به گزارش پارس ، به نقل ازفارس، یکشنبه هفته گذشته همزمان با اولین سالگرد ریاست جمهوری « محمد مرسی» در مصر، مخالفان وی به دعوت جنبش موسوم به « تمرد» تظاهرات هایی را آغاز کردند که نهایتا با دخالت ارتش به برکناری مرسی منجر شد. هرچند که بسیاری مداخله ارتش را گامی برای جلوگیری از خونریزی و خشونت دانسته و از آن دفاع می کنند، اغلب رسانه های انگلیسی این اقدام را یک « کودتای نظامی» دانسته اند که علیه اولین رئیس جمهور منتخب و غیرنظامی مصر انجام شده است.

روزنامه « ایندیپندنت» یکی از این رسانه های انگلیسی است که تحولات اخیر مصر را با سرتیتر « کودتای مصر» دنبال می کند. این روزنامه در گزارشی از اقدام اخیر ارتش، نوشته است نظامیان مصری با بازداشت گسترده سران « اخوان المسلمین» به خصوص « محمد بدیع» رهبر معنوی اخوانی ها، احتمال بروز خشم و غضب بیشتر اعضای این گروه را افزایش دادند.

این روزنامه نوشته است بدیع پس از بازداشت، با یک بالگرد نظامی به قاهره منتقل شده است. « امر درگ» یکی از مقامات ارشد اخوان المسلمین است که در مصاحبه با ایندیپندنت می گوید: الان اوضاع حتی از دوران مبارک هم بدتر شده.

روزنامه « گاردین» هم با « کودتا» خواندن اقدام ارتش، نوشت: حامیان رئیس جمهور مخلوع محمد مرسی که هنوز مات و مبهوت کودتای نظامی ای هستند که رهبر آن ها را از قدرت کنار گذاشت، روز جمعه احتمالا بعد از نماز علیه این اقدام ارتش و بازداشت های گسترده ای که سران اخوان المسلمین را هدف گرفته و تسلط ارتش بر کشور را افزایش داده، تظاهرات می کنند.

این روزنامه به اظهارات « باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در مورد اقدام ارتش هم اشاره کرده و نوشته است اوباما از به کار بردن واژه « کودتا» خودداری کرد.

اما روزنامه « دیلی تلگراف» موضعی محافظه کارانه تر اتخاذ کرده و تنها در نقل قول از اعضای اخوان المسلمین و حامیان مرسی، واژه « کودتا» را به کار برد. این روزنامه نوشته است اسلامگرایان نظامیان را به اجرای یک کودتای گستاخانه و آشکار علیه اولین رئیس جمهور منتخب متهم کرده اند.

روزنامه « فایننشال تایمز» هم تقریبا مواضعی مشابه « دیلی تلگراف» اتخاذ کرده و تنها به بیان نقل قول های مختلف بسنده کرده است. هرچند این روزنامه در یادداشتی به قلم « فیلیپ استفنز» ، تحولات مصر را « کودتای قاهره» نامیده و نوشته است: کودتای قاهره هشدار بیدارباشی برای غرب بود» .

این روزنامه همچنین کاریکاتوری را منتشر کرده که در آن مردم مصر اطراف صندوق رأیی که به شکل یک تانک نظامی درآمده، جمع شده و از پیروزی این صندوق رأی نظامی، شادی می کنند.