سید البرز حسینی در گفت و گو با پارس نیوز اظهار کرد: مطابق بررسی ها 156 شغل به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با حوزه ساخت و ساز مسکن مرتبط هستند و طرح جهش تولید می تواند به فعال سازی این مشاغل و اشتغالزایی کمک کند و از سوی دیگر طرح مذکور، سبب خواهد شد تا مسکن با افزایش قیمت روبه رو نشود، چراکه مهمترین علت افزایش نرخ در این حوزه، کاهش تولید و عرضه مسکن در برابر میزان تقاضای بازار است که به نابه سامانی و آشفتگی آن دامن می زند.

به گفته این نماینده مجلس، در طرح جهش تولید مسکن مقرر شده با پرداخت تسهیلات و در اختیار قرار دادن مصالح ساختمانی ارزان قیمت، تسهیل صدور پروانه‌ها و به اجرا درآوردن سیاستهای مالیاتی، زمینه لازم را برای رونق این بازار فراهم کرد و طرح نمایندگان مجلس دولت را مکلف کرده تا ظرف چهار سال در مناطق شهری و روستایی، یک میلیون واحد مسکونی را تولید و عرضه نماید.

حسینی از جمله نکات مثبت این طرح را ایجاد حساب ملی مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی برای تامین منابع مالی آن دانست و افزود: روشهای تامین مالی ساخت مسکن از طریق منابع وقف و خیرین ومالیات‌هایی است که در حوزه زمین اخذ می شود و البته مالیات های بخش مسکن، مستغلات و ساختمان و منابع پیش‌بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی هم در نظر گرفته شده و این طرح به مدت دو ماه با حضور تمامی کارشناسان حوزه دولت، بنیاد مسکن ، وزارت راه و شهرسازی و مرکز پژوهش ها طی ۱۶ جلسه تخصصی و ۸ جلسه فرعی مورد بررسی قرار گرفت تا به صورت جدی تحولی در حوزه تأمین مسکن اتفاق بیفتد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: بررسی ها نشان می دهد، اگر نرخ زمین در ساخت و ساز به حداقل ممکن برسد و یا صفر شود، می توان مسکن را با قیمت تمام شده ارزان در اختیار متقاضی قرار داد. چون 60 تا 70 درصد نرخ مسکن را زمین تشکیل می دهد، پس نخستین محور مهم و اساسی در طرح دو فوریتی جهش تولید مسکن، همین واگذاری زمین ارزان به تولیدکنندگان است.

حسینی با اشاره به اینکه کشور در سال به یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، گفت: برهمین اساس در قالب طرح جهش تولید مسکن، سالانه یک میلیون واحد مسکونی تولید می شود و مجلس، دولت را ملزم به اجرای آن می کند.