وحید جلال زاده ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «پارس نیوز» ضمن اشاره به آغاز غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم در تأسیسات فردو بیان کرد: زمانی که طرح اقدام راهبردی برای مقابله با لغو تحریم‌ها در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد اعضای کمیسیون با حضور کارشناسان ذی‌ربط ابعاد مختلف این طرح را موردبررسی قراردادند. ابعاد واکنش‌های احتمالی کشورهای مختلف مثل اروپایی‌ها را بررسی کردند و درنهایت به این نتیجه رسیدند که این طرح راهبردی از دو جز تشکیل شود.

وی افزود: یک جز آن بحث افزایش توان فنی جمهوری اسلامی ایران و بخش دوم ابعاد سیاسی این طرح ازجمله تکلیف به دولت برای خروج از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود.

جلال زاده تأکید کرد: حتی بحث زمان‌بندی سرکار آمدن رئیس‌جمهور آینده آمریکا نیز در کمیسیون و مجلس بحث شد که نهایتاً نمایندگان در کمیسیون و در صحن مجلس به این طرح رأی دادند.

*آمریکا از برجام خارج شد و به تعهداتش عمل نکرد؛ اروپا ماند و تعهدی از سوی آن‌ها اجرایی نشد

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: بنده مخالف این نیستم که نگرانی‌های دوستان خودمان و کشورهای اروپایی را در نظر نگیریم، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که اصل اولیه برای هر کشور و ملتی حفظ منافع خودش است.

وی افزود: بعدازاینکه برجام را امضا کردیم متأسفانه با نقض عهد از سوی کشورهای 5+1 مواجه شدیم و در رأس آن‌ها آمریکا بود که از برجام خارج شد. برخی خیال می‌کنند بعد از خارج شدن آمریکا از برجام و ماندن اروپایی‌ها، آن‌ها به تمام تعهدات خود عمل کردند که اصلاً از این خبرها نیست. آمریکا از برجام خارج شد و به تعهداتش هم عمل نکرد و اروپا از برجام خارج نشد اما آن‌ها نیز به تعهداتشان عمل نکردند.

جلال زاده خاطرنشان شد: لذا بنده این مصوبه را در راستای حفظ منافع ملی می‌دانم و نگرانی‌های اروپایی بی‌مورد است. ما با حضور کارشناسان وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی این مصوبات را بررسی کردیم و این برخلاف تعهدات ما در برجام نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس در انتها تصریح کرد: متأسفانه زبان روابط بین‌الملل معاهدات حقوقی نیست، زبان قدرت است. ما اگر بخواهیم مثل این چند سالی که بعد از امضا کردن برجام در مقابل اروپایی‌ها کوتاه بیاییم قطعاً به منافع ملی خودمان پشت و خیانت کرده‌ایم.