اقبال شاکری ، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره راهکار‌های کاهش بحران مسکن به «پارس‌نیوز» عنوان کرد: بازار مسکن متکی به عرضه و تقاضا است.چنانچه هریک از این موارد از دیگری  فاصله بگیرد در بازار اختلال رخ می‌دهد. عدم عرضه مسکن به سیاست‌های وزارت مسکن درسال‌های گذشته باز می‌گردد. وزیر وقت، آن‌ سال‌ها عرضه مسکن را متوقف کرد و موجب شد تا بازار مسکن با افزایش قیمت رو‌به‌رو شود.

وی افزود: درحال حاضر کمبود مسکن به شدت احساس می‌شود. این کمبود ناشی از سیاست‌های غلط گذشته است که بازار را دچار نوسان کرد. عدم تلاش دولت برای کنترل نرخ ارز و نقدینگی نیز موجب شد تا سوداگری در بازار مسکن ورود پیدا کند.

شاکری خاطرنشان کرد: مسئول رسیدگی به بحران مسکن، وزارت راه و شهرسازی است و  جلسات متعددی از سوی کمیسیون درباره بررسی این موضوع برگزار شد اما تاکنون هیچ اقدام موثری در این زمینه صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: کمیسیون عمران مجلس با همکاری ارگان‌های بسیاری از جمله وزارت راه و شهرسازی  طرح تامین مسکن در جهش تولید را تهیه و دو فوریت آن تصویب شده است. این طرح درحال حاضر برای بررسی بیشتر به کمیسیون برگشت داده شده و پس از بررسی در صحن علنی عنوان خواهد شد. درحال حاضر منتظر هستیم تا طرح تامین مسکن به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شود.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: وزارت راه و شهرسازی و هیئت دولت نیز برای کاهش بحران مسکن افزایش نرخ اجاره بها در تهران را تا ۵ درصد و در سایر شهر و شهرستان ها تا ۲۰ درصد اعلام کردند.

عضو کمیسیون عمران مجلس اضافه کرد: هم‌اینک چهار محور برای کاهش بحران مسکن درنظر گرفته شده است اما محوریت با تولید وعرضه مسکن به بازار است.

وی درپایان این گفت‌وگو با تاکید بر اهمیت تولید بیان داشت: طرح تامین مسکن کمیسیون عمران مجلس  در دراز مدت می‌تواند به بازار مسکن و رسیدن آن به ثبات نسبی کمک شایانی کند.