• لینک کوتاه
 • کد خبر: 77882

  ارتش ایران اخیراً به" پهپادهای انتحاری" تجهیز شده است؛ این پهپادها عامل مهمی در بازدارندگی محسوب می‌شوند.

  به گزارش پارس به نقل از تسنیم، امروزه در عرصه جنگ ها و مقابله های نظامی نوین، استفاده از پرنده های هدایت پذیر از دور یا همان پهپاد، کاربرد بسیاری پیدا کرده تا جایی که استفاده از این پرنده ها از حوزه نظامی به سایر حوزه نیز کشیده شده است. در حال حاضر در برخی کشورها از پهپاد برای کنترل محیط زیست حیوانات، کنترل عبور و مرور خودروها و ترافیک و غیره هم استفاده می شود.

  هم اکنون بسیاری از کشورها دارای فناوری تولید پهپاد در کلاس ها و انواع مختلفی هستند. شاید ایران با سابقه ای ۳۰ساله در تولید پهپاد از بسیاری از کشورهای منطقه در تولید بومی پرنده های هدایت پذیر از دور، جلوتر باشد.

  ابابیل، مهاجر و سفره ماهی از جمله اولین پهپادهای ساخت ایران هستند. " ابابیل" در دوران جنگ تحمیلی به مرحله تولید و به کارگیری رسید و تا سال ۱۳۶۸ به صورت یک بار مصرف به انجام ماموریت می پرداخت اما در سال ۶۸ بنابر ماموریت های جدید و امکان نصب تجهیزات پیشرفته تر، بهینه سازی شده و نوع جدید از ابابیل ایرانی به مرحله تولید انبوه رسید.

  از جمله آخرین پهپادهایی که توسط ایران رسما رونمایی شده اند، " حماسه" و" سریر (H۱۱۰) " هستند. آنطور که فرمانده قرارگاه پدافند هوایی در روز رونمایی از این پهپاد (۲۹ فروردین سال جاری) گفته بود: این پهپاد ضد اشعه رادار است و کشف نمی شود و دارای برد بالا و طول عمر زیاد است.

  پهپاد سریر در رژه روز ارتش امسال

  امیر فرزاد اسماعیلی تاکید کرده بود: پهپاد سریر قابلیت حمل و نصب دوربین و موشک هوا به هوا را داراست و تاکنون ده ها فروند از آن تولید و بکارگیری شده است.

  اینها چند نمونه ایرانی از پهپادهایی هستند که حالا ایران سابقه درازی در تولید و ساخت آنها دارد، پرنده هایی که براساس اعلام مراجع رسمی، فقط ۳۲ کشور در جهان به تکنولوژی ساخت آنها دست یافته اند.

  اما پهپادها فقط ماموریت شناسایی یا بمباران اهداف را برعهده ندارند؛ امروزه با رشد تکنولوژی ها، پهپادها عملیات های شنود مخابراتی، انهدام اهداف هوایی، رمزگذاری مکالمات مخابراتی، کنترل مرزها، تحقیقات هواشناسی و جغرافیایی، ایجاد پارازیت در مکالمات مخابراتی و بی سیمی و چندین و چند ماموریت دیگر را نیز برعهده دارند.

  اما شاید یکی از جدیدترین اقداماتی که در رابطه با به روز رسانی ماموریت های پهپادها انجام گرفته، انتحاری کردن این پرنده ها باشد.

  در گذشته عملیات های انتحاری توسط انسان ها و یا همانطور که در جریان جنگ تحمیلی توسط جمهوری اسلامی ابداع شد، از طریق قایق های تندرو انجام می شد اما امروز پهپادها علاوه بر انهدام اهداف از طریق بمب یا موشک، می توانند در یک عملیات انتحاری، توسط هدایت گرانی که کیلومترهای آن طرف تر فقط نظاره گر عملیات هستند، خود را به بدنه اهداف مهم بکوبد و آن هدف را منهدم کند.

  در نگاه ابتدایی، این کار، کار سهل و آسانی به نظر می رسد اما در نگاه فنی، حمل مهماتی به غیر از مهماتی که همه پهپادهای در اختیار دارند، توسط یک پهپاد و علاوه بر آن، حمل هدایت گرهای پهپاد و تجهیزات مخابراتی و تصویربردای دیگر، کار را کمی مشکل تر می کند.

  نمونه آزمایشی پهپاد انتحاری متعلق به آمریکا

  وزارت دفاع آمریکا چند ماه پیش اعلام کرد که جدیدترین پهپاد انتحاری خود را تا سال ۲۰۱۶ رونمایی خواهد کرد. از" Switch blade" به عنوان مدرن­ ترین پهپاد انتحاری متعلق به آمریکا نام برده می شود که هم اکنون در حال ساخت است.

  پهپادهای انتحاری با حمل مقدار زیادی از مواد منفجره خاص، در صورت تصمیم هدایت گر خود را به اهداف کوبیده و بلافاصله منفجر می شوند. اگر چه هزینه این کار (انهدام پهپاد) شاید زیاد به نظر برسد اما داشتن این جنس از پهپادها، در جنگ ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به طور مثال اصابت یک پهپاد انتحاری با بدنه و یا کابین هدایت یک ناو هواپیمابر در جریان یک جنگ، می تواند به طور کامل آن ناو را از کار بیندازد و یا به مدت طولانی در انجام ماموریتش وقفه ایجاد کند.

  جنگنده های پیشرفته هم حتی می توانند اهداف متحرکی برای پهپادهای انتحاری باشند.

  فروردین ماه سال جاری اندیشکده آمریکایی" امریکن اینترپرایز" در گزارشی ضمن اعتراف به موفقیت ایران در ساخت و بهره برداری از هواپیماهای بدون سرنشین، از کاربرد" پهپادهای انتحاری" به عنوان فصل جدیدی در راهبرد نظامی نامتقارن ایران نام برده بود. حالا ایران رسما اعلام کرده که پهپادهایی در اختیار دارد که علاوه بر قابلیت های شناسایی و موشکی، انتحاری هم هستند.

  فرمانده نیروی زمینی ارتش شب گذشته از دستیابی ایران به نسل جدیدی از پهپادها با قابلیت های مختلف از جمله عکسبرداری، فیلم برداری و ارسال آنلاین تصاویر خبر داده و گفته بود: این پهپادها قابلیت انتحاری دارند و می توانند در قبال اهداف از پیش تعیین شده چه اهداف پروازی و چه اهداف زمینی مثل تانک و تأسیسات، مانند یک بمب متحرک عمل کرده آنها را مورد اصابت قرار دهند.

  داشتن تنها یک یگان پهپادی از جنس پهپادهای انتحاری در معادلات نظامی منطقه می تواند بسیار با اهمیت باشد چرا که این پرنده همانطور که امیر پوردستان گفته است، یک" بمب متحرک" است و می تواند اهداف مختلف با جنس های متفاوت را منهدم و یا از کار بیندازد.

  ایران ترافیک جنگ جهان رشد طول عمر کشورهای منطقه محیط زیست وزارت دفاع هواشناسی
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها