• لینک کوتاه
 • کد خبر: 69113

  استاد دانشگاه جمهور آذربایجان معتقد است که رسانه‌ها و سیاستمداران مغرض همیشه سعی کرده‌اند مناسبات تهران - باکو را تیره جلوه دهند و در این راستا ۱۵۱ مرکز تحقیقاتی در جهان برای برهم زدن مناسبات دو کشور تلاش می‌کنند.

  به گزارش پارس به نقل از ایسنا، روزنامه رسپوبلیکا چاپ باکو نوشت، روشن نوروزاوغلو، استاد دانشگاه جمهور آذربایجان در مقاله ای به بررسی تاریخ روابط ایران و جمهوری آذربایجان و مرحله جدید مناسبات پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران پرداخته است.

  به گفته نویسنده مقاله، ایران همیشه به لحاظ موقعیت خود مورد توجه سیاستمداران در رسانه های گروهی جهان قرار داشته است.

  رسانه ها و سیاستمداران مغرض همیشه سعی کرده اند این مناسبات را تیره جلوه دهند.

  نویسنده سپس به مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان در زمان شوروی سابق می پردازد و گزارشی مختصر از این همکاری ها که اساسا اقتصادی است ارائه می دهد.

  به اعتقاد نویسنده هدف از این مقاله، شرح تاریخ مناسبات دو کشور و نشان دادن حقایق همانطور که هست.

  در این مقاله آمده است: طبق بررسی ها معلوم شده است که در اروپا ۴۳ مرکز، در آمریکا ۵۸ مرکز، در آسیا ۳۱ و در آفریقا ۱۹ مرکز تحقیقاتی برای برهم زدن مناسبات ایران آذربایجان فعالیت دارد و گفته می شود که برخی از آنها به طور مخفی و اطلاعات خود را در اختیار سرویس های امنیتی و نظامی قرار می دهند. اما تهدیدها و هجوم نیروهای داخلی و خارجی هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و هیچ کس نمی تواند این دوستی، همکاری و برادری را متزلزل کند.

  این مقاله می افزاید: رییس جمهور جدید ایران اهمیت خاصی برای مناسبات راهبردی با جمهوری آذربایجان قائل است. حیدر علی اف رئیس جمهور فقید آذربایجان و بنیانگذار مناسبات معاصر و جمهوری اسلامی ایران همیشه از دیدگاه دوستی و برادری به مناسبات دو کشور نگریست. وی گفته است که من به همه این مناسبات از منظر دوستی و برادری نگاه می کنم. من نسبت به مناسبات برادرانه و دوستانه دو ملت که ریشه در تاریخ دارد وکیلم. بررسی ها نشان می دهد که همیشه به ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته جهان توجه خاصی وجود دارد. سفرهای « رامیز مهدی اف» رئیس نهاد ریاست جمهوری آذربایجان و « شیخ الاسلام پاشازاده» رئیس اداره مسلمانان قفقاز به تهران نیز انعکاس بسیاری در رسانه های دو کشور داشته است و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران، افق های جدیدی برای مناسبات ایران و آذربایجان ایجاد می کند.

  استاد دانشگاه انتخابات ریاست جمهوری جمهوری اسلامی ایران جهان حسن روحانی رئیس جمهور فقید رسانه رییس جمهور قفقاز نهاد ریاست جمهوری
  از سراسر وب
  پیشنهاد از

  ارسال نظر

  آخرین اخبار
  پربحث ترین ها
  سایر رسانه ها