته ناممکن بود، همین‌طور، این باور که با اقدامات تخریبی حیرت‌آور می‌توان جهانی پدید آورد، در قرون وسطی وجود نداشت، نزدیک‌ترین خویشاوندان القاعده آنارشیست‌های اواخر نوزدهم اروپایی هستند.»
جان گری متخصص فلسفه سیاسی، پژوهشگر تاریخ نظریه‌ها و استاد مدرسه اقتصاد لندن و دانشگاه آکسفورد در اثر خود به مسائلی چون فعالیت‌های القاعده، بازار آزاد جهانی ، ژئوپلیتیک، دگردیسی جنگ و معنای مدرنیته پرداخته است.
نشر مروارید «القاعده و معنای مدرن بودن» را با ترجمه سهراب خلیلی شورینی و در 134 صفحه منتشر کرده است. این کتاب در 550 نسخه و به قیمت 125 هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است.