به گزارش پارس به نقل از ایسنا، ارتش سوریه یکی از قوی ترین ارتش های جهان از لحاظ تعداد و دومین ارتش قوی در بین کشورهای عربی بعد از مصر است.

 

 

 

فرماندهی کل ارتش سوریه را بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور برعهده دارد و وزیر دفاع به عنوان معاون اسد، مقام دوم در تصمیم گیری در خصوص اقدامات ارتش محسوب می شود.

 

 

 

بنا بر آمار منتشر شده، ارتش سوریه بیش از ۳۲۵ هزار نظامی در اختیار دارد که این افراد در سه بخش عمده ارتش یعنی نیروی زمینی، هوایی و دریایی تقسیم بندی می شوند.

 

 

 

نیروی زمینی

 

نیروی زمینی ارتش سوریه قوی ترین بخش از بخش های سه گانه ارتش این کشور محسوب می شود که نزدیک به ۲۰۰ هزار نظامی در این بخش در حال فعالیت هستند و ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره دارد.

 

 

 

نیروی زمینی ارتش سوریه به سه فرماندهی کلی تقسیم می شود که فرماندهی اول در دمشق، فرماندهی دوم در منطقه الزبدانی و فرماندهی سوم ارتش سوریه در شهر حلب و در شمال این کشور واقع است.

 

 

 

نیروی زمینی ارتش سوریه از ۹ لشکر زرهی، سه لشکر مکانیزه و چهار تیپ پیاده که مستقل از لشکرهای سوری فعالیت می کنند تشکیل شده است.

 

 

 

این نیرو همچنین دو لشکر ویژه زرهی در اختیار دارد که هر یک از چندین گردان و تیپ متخصص در امور دفاعی و حمله تشکیل شده اند. دو تیپ توپخانه و دو تیپ متخصص در جنگ علیه استحکامات زرهی نیز که به شکل مستقل عمل می کنند توان دفاعی نیروی زمینی ارتش سوریه را تا حدود زیادی ارتقا داده است.

 

 

 

نیروی زمینی ارتش نزدیک به ۴۹۵۰ تانک در اختیار دارد که گفته می شود تعداد زیادی از این تانک ها در درگیری های داخلی از بین رفته باشد. تانک های سوریه از نوع تی۸۰، تی۷۲، تی۶۴، تی۵۵ و تی۹۰ است که نوع آخر تنها در اختیار گارد ریاست جمهوری سوریه است.

 

 


سایت موشکی ارتش سوریه

 

 

 

نیروی زمینی ارتش سوریه همچنین سه تیپ موشکی در اختیار دارد که هر یک از آن ها از سه گردان تشکیل شده اند وتمامی این گردان ها مسلح به موشک های زمین به زمین از انواع مختلف به ویژه اسکاد هستند.

 

 

 

بیشتر موشک های سوریه ساخت روسیه هستند که متخصصان ارتش با همکاری کشورهای همپیمان دمشق، برد و قدرت انفجاری این موشک ها را تا حدود زیادی ارتقاء داده اند. برد موشک های سوریه به دورترین نقاط کشورهای همسایه این کشور می رسد و این موشک ها به راحتی هر نقطه از سرزمین های اشغالی را هدف قرار می دهند.

 

 

 

برد این موشک ها به ۵۰۰ کیلومتر می رسد و نوع ارتقا یافته آن می تواند اهدافی در فاصله ۷۰۰ کیلومتری را هدف قرار دهد.

 

 


سایت موشکی ارتش سوریه

 

سوریه همچنین یک تیپ دفاع دریایی در اختیار دارد که زیر نظر نیروی زمینی فعالیت می کند و از موشک های زمین به دریا از انواع مختلف از جمله موشک روسی یاخونت که بسیار پیشرفته هستند بهره می گیرد.

 

 

 

مهمترین بخش نیروی زمینی ارتش سوریه و کارآزموده ترین این بخش لشکر گارد ریاست جمهوری سوریه است که خود شامل یگان های توپخانه، مکانیزه وسه گردان زرهی است و بهترین ادوات نظامی ارتش سوریه و کارآزموده ترین نیروهای این ارتش، در لشکر مذکور فعالیت می کنند.

 

 


ماهر اسد

 

فرماندهی این لشکر را ماهر اسد، برادر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برعهده دارد و عملا جنگ های مختلف در سوریه توسط این لشکر اداره می شود.

 

 

 

نیروی هوایی

 

نیروی هوایی ارتش سوریه یکی از قوی ترین نیروهای هوایی کشورهای عربی محسوب می شود که نزدیک به ۹۰۰ هواپیما و هلی کوپتر نظامی و ترابری در اختیار دارد که نزدیک به چهار پنجم این تعداد را هواپیما و یک پنجم آن را هلی کوپترهای نظامی تشکیل می دهد.

 

 

 

بیشتر تجهیزات نیروی هوایی ارتش سوریه مانند دیگر بخش های نظامی این کشور توسط شوروی و روسیه ساخته و تجهیز شده است و پدافند هوایی ارتش سوریه نیز که زیر نظر نیروی هوایی این کشور اداره می شود از قدرتمندترین بخش های ارتش است که از موشک های زمین به هوای مختلفی برخوردار است.

 

 


میگ ۲۹

 

 

 

نیروی هوایی ارتش سوریه در سال ۱۹۴۸ و پس از استقلال این کشور از فرانسه تاسیس شد و در سه جنگ بزرگ با رژیم صهیونیستی مشارکت داشته که تجربه های زیادی از این طریق به دست آورده است.

 

 

 

نیروی هوایی سوریه به ۲۵ گروه مختلف تقسیم می شود که این بخش ها در فرودگاه های نظامی سوریه در منطق مختلف این کشور توزیع شده اند.

 

 

 

سوریه نزدیک به ۸۰ فرودگاه نظامی در اختیار دارد و با احتساب فرودگاه های کوچک و اعلام نشده این کشور شمار زیاد فرودگاه های ارتش، توان مانور نیروهای نظامی سوریه را تا حدود زیادی بالا برده است.

 

 

 

پدافند هوایی ارتش سوریه که مستقیما زیر نظر نیروی هوایی اداره می شود بیش از چهار هزار توپ ضد هوایی در اختیار دارد که کالیبر برخی از آنها تا ۱۰۰ میلیمتر نیز می رسد.

 

 

 

پدافند هوایی سوریه همچنین بیش از ۴۱۰۰ سامانه دفاع موشکی سام در اختیار دارد که موشک های آن از نوع سام ۲،۳، ۸،۱۶،۲۲ و ۱۴ است.

 

 

 

پدافند هوایی سوریه نزدیک به ۶۰ هزار نظامی در اختیار دارد که در ۲ لشکر ویژه ضد هوایی در حال خدمت هستند.

 

 

 

به دلیل ضعف جنگنده های ارتش سوریه در نبرد هوایی، پدافند هوایی این کشور و موشک های سام از مهمترین امکانات ارتش برای رویارویی با هرگونه حمله هوایی به سوریه محسوب می شود.

 

 

 

ارتش سوریه همچنین قراردادی را با روسیه منعقد کرده است که براساس آن مسکو ارتش را به موشک های اس ۳۰۰ مسلح می کند اما به دلیل مخالفت های کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی هیچ یک از این سامانه پیشرفته ضد هوایی تحویل دمشق نشده است و قرار است اولین محموله از آن در سال ۲۰۱۴ به سوریه تحویل داده شود.

 

 

 

 

 

نیروی دریایی

 

نیروی دریایی سوریه در مقایسه با نیروی دریایی دیگر کشورهای عربی یک نیروی قوی محسوب می شود و اما اگر این نیرو را با نیروی دریایی دیگر کشورهای جهان مقایسه کنیم حرفی برای گفتن ندارد.

 

 

 

مهمترین پایگاه دریایی ارتش سوریه بندر اللاذقیه در شرق این کشور است که بیشترین فعالیت ارتش در این بندر انجام می شود. بندر طرطوس نیز دیگر بندر نظامی سوریه است که کشتی های جنگی روسیه نیز بنا بر قرارداد منعقد شده میان دو طرف، در این بندر پهلو می گیرند.

