محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست روسای مجامع نمایندگان استانی درباره مشکلات مطرح شده توسط آنها گفت: مباحثی که ما دنبال می کنیم، بحث گروه های کاری با همت نمایندگان در حوزه های انتخابیه است که باید محوریت این گروه های کاری با مجمع نمایندگان استان باشد و حتما این گروه های کاری در حوزه انتخابیه و مجمع باید یک عقبه مکانی نیز داشته باشد، چرا که می توان با این کار نهاد مجلس را میان مردم برده و با استفاده از ظرفیت آن مشکلات مردم را رفع کرد. 

محمدباقر قالیباف تصریح کرد: ما یک گروه کار نیز در سطح ملی می خواهیم که اقدامات مفصلی درباره آن انجام شده است و جزئیات آن در اختیار مجامع نمایندگان استان ها قرار خواهد داد تا این گروه ها در صحن علنی مجلس به صورت موضوعی، مسائل را دنبال کنند و به صورت مستقیم مسیر آن طی شود. 

وی درباره بحث آمایش سرزمینی افزود: سازمان برنامه و بودجه آمایش را انجام داده است، در حالی که اشکالاتی در آن وجود دارد، اما همین آمایش هم متاسفانه هیچ خروجی نداشته است.

وی تاکید کرد: نمایندگان باید تصمیمات خود را در مجلس انقلابی به صورت ملی و محلی توأمان اتخاذ کنند تا بتوانیم به نحو احسن از تمامی ظرفیت ها استفاده کنیم. 

رئیس قوه مقننه ادامه داد: ما هنگام ورود به مجلس به ملت قول دادیم که تلاش خواهیم کرد تا دولت را وادار به کار کنیم و این وظیفه مجلس است. 2 ماه اول به سازماندهی مجلس پرداختیم و از شهریورماه سال جاری توانستیم دولت را به فراخور موضوعات مختلف وادار به کار کنیم. 

وی اضافه کرد: در مباحثی مانند تامین کالاهای اساسی و حمایت معیشتی، طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و موضوعاتی در مورد بازنشستگان و همچنین بیمه کردن دو ساله نزدیک به 2 میلیون خانواری که در روستاها بیمه نداشتند ، از جمله طرح هایی بود که مجلس، دولت را وادار به کار کرده است. 

قالیباف همچنین بابیان این که  درخصوص لایحه بودجه سال 1400 با روسای کمیسیون های تخصصی مجلس گفت و گوهای مفصلی انجام شده است اظهارکرد: باید گفت این لایحه دارای اشکالات فراوان و اساسی است. از جمله این که لایحه خلاف برنامه پنج ساله و سیاست های کلان است، وابستگی به نفت، هزینه های بالا، پایین بودن میزان تحقق درآمدها و تعهدات بسیار بالا هم از دیگر اشکالات این لایحه است. البته این بودجه با تمامی اشکالات ، فرصت های بزرگی را نیز دارد که البته با تغییر رویکردها می توان اتفاقات خوبی را رقم زد. 

وی تاکید کرد: بنابراین باید حداقل 2 ماه به صورت مداوم و شبانه روزی کار کرد تا اصلاحات لازم انجام شود.