به گزارش پارس به نقل از فارس، شبکه خبری ان بی سی نیوز خبر داد حجت الاسلام حسن روحانی در خلال مصاحبه اختصاصی با این شبکه از ستمگری های اسرائیل در منطقه خاورمیانه انتقاد کرد، خواستار صلح شد و گفت که ایران « به دنبال جنگ نیست. »

بر اساس این گزارش آقای روحانی در پاسخ به سؤالی از « آن کاری» ، خبرنگار ان بی سی نیوز که پرسیده بود آیا او هولوکاست را افسانه می داند گفت: « من تاریخدان نیستم. سیاستمدارم. چیزی که برای ما مهم است این است که کشورهای منطقه و مردم به یکدیگر نزدیک تر شوند و بتوانند از خشونت و بی عدالتی دوری کنند. »

رئیس جمهور ایران در پاسخ به سوالی از خبرنگار این شبکه خبری که پرسیده بود که ایران می خواهد اسرائیل را از نقشه حذف کند، گفت: « چیزی که ما در این کشور به دنبال آن هستیم، حاکمیت اراده مردم است. ما به صندوق رأی اعتقاد داریم. »

سوال دیگر از آقای روحانی به اظهار نظر بنیامین نتانیاهو درباره ایشان مربوط می شود که گفته بود او « گرگی در لباس میش» است.

روحانی اسرائیل را « اشغالگر و دولتی غاصب» خواند که « به مردم منطقه ستم می کند و با سیاستهای جنگ افروزانه باعث ایجاد بی ثباتی در منطقه شده است. »

وی افزود: « اسرائیل نباید به خودش اجازه دهد درباره دولتی که با انتخاباتی دموکراتیک و آزاد روی کار آمده اظهار نظر کند. »

رئیس جمهور ایران در بخش دیگری از سخنانش درباره لفاظی های جنگ طلبانه علیه ایران گفت: « ما به دنبال جنگ با هیچ کشوری نیستیم. ما به دنبال صلح و ثبات در بین تمامی کشورهای منطقه هستیم.

حسن روحانی در ادامه سخنانش درباره آزادی های شهروندی مردم ایران که موضوع سوال خبرنگار ان بی سی بود گفت: « ما می خواهیم مردم در زندگی خصوصی َشان کاملاً آزاد باشند و در دنیای امروز دسترسی به اطلاعات و حق گفت وگوی آزاد و حق تفکر آزادانه، حقی برای تمام مردم و از جمله مردم ایران است. »

رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود: « در خصوص برنامه هسته ای، دولت ایران با تمام قدرت خود وارد شده و اختیارات کامل دارد. تحت هیچ شرایطی ما به دنبال سلاح های کشتار جمعی نیستیم، از جمله تسلیحات هسته ای. »

به نوشته ان بی سی، روحانی که دکترای خود را از یک دانشگاه اسکاتلندی گرفته است، تنها کاندیدای غیرمحافظه کار در انتخاباتی بود که جایگزین احمدی نژاد در آن تعیین می شد. وی بیش از ۱۸ میلیون رای کسب کرد و این در حالی بود که کاندیداهای محافظه کار جمعا کمتر از ۱۸ میلیون رای به دست آوردند. رسانه های غربی عموما به جای استفاده از عبارت « اصول گرا» از کلماتی نظیر محافظه کار و تندرو استفاده می کنند.

رئیس جمهور ایران همچنین در این مصاحبه در خصوص رد و بدل شدن نامه بین او و رئیس جمهور آمریکا نیز توضیحاتی داد. وی ابراز داشت: « از نقطه نظر من، لحن نامه اوباما مثبت و سازنده بود. » اشاره روحانی به نامه ای است که رئیس جمهور آمریکا به عنوان تبریک پیروزی در انتخابات برای وی ارسال کرده بود.

ایران و ایالات متحده روابط دیپلماتیک خود را در سال ۱۹۸۰ و پس از آن که دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریکا در تهران را تسخیر کردند، قطع کردند. در جریان این تسخیر، ۵۲ گروگان آمریکایی برای مدت ۴۴۴ روز در ایران بودند.

ان بی سی همچنین به نقل از آقای روحانی نوشت: « این نامه می تواند گامی کوچک و ظریف برای آینده ای بسیبار پراهمیت باشد. من فکر می کنم سران تمام کشورها باید به منافع ملی خود فکر کنند و نباید تحت تاثیر گروه های فشار قرار گیرند. امیدوارم در آینده شاهده چنین فضایی باشیم. »

روحانی قرار است سه شنبه آینده در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شود. در دورانی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در جلسات مجمع عمومی حاضر می شد، دیپلمات های غربی عموما جلسه را ترک می کردند.