به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، پایگاه صهیونیستی دبکا، نزدیک به منابع نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در گزارشی از نرم شدن مواضع باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در خصوص مساله هسته ای ایران خبر داد و نوشت: لحن میانه روی رئیس جمهور جدید ایران حتی پیش از آغاز مذاکرات هسته ای به نتیجه مورد نظر رسیده است.

بنا بر ادعای دبکا، ایالات متحده تنها یک خواسته از ایران دارد: « ایران جدیت خود را با موافقت با نرفتن به سوی تسلیحات شیمیایی نشان دهد. » بنابراین، اوباما در تدوین تنها خواسته خود از همان مساله ای استفاده کرده که در سخنان رهبر عالی ایران به آن تصریح شده است: « ما مخالف سلاح هسته ای هستیم و وقتی می گوییم کسی نباید سلاح هسته ای نداشته باشد، خود نیز به دنبال آن نمی رویم. »

دبکا تاکید کرده است که تقارن بین سخنان در تهران و واشنگتن در مفاهیم و زمان بندی کامل است و این امر نمی تواند اتفاقی باشد.

دبکا ادعا کرده که بین مقامات ارشد ایرانی و اوباما از طریق سلطان قابوس، سلطان عمان نامه هایی رد و بدل شده و آخرین پیام را نیز وزیر دفاع عمان به رئیس جمهور ایران تسلیم کرده است. در این پیام آخر به رئیس جمهور ایران اعلام شده که مواضع آشتی جویانه وی در قبال ایالات متحده باید همراه با قول ایران مبنی بر نظامی نکردن برنامه هسته ایش باشد.

منابع اطلاعاتی دبکا بر این باورند که اوباما در خصوص تهران هم به دنبال همان مسیری است که از طریق ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در خصوص دمشق طی کرد: « حرکت سریع از طریق مسیر پنهانی در حال تظاهر به اینکه مسائل هنوز در مراحل اولیه است. »

دبکا اذعان کرده که اوباما در حال پذیرش همان سخنان رهبر عالی ایران است که ایشان بارها تکرار کرده و بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران تاکید کرده اند. چنین رویکردی از سوی اوباما، منجر به عقب ماندن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از قافله شده و سیاست های او در قبال ایران به جایی نخواهد رسید.

نتانیاهو خواستار توقف کامل غنی سازی اورانیوم در ایران و خارج شدن اقلام غنی شده از این کشور بود. وی همچنین تقاضای بسته شدن فردو و توقف ساخت رآکتور آب سنگین اراک است.