شوخی مجری مراسم افتتاحیه با وودی آلن در اولین شب شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن با واکنش گسترده همراه شد.

 هرچند وودی آلن می‌گوید از شوخی جنجالی با او در اولین شب این دوره جشنواره فیلم کن ناراحت نشده است، مجری مراسم افتتاحیه می‌گوید اگر اوضاع و احوال فیلمساز آمریکایی را درک می‌کرد، این کار را انجام نمی‌داد.

به گزارش سی‌بی‌سی به نقل از هنر آنلاین، جشنواره پرزرق فرانسوی، چهارشنبه شب با اولین نمایش جهانی "کافه سوسایتی” (Cafe Society) تازه‌ترین فیلم آلن آغاز شد. لورن لافیت بازیگر کهنه‌کار فرانسوی که مجری مراسم افتتاحیه و اختامیه این دوره جشنواره کن است، پیش از اولین نمایش رسمی "کافه سوسایتی” به شوخی به آلن گفت: با اینکه در آمریکا به جرم تجاوز محکوم نشده‌ای، خیلی از فیلم‌هایت را اینجا در اروپا ساخته‌ای!

این اظهار نظر که به تبعید رومن پولانسکی از آمریکا اشاره دارد، باعث تعجب فراوان تماشاگران از جمله جسی آیزنبرگ، کریستن استوارت و بلیک لایولی، بازیگران فیلم "کافه سوسایتی” شد.

چند ساعت پیش از آن – و بی‌آنکه لافیت بداند – رونان فارو پسر آلن – که سال‌هاست با او اختلاف دارد – به عنوان ستون‌نویس مهمان، مطلبی در هالیوود ریپورتر نوشت که در آن از "فرهنگ تسلیم” پیرامون پدر معروفش در بحبوحه اتهامات درمورد سوء استفاده جنسی او از خواهرش، انتقاد شده بود.

لافیت که در فرانسه یک بازیگر معروف است، روز پنجشنبه به هالیوود ریپورتر گفت این شوخی را چند هفته قبل در حالی نوشت که از اوضاع و احوال فیلمساز آمریکایی، بی‌خبر بوده است.

لافیت گفت: وقتی آن را نوشتم، بیشتر شوخی با اروپا بود و اینکه چرا یکی از بزرگ‌ترین کارگردان‌های آمریکایی سال‌ها در اروپا بوده است، در حالی که مجبور نبود، چون در مقایسه با رومن پولانسکی در کشور خود به تجاوز متهم نشده است.

بازیگر فرانسوی ادامه داد: قرار بود شوخی با پیوریتنسیم آمریکایی باشد و این نکته که باعث تعجب است یک کارگردان آمریکایی می‌خواهد فیلم‌های زیادی در اروپا بسازد.

لافیت با تشبیه دلخوری‌ها از شوخی خود با آلن به "توفان در یک فنجان چای”، گفت: در برنامه‌ای که ۴۵ دقیقه ادامه داشت، فقط این در خاطر خواهد ماند.

از سوی دیگر، آلن گفت از شوخی لافیت با خودش ناراحت نشده است. او روز پنجشنبه در یک نشست مطبوعاتی در کن به ورایتی گفت: من کاملاً طرفدار این هستم که کمدین‌ها هر جور که می‌خواهند شوخی کنند. در مورد شوخی‌ها نه قضاوت می‌کنم و نه سانسور می‌کنم. خودم کمدین هستم و حس می‌کنم آن‌ها باید آزاد باشند.

آلن همچنین در پاسخ به یک خبرنگار دیگر که از او پرسید آیا مقاله پسرش را خوانده است، گفت: هیچ‌وقت هیچ چیزی را که درباره من نوشته است، نمی‌خوانم.

شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن ۱۱ تا ۲۲ مه (۲۲ اردیبهشت تا ۲ خرداد) برگزار می‌شود.