به گزارش پارس به نقل از فارس، پایگاه اینترنتی هفته نامه المنار فلسطین نوشت: تعداد شهروندان الجزایری که به صفوف مخالفان مسلح به ویژه جبهه النصره در سوریه پیوسته اند در پنج ماه اول سال ۲۰۱۳ میلادی به کمتر از ۱۳الجزایری کاهش یافته است و بیشتر آنها نیز از طریق لیبی و ترکیه به سوریه رفته اند.

این منبع افزود: این آمار در مقایسه با دیگر کشورهای مغرب عربی و جهان عرب، بسیار پایین است و حتی از تعداد فرانسوی هایی که به سوریه رفتند نیز کمتر است.

منابع امنیتی علت کاهش رقم شمار الجزایری های اعزامی به سوریه را دستورات عبد المالک دروکدال رئیس شبکه القاعده در کشورهای مغرب عربی می دانند که از هوادارانش در جریان سلفی جهادی در تونس و الجزایر خواسته است به گروه های مسلح سلفی در شمال مالی و الجزایر کمک کنند.

این در حالی است که دستگاه امنیتی الجزایر یک گروه متخصص برای تحقیق درباره فعالیت های شبکه های دعوت به جنگ در سوریه تشکیل داده است.

این گروه پس از آن تشکیل شد که اداره امنیت ملی الجزایر به حضور چندین باند سری در الجزیره و استان های شرقی الجزایر مظنون شد و این باندها با گروه های فعال در تونس، لیبی، ترکیه و لبنان همکاری و الجزایری هایی را که مایل به پیوستن به گروه های مخالف در سوریه هستند، جذب می کنند.

یک منبع امنیتی بلند پایه الجزایر گفت: اداره امنیت الجزایر پیش بینی می کند تعداد داوطلبان برای جنگ در سوریه پس از دعوت برخی علمای دین در مصر برای جهاد در سوریه افزایش یابد.

یک منبع آگاه گفت: تحقیقات نشان می دهد گروهی از سلفی ها در لیبی به صورت مستقیم با جبهه النصره ارتباط دارد و برای تسهیل انتقال الجزایری ها و تونسی های مایل به جنگ در سوریه تلاش می کند.

اعضای این گروه صدها تونسی و بیش از ۵۰ الجزایری را به سوریه منتقل کرده اند.