به گزارش پارس، نشست رهروان ولایت به ریاست کاظم جلالی و با حضور محمد سرافراز رییس سازمان صداوسیما امروز یکشنبه 10 آبان ماه تشکیل جلسه داد.

سرافراز در این جلسه با اشاره به محدودیت‌ها و کمبودهایی که در منابع مالی سازمان وجود دارد، گفت: درآمدهای سازمان از طریق دولت کاهش پیدا کرده است و ما سال گذشته را با حمایت‌های مقام معظم رهبری توانستیم به پایان ببریم و امسال نیز روی درآمدهای خود سازمان حساب کرده‌ایم.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به حضور فعال رسانه‌های بیگانه برای مبارزه با فرهنگ اسلامی گفت: ای پی تی‌وی (رسانه تعاملی) را تا پایان امسال راه‌اندازی می‌کنیم و مخاطبان با انتخاب خود می‌توانند برنامه موردنظرشان را به راحتی و در ساعت مورد نظر خود نظاره‌گر باشند.

فعالیت 112 شبکه فارسی‌زبان روی ماهواره

رییس صدا و سیما در ادامه به حضور فعال رسانه‌های دشمن برای خدشه وارد کردن به فرهنگ ایرانی- اسلامی اشاره کرد و گفت: 31 ماهواره از ایران قابل دریافت است که از این 31 ماهواره، هزاران شبکه پخش می‌شود و 112 شبکه به زبان فارسی و 171 شبکه مختص ایران برنامه‌سازی دارد و آن‌ها روی این شبکه‌ها خیلی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی راه‌اندازی رسانه تعاملی (IPTV) را راه‌حلی برای مقابله با این رسانه‌ها عنوان کرد و افزود: فعالیت ما در شبکه‌های مجازی باید افزایش پیدا کند تا مردم بتوانند هر زمان که بخواهند، برنامه مورد علاقه خود را انتخاب و تماشا کنند.

سرافراز همچنین از تلاش‌ رسانه ملی برای فعالیت بیشتر در حوزه‌های راهبردی، گفتمان انقلاب و مسایل علمی دارد.

وی اظهار کرد: مرکز گسترش فیلمنامه‌نویسی را راه‌اندازی کرده‌ایم تا بتوانیم سناریوهای بهتری داشته باشیم و همچنین شبکه کودک و خردسال را از هم مجزا کرده و از انیمیشن‌های داخلی استفاده خواهیم کرد.

دفاع از عملکرد صداوسیما در برجام

سرافراز درباره نحوه پوشش برجام از صدا و سیما و انتقادهایی که در این خصوص وجود دارد، گفت: در یک زمانی فقط سازمان دیدگاه‌های تیم مذاکره کننده را منعکس می‌کرد اما از زمان فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد بی‌اعتمادی به آمریکا و نحوه لغو تحریم‌ها، تمام تلاش خود را در این راستا قرار دادیم و به دنبال آن هستیم که آمریکا در خصوص معتمدانش چگونه عمل خواهد کرد و شاید به همین دلیل به حواشی کمتر پرداختیم.

راه‌اندازی شبکه اچ‌دی برای تهران

رئیس صدا و سیما درباره تغییراتی که در شبکه پنج صورت گرفته است، اظهار کرد: پخش این شبکه به صورت سراسری شده بود و دیگر مختص به استان تهران نبود و با تقویت این شبکه در راستای ساخت برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، راهبرد این شبکه از حالت استانی بودن خارج شد.

وی تاکید کرد: به زودی شبکه‌ای مختص استان تهران با کیفیت HD و تولیدی راه‌اندازی خواهد شد.

سرافراز درباره پوشش فرستنده‌های دیجیتال در شهرهای فاقد این فرستنده گفت: تا پایان سال 94 بودجه‌ای برای این منظور در نظر گرفته‌ایم ولی خیلی از مناطق دور افتاده وجود دارد که فاقد فرستنده هستند و باید اول منابع مالی آن‌ها را تامین کنیم.

براساس این گزارش، اعضای فراکسیون رهروان ولایت در ابتدای این جلسه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود درخصوص برنامه‌های سازمان صدا و سیما پرداختند.

اعضای فراکسیون رهروان ولایت به موضوعاتی از قبیل پخش تک بعدی سند برجام، عدم پوشش صدا و سیما در مناطق محروم و گرایش آنان به شبکه‌های ماهواره‌ای، تشکیل جلسات منظم نمایندگان با صدا و سیما، تمرکز بیشتر بر روی خرده فرهنگ‌ها و فرهنگ سازی اسلامی، حذف بهانه‌های تکراری و بی‌کیفیت از صدا و سیما و دقت در تبلیغات حوزه سلامت اشاره داشتند.

همچنین بت کلیا نماینده اقلیت آشوری ضمن انتقاد از عدم تعامل صدا و سیما با مجلس بالاخص در حوزه اقلیت‌های دینی، گفت: یکی از راه‌های مبارزه با رسانه‌های دشمن، استفاده از ظرفیت‌های نمایندگان اقلیت‌ها در داخل کشور است که متاسفانه به این ظرفیت اصلا توجهی نمی‌شود.

در پایان نمایندگان خواستار تلاش سازمان صدا و سیما جهت تقویت وحدت و وفاق ملی شدند.