پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- «لاله افتخاری» عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در یادداشتی اختصاصی برای «پارس» در تبیین خطر نفوذ فرهنگی در پس اجرای برجام نوشت:

در ابتدا باید توجه داشت که برجام هم حاوی نقاط قوت و هم حاوی نقاط ضعف و خطری است که می بایست نسبت به همه آنها دقت لازم را به خرج دهیم.

طبیعتا اجرای برجام با تبعات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی خاص خود همراه خواهد بود و در همان روزهای نخستین تصویب طرح مجلس نیز اعلام داشتم که باید در همه ابعاد، مسائل پسا برجام را جدی بگیریم.

یکی از این ابعاد بحث نفوذ فرهنگی است که جلسه ای هم در همین رابطه در کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد. بخشی از این دغدغه به این موضوع بازمی گردد که در سایه اجرای برجام، فرهنگ انقلابی و ایرانی ما مورد خذشه قرار گیرد و رهبر معظم انقلاب در این رابطه پیش از طرح برجام نیز با طرح کلیدواژه هایی مانند «ناتوی فرهنگی» ابراز نگرانی کرده اند.

اگر قرار باشد از پس اجرای برجام، فرهنگی مصرفی ترویج شود و خوش بینی نسبت به آمریکا و رژیم صهیونیستی و سوء ظن در مورد آنها به وجود آید، مشکلاتی است که ما را با چالش های جدی روبرو خواهد کرد. با ایجاد خوش بینی نسبت به آمریکا، بیم آن می رود که روحیه استکبار ستیزی ما تضیف و در مبارزه با آن دچار شک و شبهه شویم.

بنابر همچنان که رسانه ها نیزتاکید کردند، «مرگ بر آمریکا» در 13 آبان سال جاری از اهمیت بیشتری برخوردار است و همه ما باید حضور بسیار پر رنگ تری در مراسم 13 آبان امسال داشته باشیم.

یکی دیگر از نگرانی ها از این قرار است که فرهنگ آنها در سبک زندگی(اعم از پوشش، مسائل خانوادگی و...) راه نفوذ بیشتری در کشور پیدا کند و خدایی ناکرده به سمت تغییرات اندلسی پیش رویم.

در معرض خطر قرار گرفتن فرهنگ تولید ملی و اقتصاد مقاومتی(که مورد تاکید فراوان رهبر معظم انقلاب نیز می باشد) نیز از دیگر مخاطرات فرهنگی پسابرجام می باشد. اینکه ما تصور کنیم منابع مالی به دست ما آمده است و با تساهل آنها در مسائل پیش پا افتاده هزینه کنیم و نسبت به تولید ملی بی توجهی کنیم، بسیار اشتباه است.

البته در مصوبه مجلس شورای اسلامی همه این موارد به خوبی پیش بینی شده و مقرر گردید، منابع مالی حاصل از اجرای برجام در جهت حمایت از تولید ملی مورد استفاده قرار گیرد و اگر احیانا مسئله بسیار ضروری پیش آمد، در جای دیگری هزینه شود.

عدم حمایت از فرهنگ مقاومت در سایر نقاط دنیا(سوریه، فاسطین، یمن، عراق، بحرین و...) نمونه دیگری از نفوذ فرهنگی پسابرجام می باشد که نباید در راستای اجرای برجام، در حمایت از این فرهنگ مهم دچار رو در بایستی شویم.

باید توجه داشته باشیم که ممکن است بخشی از نفوذ فرهنگی پس از برجام ممکن است از طریق ورود فیلم، اقلام فرهنگی و رفت و آمد هنرمندان صورت گیرد که اگر این موضوع هدفمند عمل نکنیم، می تواند خسارات فرهنگی را به بار آورد. باید ببینیم که در چه موضوعی مروادات را برقرار می کنیم تا فرهنگ و اعتقادات ما مورد آسیب و خدشه قرار نگیرد.

اگر قرار است که تردد فرهنگی صورت بپذیرد(اعم از اینکه گروه های خارجی وارد ایران شوند و یا اینکه هنرمندان ما به آن سوی مرزها اعزام شوند) باید چارچوب ها مشخص شود و الزامات و باید و نباید ها به صورت مشخص ترسیم شود. در غیر اینصورت، زیر ساخت های فرهنگی ما به شدت آسیب خواهد دید.

مسائل اجتماعی نیز به همین ترتیب در معرض خطر قرار می گیرند. امروز شاهد آن هستیم که کشورهایی نظیر ژاپن(که مبانی اعتقادی مانند ما نیز ندارند) به دلیل تعاملات گسترده با ایالات متحده، به لحاظ فرهنگی در معرض خطر قرار گرفته اند و فرهیختگان آنها به خود من گفته اند که به دلیل مروادات طولانی با آمریکا تحت تهاجم فرهنگ آنها قرار داریم و باید قبول کنیم که آسیب دیده ایم.

ما باید همه این راه های را ببنندیم و این کار از طریق آگاه سازی صحیح جوانان و بیان واقعیت به مردم ممکن می شود. بدین خود مردم  تصمیم می کیرند و آن چنان بصیرت دارند که حق باطل را تشخیص دهند.

در پایان خواهش من از همه رسانه ها و مردم محترم این است که برای یکبار هم که شده، متن کامل مصوبه مجلس در رابطه با نحوه اجرایی شدن برجام را مورد مطالعه قرار دهند که طی آن به دولت تکلیف شده است که دقت، نظارت و رصد لازم را  برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دشمن به خرج دهد و جلوی همه منافذ را بگیرد.

متاسفانه از چند ماه پیش از مصوبه مجلس، زمزمه هایی در خصوص ورود شرکت هایی که نماد استکبار جهانی به شمار می آیند(مانند مک دونالد) به ایران شنیده که با این مصوبه مجلس دولت باید جلوی همه اینها را بگیرد تا آسیبی به ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی ما وارد نشود.