صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورد جزئیات جدید طرح جهش تولید و تأمین مسکن که به‌تازگی در صحن علنی در حال بررسی است به خبرنگار «پارس نیوز» گفت: در طول هفت سال گذشته دولت آن‌چنان‌که باید در حوزه مسکن برنامه جامعی برای تنظیم گری بازار عرضه و تقاضا نداشته و متأسفانه چنین عزمی هم دیده نشده است. ما در مجلس دهم هم پیگیر این موضوع بودیم و پیش‌بینی می‌کردیم که این موضوع مشکلات اساسی را در حوزه تنظیم گری عرضه و تقاضا به وجود خواهد آورد.

وی تأکید کرد که باید سالانه حدود یک‌میلیون واحد مسکونی تولید داشته باشیم تا بتوانیم بازار را مدیریت کنیم. در کنار این‌یک سری بحث‌ها و منافذ دررفت قانونی را بررسی کردیم و به این رسیدیم؛ یکی از دلایلی که شاید دولت تعهدات قانونی خودش را در این حوزه انجام نمی‌دهد، موضوع مدیریت،ساسیتگذاری و راهبری است. حوزه مسکن یک موضوع فرا وزارتخانه‌ای است یعنی فقط وزارت راه و شهرسازی نمی‌تواند آن را تنظیم گری کند و برنامه‌ها را اجرا کند.

*تولید مسکن حمایتی برای دهک‌های نیازمند

بدری عنوان کرد: در کنار برخی از مشکلات دیگر که به آن‌ها رسیدگی کردیم، مشکل منابع مالی پایدار در حوزه حمایت از تولید مسکن حمایتی مطرح بود. بنابراین باید مسکن حمایتی برای دهک‌های نیازمند جامعه، کارگران و کارمندانی که درآمدهایشان واقعاً کفاف خرید مسکن را نمی‌کند، ساخته شود و  برای آن‌ها مسکن حمایتی مثل مسکن مهر در نظر بگیریم.

این عضو کمیسیون عمران افزود: از طرفی منابع مالی پایدار در قوانین دیده نشده است. لذا لازم بوده است که یک سری اصلاحات در قوانین موجود در این خصوص داشته باشیم. نهایتاً در مجلس یازدهم این موضوع در کمیسیون مربوطه به بحث گذاشته شد و در این خصوص بحث‌های کارشناسی و جدی انجام و منجر به یک طرح دوفوریتی به نام جهش تولید و تأمین مسکن شد و در صحن مجلس کلیات آن تصویب شد.

این نماینده ادامه داد که این طرح مجدداً برای بررسی جزئیات به کمیسیون برگشت و ده‌ها جلسه کارشناسی برگزار و بند به بند مواد و تبصره‌های آن را بررسی کردیم و به یک طرح جامعی رسیدیم و این دغدغه‌ها را در آن جواب دادیم.

بدری گفت: یکی از موضوعات، راهبری و برنامه‌ریزی و مدیریت و نظارت بر اجرای مواد قانونی تولید مسکن بود که در این طرح شورای عالی مسکن کشور را دخیل کردیم تا به ریاست رئیس جمهور محترم و اعضای تعیین‌شده از چند وزارت خانه، بحث راهبری و سیاست‌گذاری تولید مسکن که باید سالانه به تعداد یک‌میلیون واحد مسکونی برسد را به عهده بگیرد.

وی تصریح کرد: وزارتخانه‌های دخیل در تولید مسکن را برای نظارت بر اجرای قانون تولید سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی و تکالیفی که برای دستگاه‌های تعریف می‌شود، تعیین کردیم  تا اخذ گزارش اقدامات انجام شود.

*کلیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن مجلس، تولید یک‌میلیون واحد مسکونی در سال است

عضو کمیسیون عمران مجلس تشریح کرد که کلیات طرح مذکور، تولید حدود یک‌میلیون واحد مسکونی در سال است. همچنین موضوع تعیین منبع مالی مشخص و پایدار برای تولید مسکن حمایتی برای دهک‌های پایین جامعه نیز تعیین تکلیف خواهد شد. از طرفی تشکیل صندوق ملی مسکن را در این طرح آوردیم و منابع مالی این صندوق را تعریف کردیم که از کجا باید باشد و مالیات‌های دولت در حوزه مسکن و زمین را به صندوق ملی مسکن سوق داده‌ایم

این نماینده افزود همچنین باید خط اعتباری مسکن ملت بالغ‌بر 50 هزار میلیارد تومان اقساط برگشتی به این صندوق واریز شود و در کنار آن، منبع مالی مشخصی برای پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن در نظر گرفتیم. از الباقی مانده تغییرات نیز تسهیلات پرداختی بانک‌های کشور است که فعلاً حدود 160 هزار میلیارد تومان منبع مالی جهت پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن در نظر گرفتیم. در ادامه سقف و شرایط آن را خود دولت و با همکاری وزارت راه و شهرسازی تعریف می‌کنیم.

بدری اشاره کرد: همچنین قوانینی که در آینده بر حوزه مسکن مخصوصاً قانون مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه مسکن هر وصولی داشته باشد به صندوق ملی مسکن واریز می‌شود که این‌ها صرف تولید مسکن حمایتی خواهد شد تا در طول چهار سال آینده حدود 500 تا 600 هزار واحد مسکونی حمایتی برای دهک‌های پایین جامعه ساخته شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس در انتها بیان کرد: همچنین برای این طرح، زمین رایگان در نظر گرفتیم. چراکه 50 تا 60 درصد هزینه خانه مربوط به زمین است و اگر قیمت زمین از قیمت نهایی مسکن ساخته‌شده حذف شود، کار آسان‌تر می‌شود. همچنین تسهیلاتی برای عوارض پروانه ساخت و خدمات مهندسی در نظر گرفته‌ایم که قرار است از همین صندوق ملی مسکن تأمین شود.