• لینک کوتاه
 • کد خبر: 331486

  شماره دوم مجله «تهران» منتشر شد.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، در این شماره علی نصیریان و منوچهر انور، به بهانه‌ی 50 سالگی تماشاخانه سنگلج، از ناگفته‌های شکل‌گیری گروه هنر ملی می‌گویند. در این بخش همچنین با اهالی «سنگلج» درباره دیروز و امروز این محله گفتگو شده است. در بخش جامعه، گزارشی منتشر شده است از تجربه‌های یک معلول از زندگی در پایتخت و اینکه به باور او «تهران هر روز با معلولان می جنگد».

  در این بخش تجربه «مارجلا» به عنوان یک شهر دوستدار معلول هم مرور شده است.

  در بخش تجسمی، موضوعیت شهر در نقاشی بررسی شده است و در پرونده ای با عنوان «تهرانِ نقاشان»، سوژگی تهران در آثار نقاشان مورد کنکاش قرار گرفته است و چند نقاشی با سبک های متفاوت از تهران هم به ضمیمه این پرونده منتشر شده است. گفتگو با بهرام دبیری با عنوان «چشم اندازی رو به ویرانی» هم نگاهی دارد به آثار نقاشانی که تهران را سوژه کار خود قرار داده اند. در بخش ادبیات، با امیر حسن چهلتن درباره شهر در ادبیات گفتگو شده است؛ شهری که به باور او «ندیدن خیابان هایش، معنایی ندارد جز عقب نشینی رمان به آپارتمان». در این بخش همچنین حضور شهر در داستان های امیر حسن چهلتن مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است.

  «در ستایش شور و امید» هم عنوان صفحاتی است که به کارنامه عبدالرحیم جعفری در انتشارات امیر کبیر پرداخته است. در این بخش، داریوش شایگان، فتح الله مجتبایی، سید کاظم موسوی بجنوردی، نصرالله حدادی و عبدالحسین آذرنگ از عبدالرحیم جعفری و «امیرکبیرش» گفته‌اند.

  «هیجان روی چهار چرخ موتورهای صحرا نوردی» هم نگاهی دارد به یک امکان تازه در پایتخت برای تحقق رویای سرعت در پیستی حرفه‌ای. «همراه با یکی از اولین خیابان های پایتخت، ناصر خسرو» هم نگاهی دارد به نقش این خیابان در تاریخ معاصر تهران و اهمیت و جایگاه دارالفنونِ آن.

  «وردیج، روستایی میان دو کوه»، «اندر خدمت و خیانتِ دایی جان ناپلئون»، «چشم طمع به یلدای ایرانی»، «جستجوی ژانویه در خیابان های تهران»، «نگاهی به مرثیه گمشده اثری از خسرو سینایی»، «با حسین محجوب در بنای نبش خیابن ملت»، «خاطره بازی اولین اکران دختر لر در سینما مرجان و زهره»، «جغرافیای یک سوء قصد»، «یک عکس، دو روایت»، «کتاب اختران از گذشته تا امروز»، «در جستجوی پاریس از دست رفته در ادبیات»، «تجربه طعم نوستالژی تهران قدیم در گل رضاییه»، «ردپای بازار هنر اصفهان در دل پایتخت»، «پرتوریا؛ خواهر رنگین کمانی تهران» و «سفرنامه آهار» هم از دیگر مطالب و سرفصل های این شماره «تهران» است.

  مجله تهران به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی احسان میراب زاده و سردبیری پژمان موسوی از سوی بخش خصوصی منتشر می شود.

  بخش خصوصی عقب نشینی علی نصیریان مرجان نقاشی

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها