به گزارش پارس به نقل از فارس، احمد داود اوغلو پس از ورود به فرودگاه بین المللی جده مورد استقبال احمد مختار غون سفیر ترکیه در ریاض و فکرت اوزر کنسول ترکیه در جده و شماری از مسئولان بلندپایه عربستان قرار گرفت.

قرار است داود اوغلو امروز چهارشنبه با سعود الفیصل همتای سعودی خود دیدار کند و دو پرونده سوریه و مصر در صدر جدول کاری آنها قرار دارد.

دو طرف همچنین قرار است روابط دوجانبه و شماری از مسائل منطقه ای را بررسی کنند.

ترکیه و عربستان از افراد مسلح در سوریه حمایت و علیه نظام بشار اسد رئیس جمهوری این کشور موضع گیری کرده اند  وترکیه راه را برای ورود سلاح و افراد مسلح از طریق مرزهای خود باز کرده و عربستان نیز حمایت مالی و تسلیحاتی از آنها به عمل آورده است و دو طرف در زمینه پرونده سوریه مواضع یکسانی دارند.

این دیدار در سایه تهدید غرب با همدستی برخی کشورهای عربی از جمله عربستان و قطر و ترکیه برای حمله نظامی به سوریه برگزار خواهد شد.

اما عربستان و ترکیه همزمان درخصوص پرونده مصر با هم اختلاف نظر شدید دارند به گونه ای که ترکیه اقدام اخیر ارتش مصر در برکنار کردن محمد مرسی رئیس جمهوری مصر وابسته به گروه اخوان المسلمین و روی کار آوردن رئیس جمهور و دولت جدیدی در این کشور را کودتا می داند اما عربستان از این اقدام ارتش مصر استقبال کرده و وعده کمک های مالی گسترده به ارتش این کشور کرده است.