مرتضی محمودوند در گفت و گو با پارس نیوز اظهار کرد: برطرف کردن مشکل بیکاری امری مهم برای کاهش فشارهای معیشتی و حرکت به سمت رشد اقتصادی است، اما نکته حائز اهمیت این است که از ظرفیت های بومی برخی استانها استفاده نمی شود، از جمله لرستان که واقعا مظلوم واقع شده است. به همین علت بیکاری و عدم ایجاد اشتغال از مهمترین مطالبات مردم این استان است که باید تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود، این مطالبه در شرایطی مطرح است که نماینده دولت می‌گوید از ما توقع بودجه نداشته باشید، درحالی که لرستان مقام اول فلاکت را از آن خود کرده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد که بررسی ها نشان می دهد، بالغ بر چهار هزار نفر جوان تحصیل کرده در حوزه کشاورزی این استان بیکار هستند، حال آنکه بالای ۲۰۰ واحد تولیدی در لرستان تعطیل است و از طرفی، شاید یکی از مهم‌ ترین دلایل بیکاری در استان لرستان عدم توجه به مزیت ‌های نسبی این استان بوده است. یعنی در سرمایه ‌گذاری ‌هایی که تا به حال صورت گرفته، به‌ جای تکیه بر ظرفیت ‌های واقعی استان لرستان مانند دامداری، کشاورزی و گردشگری بر ظرفیت‌های مصنوعی تأکید شده است. توجه به مزیت‌ های نسبی این ویژگی مثبت و ارزشمند را داراست که به دنبال ایجاد اشتغال پایدار است و ثبات و رشد بلندمدت را تضمین می ‌کند. همچنین می‌توان با ایجاد گلخانه و سرمایه گذاری، زمینه ایجاد اشتغال برای تحصیل کرده‌های بیکار حوزه کشاورزی این استان را فراهم کرد.

محمودوند، افزود: اجحاف و نادیده انگاری دولت‌ها در حق مردم لرستان موجب شده است که وضعیت بغرنج شده و مردم این استان با فقر و فلاکت دست به گریبان باشند. جمعیت جوان بالا، عدم وجود زیرساخت در استان لرستان، توزیع ناعادلانه ثروت در کشور، عدم شایسته ‌سالاری در انتصاب مدیران، عدم خلاقیت و ریسک‌ پذیری مدیران ارشد استان در دهه‌ های اخیر، خروج نقدینگی سپرده های بانکی مردم لرستان از استان و سرمایه‌ گذاری در سایر استانها، عدم اطمینان فضای روانی برای سرمایه‌ گذاری در استان، عدم توجه به مزیت ‌های نسبی استان لرستان در سرمایه ‌گذاری‌های جدید و … همه و همه از دلایل نرخ بیکاری بالا در استان لرستان هستند.