به گزارش پارس به نقل از مشرق - کنفرانس خبری دیروز سخنگوی وزارت خارجه کشورمان یک حاشیه سؤال برانگیز داشت و آن واکنش آقای عراقچی به سؤال خبرنگار خبرگزاری فرانسه بود. خبرنگار فرانسوی با طرح سؤالی درباره روابط تهران و لندن می پرسد آیا تولد نوه ولی عهد انگلیس می تواند بر ارتقاء روابط دو کشور تأثیرگذار باشد؟

جناب عراقچی سپس در موضعی عجیب از جایگاه وزارت خارجه جمهوری اسلامی، تولد فرزند ولی عهد انگلیس را به ملکه و ولی عهد این کشور تبریک گفته و ادامه می دهد: ایشان سومین نفر در فهرست رسیدن به سلطنت در انگلستان است.

عراقچی در نهایت درباره اینکه تولد نوه ولی عهد انگلیس می تواند نقشی در روابط تهران و لندن داشته باشد، خاطرنشان می کند: ابعاد روابط ما و انگلستان بسیار پیچیده تر از این است که این قبیل مسائل به آن کمک کند.

در اینجا نیازی به باز نمودن سوابق استعماری انگلیس در گذشته و دخالت های مداوم این کشور در مسائل داخلی ایران و بویژه پس از آشوب های پس از انتخابات سال ۸۸ که حتی کارمندان محلی سفارت نیز به میدان آمده بودند و درهای سفارت به روی آشوب گران گشوده شده بود، نیست؛ که در این باره بسیار گفته شده است.

از الطاف مملکت پادشاهی بریتانیا در تلاش برای به زانو درآوردن انقلاب اسلامی و پیشگامی همیشگی در تحریم ها و اقدامات بر ضد منافع ملت ایران سخن گفتن هم در حوصله این مطلب نیست و هم در گزارش های پیشین مشرق به تفصیل پرداخته شده است.

اما در حاشیه این موضع وزارت خارجه تنها چند پرسش را به امید پاسخ مسؤولان وزارت خارجه مطرح می کنیم:

آیا تمام این ظلم ها و دشمنی ها به راحتی قابل فراموشی است که سخنگوی وزارت خارجه با طیب خاطر تولد نوه ملکه الیزابت را به وی و ولی عهد این کشور تبریک می گوید و وی را گزینه سوم سلطنت در این کشور می خواند؟

آیا مقامات و کارشناسان محترم وزارت خارجه جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات به هزینه های سرسام آور خاندان سلطنتی بر مردم انگلیس نیستند و تظاهرات و اعتراضات به مخارج عروسی شاهزاده ویلیامز در اوج بحران اقتصادی اروپا را فراموش کرده اند که امروز خود را در کنار خاندان سلطنتی قرار می دهند که در بین مردم خود نیز جایگاه چندان رفیعی ندارند و معضلی برای کشور شده اند؟

اساساً تولد نوه ملکه انگلیس چه میزان در سیاست خارجی و دیپلماسی جمهوری اسلامی محلی از اعراب دارد که از تریبون وزارت امور خارجه باید به ملکه و ولی عهد آن تبریک گفته شود و اینگونه جناب سخنگو در دام خبرنگار خبرگزاری فرانسه بیفتد؟

تبریک به ملکه و ولی عهد انگلیس در قالب کدام یک از اصول « دیپلماسی تهاجمی» مورد نظر نظام می گنجد و آیا اصولاً اتخاذ چنین موضعی، ضعیف ترین و انفعالی ترین شکل از دیپلماسی در قبال کشوری که از هیچ اقدامی بر ضد ایران کوتاهی نکرده است، نیست؟

همان طور که وزارت خارجه در حادثه ناخوشایند ورود خودسرانه عده ای به سفارت انگلیس واکنش نشان داد و بحق آن را اقدامی نسنجیده خواند که به تخریب وجهه جمهوری اسلامی منجر شد، در مورد این موضع وزارت خارجه این بار باید مدعی شد که چنین اظهارنظرهایی به دور از روحیه ظلم ستیزی و مقاومت ملت ایران است، بویژه با سابقه تاریخی که ملت ایران از انگلیس در ذهن دارد.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی بود که حتی دوستان انگلیس نیز در چنین سطحی و بدین شکل از یک تریبون رسمی تولد نوه ملکه را تبریک نگفته اند. در عرف دیپلماتیک نیز تبریک تولد نوه یک مقام سیاسی امری مرسوم نبوده و نیست و وزارت خارجه تنها با موج تبلیغاتی رسانه سلطنتی انگلیس همراه شد که از مدت ها قبل به پوشش این واقعه پرداخته است.

گفتنی است مراسم عروسی ۶۰ میلیون پوندی شاهزاده ویلیامز و" کیت میدلتون" در انگلیس، با تظاهرات و اعتراضات گسترده مردمی در واکنش به هزینه های تحمیلی خاندان سلطنتی بر مردم این کشور همراه بود