محمد تقی نقدعلی در گفت و گو با پارس نیوز اظهار کرد: این موارد تبدیل به مطالبات عمومی شده و ما در هر کوی و برزن و همچنین در هر شغل و صنفی این مساله را مشاهده می‌کنیم. 

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس افزود: باید این مساله را مد نظر قرار دهیم که اگر قرار باشد تغییر اتفاق بیافتد، راه و مسیری جز برگزاری و مشارکت در انتخابات برای آن نمی‌توان متصور شد. 

وی تصریح کرد: انتخابات در اصل انقلاب نرمی است که در کشورها رخ می‌دهد و بر اساس آن سیستم مدیریت اجرایی کشورها عوض می شود و سیستم جدیدی جایگزین قبلی می شود. تغییرات در دوران جدید با انتخابات و همه پرسی در میان تمام افراد جامعه اتفاق می افتد. 

وی گفت: مردم شریف وفهیم ایران اسلامی نیز به این موضوع واقف هستند و باید گفت مقام معظم رهبری نیز بارها بر این مهم تاکید کرده اند که اگر مردم خواهان تحول هستند، مسیر انتخابات مقابل آنهاست. 

وی بیان کرد: اکنون نامزدهای مختلف و متعددی از سلایق و سبک‌های فکری مختلف چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در جامعه حضور داشته و مشغول تبلیغات هستند.

مسیر تغییر شرایط ، انتخابات و مشارکت در آن است

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به حتم مردمی که از سوء مدیریت ها، قول ها و شعارهای ظاهرفریبانه‌ای که به آنها عمل نشده، وعده‌های که تحقق پیدا نکرده؛ ناراضی هستند درک کرده اند که مسیر تغییر این شرایط تنها انتخابات و مشارکت در آن است بنابراین کنارکشیدن و قهر کردن با صندوق آرا نه تنها شرایط را تغییر نمی دهد بلکه موجب می شود تا فرصت طلبان از این وضعیت استفاده کرده و در فضای ضعف مشارکت فرصت را غنیمت شمرده و به منویات مورد نظر خود که معمولا به نفع مردم نیست، دست یابند. 

کاندیدها به فهم مردم احترام بگذارند 

نقدعلی درباره رفتار نامزدهای انتخابات در مناظرات و همچنین تبلیغات و وعده و وعیدهای طرح شده از سوی آنها گفت: به نامزدهای انتخابات توصیه می کنم که به فهم مردم احترام بگذارند و حول محور برنامه‌هایی که برای پاسخگویی به مردم دارند، تمرکز کرده و از توهین و ... نسبت به یکدیگر بپرهیزند. 

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای و ... ممانعت کنند؛ اگر کسی دارای برنامه صحیح و کارشناسی شده باشد و برای حل مشکلات و وضعیت موجود راهکار و برنامه مدون داشته باشد باید از این فرصت استفاده کرده و با امکاناتی که رسانه ملی در اختیار وی قرار می دهد به طرح برنامه‌ها و طرح‌های خود بپردازد.

واکنش خوب جامعه به نامزدهای دارای طرح و برنامه 

وی خاطرنشان کرد: نامزدها باید در مناظرات به تبیین برنامه‌های خود بپردازند لذا در مناظره نخست مشاهده کسانی که به بیان برنامه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند با بازخورد و واکنش خوبی در جامعه مواجه شدند و نگاه عمومی به آنها معطوف شد. نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حتما باید به افکارعمومی احترام بگذارند زیرا افکار عمومی اکنون طالب راه حل مسائل و مشکلاتی نظیر فرار مالیاتی، تولید مسکن، ابربدهکاران بانکی، اشتغال، ازدواج، جمعیت، رفع تبعیض و ... است و نامزدهای انتخابات باید راهکار کارشناسی با قابلیت اجرایی را در زمان کوتاهی که در مناظرات به آنها اختصاص داده می‌شود، ارائه کنند. 

نامزدهای انتخابات در برنامه‌های مختلفی که رسانه‌ملی برای این دوره تدارک دیده می ‌توانند به شرح برنامه ها و نظرات خود بپردازند زیرا توجه عمومی به این موارد بسیار زیاد است.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس اظهار کرد: نامزدهای انتخابات باید توجه داشته باشند با ارائه راهکارهایی با قابلیت اجرایی به حتم رویه صحیحی را در کشور رقم می زنند و از رفتارهای عوام فریبانه باید پرهیز کرده و سعی کنند مسیرهای منطقی و واقعی را برای عموم مردم معرفی کنند. 

لزوم پرهیز از رفتارهای ناخوشایند از سوی نامزدهای انتخابات 

وی درباره بداخلاقی‌ها و توهین‌هایی که در نخستین مناظره انتخاباتی مطرح شد، گفت: مردم در نظرسنجی‌ها و مصاحبه‌هایی که صورت گرفت، احساس ناخوشایند خود را از آن شرایط ابراز کردند. این مساله برای نامزدهای انتخابات تراز و ابزار سنجش در نزد عموم مردم خواهد بود و بر اساس آنچه اتفاق افتاد توسط افکر عمومی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. 

وی تاکید کرد: نامزدهای انتخابات از رفتارهای ناخوشایند بپرهیزند و سعی کنند اگر نقدی به طرف مقابل دارند با ادبیات خداپسندانه و مردم پسندانه موارد را مطرح کنند، نامزدهای انتخابات چه در الفاظی که به کار می برند و چه در محتوای الفاظ و کلمات باید رعایت ادب دینی و عمومی را کنند. 

رعایت این موارد از سوی نامزدهای انتخابات به جامعه و میان طرفداران آنها تسری می یابد و حامیان کاندیدها این موارد را رعایت کرده و این موضوع سنت حسنه‌ای برای آیندگان می شود که روش‌های خود را از شیوه‌های غیرمعقول و نامتعارف تغییر دهند و به استفاده از روش‌های مبتنی بر دینداری و مودبانه متمایل شوند. 

اولویت دولت سیزدهم؛ حل مشکلات اصلی کشور 

نقدعلی درباره مهمترین مواردی که دولت سیزدهم باید به آنها توجه کند، بیان کرد: این مساله و خواسته از سوی مردم و مسئولان مطرح شده و همچنین رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به این مورد تاکید کرده اند به طوری که فرموده‌اند مشکل کشور ما ارتباط به سایر کشورها نیست ، مشکل کشور ما بحث فضای مجازی نیست بلکه مشکل اصلی و فعلی  کشور معیشت، اقتصاد، اشتغال، تورم و ... است بنابراین دولت سیزدهم باید این موارد را در اولویت قرار دهد و به آنها بپردازد.