به گزارش پارس به نقل از مهر، مقامات و شخصیت های لبنانی همچنان به انفجارهای تروریستی نزدیک سفارت ایران در بیروت که دهها شهید و زخمی برجای گذاشت واکنش نشان می دهند.

به گزارش شبکه المنار، قاسم هاشم نماینده پارلمان لبنان گفت: انفجار امروز ثبات لبنان را نشانه رفته است. این به تبعات بحران سوریه با توجه به جایگاه لبنان و اهمیت نقش آفرینی از سوی آن مربوط می شود. لبنان نمی تواند از تحولات منطقه به دور باشد. این طبیعی است که این جنایات به شهروندان لبنانی ضربه می زند. هدف این جنایات تخریب است.

از سوی دیگر تشکل الشغیله لبنان با صدور بیانیه ای اعلام کرد: گروههای تکفیری و حکام سعودی عامل این اقدام تروریستی هستند و هدفشان مانع تراشی در برابر راه حلهای سیاسی، ایجاد آشوب و بی ثباتی در لبنان پس از شکست در سوریه است.

در این بیانیه آمده است: این جنایت تروریستی جدید که به جنایات ضاحیه جنوب و طرابلس افزوده می شود نشان دهنده تفکر جنایتکارانه گروههای تفکیری و آل سعود و درماندگی آنها در نتیجه شکستهای پی درپی در سوریه است و همه لبنانی ها باید به وحدت روی آورند. دولت و دستگاههای آن باید اقدامات فوری برای مقابله با عاملان این اقدام انجام دهند و مانع تحرکات گروههای تکفیری که در راستای تحرکات اربابان به ویژه اسرائیل حرکت می کنند شوند.

حزب کمونیست لبنان نیز با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن انفجارهای امروز بیروت از همه لبنانی ها خواست قبل از اینکه فرصت از دست برود مانع فتنه افکنی شوند.

محمد رشید قبانی مفتی اهل سنت لبنان ضمن محکوم کردن انفجارهای های امروز بیروت آن را اقدامی تروریستی و اصرار جنایتکاران بر بی ثباتی لبنان دانست.

وی درباره وارد شدن لبنان به درگیری های منطقه ای ویرانگر و دامن زدن به فتنه و قتل میان شیعی و سنی هشدار داد.

مفتی لبنان در تماس با رکن آبادی سفیر ایران در بیروت بیان کرد: انفجاری که امروز رخ داد نشانه خطرناکی با هدف شعله ور کردن جنگ میان لبنانی ها است.

ایلی مارونی نماینده پارلمان لبنان گفت: از همه می خواهیم که برای دستیابی به راه حل تلاش کنند. این انفجارها ضربه به ارتش لبنان است، باید برخورد قوی و کوبنده ای با گروههای تروریستی صورت گیرد.

اشرف حمدی سفیر مصر در لبنان نیز ضمن محکوم کردن این انفجارها ابراز امیدواری کرد که لبنان از این مرحله دشوار عبور کند. لبنان بهای بی ثباتی مناطق اطراف خود را می دهد.

حزب نیروهای مردمی یمن نیز انفجارهای امروز در نزدیکی سفارت ایران در بیروت را محکوم و آن را تروریستی دانست.

جمیل السید از مسئولان امنیتی سابق لبنان نیز گفت: این اقدام جنایتکارانه خطرناک است و نشانه وجود اعضای القاعده در لبنان است. تنها راه مقابله با این اقدامات جنایتکارانه تشکیل دولت فراگیر است. لبنان به محیطی مناسب برای تروریستهای فراری از سوریه تبدیل شده است.

فایز غصن وزیر دفاع لبنان نیز اعلام کرد: روسای سه گانه در لبنان پوشش سیاسی را برای ارتش لبنان برای رویارویی با گروههای تروریستی فراهم می آورند. اوضاع بسیار دشوار است و همه لبنانی ها به خوبی آن را می دانند. همه باید به مقابله با فتنه برخیزند. این پیامی هشدار دهنده بود که باید به آن توجه شود.