بهشت زهرا بزرگترین آرامستان تهران است. با شیوع کرونا و روند افزایشی مرگ و میر در تهران ظرفیت آرامستان تهران در حال تکمیل است.


به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران امروز در صحن شورای ششم شهر حضور یافت و گزارشی از اقدامات انجام گرفته این معاونت ارائه داد.

وی درباره احداث بوستان‌ها در پایتخت گفت: در طول سال‌های اخیر 91 بوستان به بهره‌برداری رسیده و پایتخت اکنون بیش از 2300 بوستان دارد در حالی که قبل از انقلاب اسلامی تهران فقط 75 بوستان داشت. 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به اینکه احداث و بهره‌برداری از 26 بوستان دیگر تا پایان سال جاری برنامه‌ریزی‌های آن انجام گرفته است گفت: از 353 محله تهران تا سال 96 تنها 17 محله فاقد بوستان بوده که با اقدامات انجام شده اکنون فقط 8 محله در تهران فاقد بوستان است. 

یزدانی به طرح بزرگ احداث کمربند سبز پیرامون شهر تهران به مساحت 50 هزار هکتار از سال 66 اشاره کرد و گفت: تا کنون بیش از 43800 هکتار از این پروژه به اتمام رسیده است و در سال جاری نیز توسعه 1250 هکتار جنگل‌کاری کمربند سبز پیرامون تهران در دست اقدام است. 

وی درباره وضعیت سرانه فضای سبز در تهران گفت: در مطالعات طرح جامع شهر تهران سرانه استاندارد فضای سبز  شهری برای هر نفر در پایتخت معادل 10 مترمربع مشخص شده اما قانون هوای پاک که در سال 96 به تصویب هیأت دولت رسیده سرانه فضای سبز شهری برای هر نفر در شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت معادل 15 مترمربع تعیین شده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد در مناطقی همچون 10، 17، 7، 8، 11 و 12 به دلیل بافت فشرده و متراکم مسکونی توسعه سرانه فضای سبز با مشکل مواجه است و در حال حاضر از میان مناطق 22‌گانه تهران منطقه 10 کمترین میزان سرانه فضای سبز برای هر شهروند و منطقه 22 بیشترین سرانه فضای سبز برای هر شهروند را دارد.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در مورد ساماندهی قنوات تهران گفت:‌در حال حاضر اطلس قنوات تهران برای 4 هزار میله قنات موجود تهیه شده  و هم اکنون 7 میلیون مترمکعب از پساب تصفیه شده فاضلاب جهت آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود و مدیریت مصرف بهینه چاه‌های‌ آب هم با هوشمندسازی انجام گرفته است. 

یزدانی در مورد باغات و اراضی مشجر تهران نیز گفت:‌در شهر تهران 6183 ملک مشجر شناسایی شده که شناسنامه 3428 ملک مشجر شامل شناسنامه شهرسازی و اکولوژیکی است. 

وی در مورد وضعیت آتشنشانی پایتخت گفت: تا کنون 15 ایستگاه از ابتدای سال 96 ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده که از این تعداد 11 ایستگاه جدیدالاحداث بوده و تعداد ایستگاه‌ها از 122 به 133 رسیده است. 

معاون خدمات شهری شهرداری تهران در مورد وضعیت میادین میوه و تره‌بار گفت: طی سال‌های اخیر 53 میدان و بازار میوه‌ و تره‌بار نیز احداث شده است و 11 میدان نیز تخریب و نوسازی شد.

یزدانی در مورد مکان‌یابی، تملک، طراحی  احداث آرامستان‌های جدید گفت:‌طرح مکان‌یابی آرامستان‌های آتی کلانشهر تهران در سال 99 توسط مشاور تکمیل و تحویل شد و بر اساس طرح مذکور در گزارش اولیه نسبت به شناسایی 11 نقطه اقدام شد که بعد از ارزیابی‌های به عمل آمده در نهایت 6 زمین به عنوان انتخاب نهایی در نظر گرفته شد و لایحه مکان‌یابی، تملک و احداث آرامستان‌های جدید در تهران به همراه گزارش‌های توجیه مربوطه با قید یک فوریت برای سیر مراحل تصویب در شورای شهر ارسال شده است.