 

 

 

نیروی دریایی سوریه براساس آمار تا سال ۲۰۱۲ متشکل از دو ناوچه ساخت روسیه است و بیش از ۲۰ کشتی با توانایی حمل موشک است که نزدیک به شش کشتی موشک انداز سوریه نیز ساخت ایران است.

 

 

 

 

 

نیروی دریایی ارتش سوریه همچنین هفت کشتی مین ریز در اختیار دارد که برای عملیات مین ریزی و مقابله با زیردریایی های مهاجم از آنها استفاده می شود.

 

 

 

نیروی دریایی همچنین چندین کشتی آبی خاکی و نیز کشتی های سوخت رسان و کشتی های پشتیبان در اختیار دارد که کار تدارکات و عملیات لجستیکی را اجرا می کنند. این نیرو همچنین چندین هلی کوپتر ساخت روسیه در اختیار دارد که بیشتر برای ترابری از آنها استفاده می شود.

 

 

 

براساس آخرین گزارش مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک که مقر آن در لندن قرار دارد، ارتش سوریه از آغاز ناآرامی های این کشور از سال ۲۰۱۱ تاکنون بسیاری از توانایی های خود را از دست داده ولی همچنان یکی از قوی ترین ارتش های کشورهای عربی محسوب می شود.

 

 

 

براساس گزارش صادر شده از سوی این مرکز، ارتش سوریه هم اکنون ۱۸۷ هزار نظامی در اختیار دارد که ۱۱۰ هزار آنها در نیروی زمینی، پنج هزار در نیروی دریایی و ۲۷ هزار در نیروی هوایی مشغول به کار هستند و ۳۶ هزار نظامی ارتش نیز در بخش پدافند هوایی به فعالیت مشغولند.

 

 

 

این تعداد در سال ۲۰۰۹،۳۲۵ هزار تن بود که تنها در نیروی زمینی ۲۲۰ هزار نظامی فعالیت می کردند.

 

 

 

بنابر اعلام مرکز مذکور، توان تهاجمی و دفاعی ارتش سوریه به دلیل فرار برخی از نظامیان و نیز درگیری های دو سال اخیر کاهش یافته است.

 

 

 

مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک، نیرو های وابسته به ارتش سوریه را یکی از بخش های فعال ارتش ارزیابی می کند که تعداد دقیق آنها مشخص نیست. تعداد این نیروها در سال ۲۰۰۹،۱۰۸ هزار شبه نظامی بود که ۸ هزار به عنوان نیروهای ژاندارمری زیر نظر وزارت کشور اداره می شد و بیش از ۱۰۰ هزار شبه نظامیان طرفدار اسد بودند که اکنون در جنگ های داخلی نقش موثری دارند.

 

 

 

نیروهای ذخیره ارتش سوریه براساس اعلام مرکز مذکور ۳۱۴ هزار تن برای نیروی زمینی، چهار هزار برای نیروی دریایی، ۱۰ هزار برای نیروی هوایی و ۲۰ هزار نیرو برای پدافند هوایی ارتش سوریه هستند.

 

 

 

 

 

بنا بر اعلام مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک تعداد نیروهای نخبه ارتش سوریه که می توان بر توان نظامی آنها اطمینان داشت نزدیک به ۵۰ هزار نظامی است که علاوه بر آنها باید نیروهای ویژه سوریه و گارد ریاست جمهوری این کشور و همچنین دو لشکر سوم و چهارم ارتش را که زیر نظر ماهر اسد اداره می شوند به این تعداد افزود.

 

 

 

ارقامی که ذکر شد، آماری است که از سوی منابع مختلف رسمی و غیر رسمی اعلام شده است، اما همان گونه که مسئولان سوری بارها تاکید کرده اند، ارتش این کشور امکانات و تسلیحات اعلام نشده ای دارد که به گفته وزیر خارجه این کشور متجاوزان را غافلگیر خواهد کرد.