حجت‌اسلام سیدمحمود علوی عصر امروز در یادواره شهدای تشییع در کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مقاومت و شهدای تشییع اظهار داشت: نوع نگاه به مرگ وقتی به معنی نابودشدن باشد از آن می‌ترسیم.

وزیر اطلاعات عنوان کرد: مرگ، ما را از بین نمی‌برد و وارد مرحله ماندگاری می‌شود. در دیدگاه اسلام، شرافتمندانه‌ترین مرگ کشته شدن در راه خداست.

وی ادامه داد: این فرهنگ، قاسم سلیمانی می‌پروراند که همیشه به مرگ لبخند می‌زند و در برای دشمن خم به ابرو نمی‌آورد، خطر مرگ کوچکترین تزلزلی در اراده سردار ایجاد نمی‌کرد. سردار سلیمانی پرورش‌یافته این مکتب بود و فرمود «ما ملت امام حسینیم».

علوی افزود: تربیت اسلامی و نگاه قرآنی از حاج‌قاسم، شخصیت ممتاز و متمایز و یک فرمانده منحصر و متمایز ساخته بود.

 وی خاطرنشان کرد: ویژگی‌هایی در حاج‌قاسم جمع شده بود؛ چه از نظر اخلاقی، شخصیتی و ...که در کمترین فرمانده‌ای جمع می‌شد. اولویت تلألو وجودی حاج‌قاسم در پیوند روحش با خداوند و معنویت بود و در کنار بهره هوشی و ذکاوت، یک هوش استثنایی خدایی داشت و تجسم المومن کیس بود.

وی ابراز کرد: حاج‌قاسم در کنار معرفت وهوشمندی و فراست دارای بصیرت و معرفت فوق‌العاده‌ای بود، ادامه داد: در مقام تبعیت از ولایت چسبندگی به ولایت و ارادت بی‌چون و چرا ذره‌ای غرور و زاویه هرگز نداشت و در حرکت و در مقام عمل در میدان، صلابت و درایت و برنامه‌ریزی داشت.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه برّندگی شمشیر و سلاح حاج‌قاسم نترسیدن از مرگ با صبر حرکت کردن در میدان و به دل دشمن زدن و پراکندن آنها بود، تصریح کرد: او مسائل را زیبا تحلیل می‌کرد و انسان‌ها را  در تبیین اقناع می‌کرد و آدم‌ها می‌پذیرفتند، حتی برخی سران کشورها وقتی پای صحبت‌های او می‌نشستند دست آخر مثل او فکر می‌کردند.

علوی اظهار کرد: در عرصه نظامی عملیات بر مبنای راهبرد را طراحی و سپس آن را عملیاتی می‌کرد. او در دفاع مقدس یک فرمانده پیروز و مقاوم بود و در دامنه ناامنی‌ها، قاسم سلیمانی‌ها بود که سرانجام تهدیدهای امنیتی را دفع کرد.

وی اضافه کرد: سلیمانی نیروهای قدس را متحول کرد و روح دیگر و معنای دیگر و اثرگذاری دیگری به آن داد پیروزی‌های نیروی قدس در جای‌جای جبهه مقاومت، حاج‌قاسم را بر سکوی قهرمانی ملی نشاند، اما موجب نشد دچار خودشیفتگی شود و خودش را گم کند، بلکه در اوج محبوبیت تواضع و فروتنی داشت.

علوی بیان کرد: صمیمیت و عواطف انسانی در رفتار حاج‌قاسم حرف اول را می‌زند و خودش را سرباز می‌دانست.

وی تأکید گرد: دشمن نتوانست خط حاج‌قاسم را بشکند و به خیالش با شکستن او می‌تواند به موجودیت حاج قاسم پایان بدهد. در حالی که او شکستنی نبود و در یک مکتب جلوه کرد و مکتبش پایان یافتنی نیست.

وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه مکتب حاج‌قاسم سرچشمه خیزش حاج‌قاسم‌های بیشماری در سایه‌سار هدایت‌های مرید حاج‌قاسم یعنی مقام معظم رهبری خواهد بود، افزود: پرچم حاج‌قاسم بر زمین نمی‌افتد و اسلحه‌اش بر زمین نمی‌افتد تا روزی که این پرچم به دست مهدی فاطمه (عج) سپرده شود.