به گزارش پارس به نقل از کیهان، منابع رسانه ای صرف نظر از میزان جدی بودن احتمال حمله آمریکا به سوریه معتقدند که پیاده کردن نیروی نظامی زمینی از احتمال به مراتب کمتری برخوردار است و حملات موشکی و هوایی و دریایی احتمالاً اولویت بیشتری دارد. سوریه نیز در مقابل دارای ارتش قدرتمندی است که توانسته این کشور را در مقاومت ۲ ساله گذشته در برابر جبهه عظیم فشار خارجی پیروز کند. نیروهای جیش الشعبی نیز تبدیل به پشتوانه قدرتمند ارتش شده اند.

آنچه در این میان قابل توجه است از یک سو قدرت موشکی بالای سوریه و از دیگر سو حساسیت دریای مدیترانه است. سوریه بر بخش مهمی از سواحل شرق مدیترانه اشراف دارد. صرف نظر از اهمیت مسئله سوریه برای روسیه و نوع واکنش مسکو، شایان ذکر است که سوریه می تواند از دو سمت غربی و جنوب غربی تهدیدهای جدی علیه نیروهای آمریکایی و انگلیسی و تأسیسات مهم رژیم صهیونیستی ایجاد کند. هم اکنون ۳ ناو جنگی در دریای مدیترانه- منطقه نزدیک سوریه- حضور دارند که می توانند اهداف مهمی برای حملات غافلگیرکننده سوریه باشند.

این موضوع در ابعادی محدودتر در جنگ ۲۰۰۶ لبنان و رژیم صهیونیستی مسبوق به سابقه است به نحوی که حزب الله دو فروند ناوچه پیشرفته ساعر رژیم صهیونیستی را هدف حملات موفق موشکی خود قرار داد و جالب اینکه سیدحسن نصرالله پیش از زدن ناوچه دوم از فرماندهان رژیم صهیونیستی و ناظران خواست، حمله به این ناوچه را به چشم ببینند!

سوریه طی ۲ دهه گذشته به ارتقای قدرت موشکی خود اهتمام داشته و از هزاران فروند موشک با کاربردها و بردهای مختلف برخوردار است که قابلیت حمله به اهداف زمینی و دریایی و هوایی دور و نزدیک را از عمق فلسطین اشغالی تا وسعت دریای مدیترانه دارا هستند.

سوریه در دهه های اخیر از کمکهای گسترده قدرتهای موشکی شرقی مانند روسیه- چین و جمهوری اسلامی ایران و همچنین کره شمالی برخوردار بوده است و برخلاف لیبی که تعداد موشکهای آن به ۳۰۰ فروند بالغ نمی شد با زرادخانه ای متشکل از تعداد معتنابهی موشک بالستیک و کروز هدف بسیار سختی برای دشمنان خارجی است.

طبق آمار منتشره در سال ۲۰۰۳ سوریه صدها موشک بالستیک کوتاهبرد تاکتیکی از نوع اسکندر ss-۲۱ SRBM و اسکاد در زرادخانه خود دارد که قادرند بسیاری از نقاط سرزمین های اشغالی را مورد اصابت قرار دهند و برد مناسب برای هدف قراردادن پایگاههای آمریکا در منطقه را دارند. در ۱۳ آوریل ۲۰۰۷ جروزالم پست خبر داد که سوریه موشکهای اسکاد ۳۰۰ کیلومتری خود را در ارتفاعات جولان مستقر کرده است.
سوریه بسیاری از موشک های اسکاد خود را از طریق روسیه دریافت کرده است اما مشخص نیست که این کشور موشکهای اسکاد سی را از روسیه دریافت کرده است یا نه.

برخی داده های اطلاعاتی در سال ۱۹۹۲ اشاره دارد که سوریه انبوهی از موشک های اسکاد-بی و موشک اسکندر ss-۲۱ در اختیار دارد، کارشناسان معتقدند که سوریه در سال ۱۹۹۱ توانسته صدها فروند موشک اسکاد-سی خریداری کند. اسکاد سی بردی بیشتر از اسکاد بی دارد و قادر است با کلاهک ۷۷۰ کیلوگرمی مسافت ۵۰۰ کیلومتری را طی کند. بنابر برخی گزارش ها سوریه از چند صد فروند موشک اسکاد بی با کلاهک یک تنی و برد ۳۰۰ کیلومتر نیز برخوردار است.

از سوی دیگر یک روزنامه آمریکایی ۳ ماه پیش از اقدام روسیه در ارسال موشک های ضد دریایی پیشرفته « یاخونت» به سوریه خبر داد این موشک ها به سیستم رادار فوق پیشرفته مجهزند که قدرت مانور و دقت نشانه گیری آنها را نسبت به مدل های دیگر افزایش داده است.

به گزارش نیویورک تایمز، از این موشک ها می توان برای مقابله باهر گونه مداخله نظامی خارجی در سوریه استفاده کرد. این محموله تسلیحات شامل موشک های پیشرفته « یاخونت» با برد ۲۹۰ کیلومتر است. این موشک ها که بیش از شش متر طول دارند قادر به حمل دو نوع کلاهک انفجاری و یا ضد زرهی هستند.
به نوشته نیویورک تایمز سوریه اولین بار در سال ۲۰۰۷ سفارش این موشک به همراه پرتاب کننده آنها را داده بود که اولین محموله در اوایل سال ۲۰۱۱ به این کشور ارسال شد.

موشک های مافوق صوت و برد بلند ضد کشتی « یاخونت» متعلق به ارتش سوریه و احتمالاً حزب الله لبنان عامل بازدارنده جدی مقابل ناوهای آمریکایی در دریای مدیترانه است.

ناوهای مذکور در صورت مداخله در سوریه باید منتظر موشک های بالستیک دقیق زن اسکندر و موشک های ضد کشتی اسکاد باشند و سلاحی که بتواند این موشک های ضد کشتی را خنثی کند روی ناوهای آمریکایی وجود ندارد.

در همین حال مارک مارول سردبیر آمریکای شمالی شبکه بی سی سی تصریح کرد: نظامیان آمریکایی دائماً به رئیس جمهوری آمریکا هشدار می دهند که رویارویی با سوریه، کار بسیار مشکلی است. سوریه، لیبی نیست و از عهده سیستم دفاعی پیشرفته این کشور بر آمدن، کار بسیار دشواری است.

وی می نویسد: در حالی که ممکن است باراک اوباما به هشدارهای روسیه چندان توجهی نکند، در قلبش آنچه را که روس ها می گویند قبول دارد. روس ها می گویند چنانچه آمریکا به سوریه حمله کند، همان اشتباهاتی را که جورج بورش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در عراق مرتکب شده بود، تکرار کرده است. تردیدی نیست که آقای اوباما به این خطر فکر می کند.