به گزارش پارس ، سردار حسین ذوالفقاری در حاشیه مراسم معارفه فرماندهی مرزبانی استان اردبیل در گفت وگو بافارس در اردبیل، اظهار داشت: اقدامات مرزبانی به ویژه در مناطق شرقی کشور در پایش زمینی و هوایی مرزها بسیار گسترده است به طوری که ما با تزریق جدیدترین و مجهزترین امکانات الکترونیکی و اپتیکی سعی می کنیم جلوی هرگونه ناامنی و یا تحرکات نامناسب مرزی را بگیریم.

وی تصریح کرد: در کنار آنها همچنان برنامه انسداد مرزی با استفاده از دیوارهای بتنی و دستگاه های الکترونیکی در حال انجام است که در کنار آنها از پهپادها و همچنین دستگاه های مجهز به فیلمبرداری هوایی استفاده می کنیم تا اجازه ندهیم کوچک ترین پرنده ای نیز در مرزهای کشورمان به پرواز درآمده و یا قصد تعرض به مرزهای کشورمان را داشته باشند.

ذوالفقاری به تغییر ساختار سازمانی مرزبانی و ضرورت بازنگری در برخی از مفاد و مبانی آن اشاره کرد و افزود: در ساختار جدید سازمان مرزبانی هم در بخش نرم افزاری و هم سخت افزاری سعی می کنیم امکاناتمان را به روز کنیم.

این مسئول در ادامه خاطر نشان کرد: در همین زمینه منشور اخلاقی مرزبانی کشور تهیه و تدوین شده تا به عنوان یک باقیات و صالحات مأموران و عوامل مرزبانی با عمل به آن بتوانند فرهنگ صحیح اسلامی و ارزشی را به نمایش بگذارند.

وی در ادامه سخنان خود به فعالیت های انجام شده در سه ماه گذشته اشاره کرد و یادآور شد: روند ما در بحث شاخص های امنیت مرزی روند امیدبخش و رو به افزایش است به طوریکه در سال های اخیر ما افزایش کنترل های مرزی را با هدف کاهش ناامنی و قاچاق در مناطق مرزی شاهد بودیم.

فرمانده مرزبانی در ادامه اضافه کرد: در همین سه ماه امسال میزان قاچاق مواد مخدر در مرزهای کشورمان ۳۵ درصد با دستگیری ها و اقدامات مراقبتی کاهش یافته و یک روند صعودی را در برخورد با اشرار و قاچاقچیان شاهد بودیم.

ذوالفقاری از افزایش ۸۰ درصدی کشفیات سوخت در مناطق مرزی و افزایش کشف کالاهای قاچاق به شکل نسبی در مناطق مرزی خبر داد و ادامه داد: همه این موارد نشان می دهد که ما یک روند رو به رشد و با ثباتی را در مناطق مرزی شاهد هستیم.

وی بیان کرد: برنامه هایی همچون گروگان گیری، ایجاد ناامنی و اقدامات تروریستی در مناطق مرزی کشورمان کاهش یافته و به سرعت نیز این روند در حال توسعه و برنامه ریزی است.

فرمانده مرزبانی ناجا در مورد آخرین وضعیت مرزهای کشورمان گفت: تا این لحظه که از وضعیت استان های مرزی کشور اطلاعات کسب کردیم هیچ مورد ناامنی در کشور نداشتیم و انتخابات ۲۴ خرداد نیز در حوزه های مختلف انتخاباتی در مناطق مرزی با آرامش کامل انجام شده است.

ذوالفقاری افزود: مناطقی که احتمال عبور افراد به شکل غیرقانونی داده می شد، شناسایی و نیروها در آن مستقر شدند و علاوه بر آن تمامی تجهیزات الکترونیکی و اپتیکی که از قبل آماده شده بود در مناطقی که بیشتر ضرورت داشت، به کارگیری شد.

به گفته این مقام انتظامی به رغم بی ثباتی کشورهای همسایه ایران ثبات در کشورمان بی نظیر است و قطعاً با انسداد مرزی و اقدامات مراقبتی و کنترلی کمترین آسیب را در این حوزه شاهد و ناظر هستیم.