به گزارش پارس نیوز، 

قاسم کاظمی روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی صنایع دستی افزود: محموله های صادرات چمدانی صنایع دستی از این استان در رشته های میناکاری، گیوه دوزی، پیکرتراشی، قلمزنی، احجام چوبی، سفال، منبت و معرق بود که به کشورهای آلمان، کانادا، هلند، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، ترکیه، فرانسه، ایتالیا و انگستان ارسال شد.
وی اظهار داشت: هشت هزار هنرمند صنایع دستی در استان مرکزی در 110 رشته فعالیت دارند که 2 هزار نفر آنان بیمه هستند و پرونده 2 هزار هنرمند نیز برای بیمه، آماده دستورالعمل ابلاغی است.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: عرضه و فروش محصولات صنایع دستی از مهمترین دغدغه های هنرمندان است که این مهم با ساخت و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی رفع می شود.
کاظمی افزود: استان مرکزی در ساخت و ایجاد بازارچه های صنایع دستی در سطح کشور رتبه برتر را دارد و تا پایان امسال در تمامی شهرستان های استان بازارچه دائمی صنایع دستی دایر می شودد.
وی اظهار داشت: در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی و حمایت از کالای ایرانی 120 پرونده هنرمندان متقاضی تسهیلات در سامانه کارا تشکیل شده است که 90 هنرمند متقاضی تسهیلات مشاغل خانگی هستند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: هفت رشته منسوخ شده صنایع دستی در این استان احیا شده که شامل رشته های گلیم گل برجسته، گره چینی، قدک بافی، آثار فلزی، جاجیم بافی، نقاشی روی شیشه و قفل سازی است.
کاظمی ادامه داد: 57 اثر هنرمندان صنایع دستی استان مرکزی موفق به دریافت نشان ملی شده اند و سه اثر نیز برای دریافت مهر اصالت جهانی که شهریور ماه به میزبانی ایران برگزار می شود، معرفی شده اند.
وی گفت: هر 2 سال یک بار مهر اصالت جهانی یونسکو به صنایع دستی که نشان ملی دریافت کرده اند، تعلق می گیرد.
بیش از 2 هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 850 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.