به گزارش پارس ، فارس به نقل از شبکه الجزیره انگلیسی، بیش از ۱۵۰ هزار نفر شب گذشته در اعتراض به وضعیت نامناسب حمل و نقل عمومی و بهداشت، فساد دولتی و هزینه های گزاف برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال، در شهر های مختلف برزیل تظاهرات کردند.

پلیس برای متفرق ساختن جمعیت معترض در شهر های بلو هوریزونته و سالوادور، از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی استفاده کرد. این دو شهر هم اکنون میزبان جام کنفدراسیون ها هستند.

این تظاهرات پس از آن صورت می گیرد که « دیلما روسف» رئیس جمهور برزیل روز گذشته با ارائه طرح های پیشنهادی، از اصلاحات در حوزه حمل و نقل عمومی و بهداشت خبر داده بود.

معترضان با استفاده از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر، برای تجمع در شهر های مختلف فراخوان داده بودند.

اعتراضات در برزیل از هفته گذشته آغاز شد، زمانی که تظاهرات مسالمت آمیز دانشجویان این کشور علیه افزایش بهای حمل و نقل عمومی با دخالت پلیس به خشونت انجامید.

سپس موج اعتراضات به گروه های گسترده تری از مردم برزیل کشیده شد که از فساد دولتی، نابرابری اقتصادی و خشونت پلیس علیه معترضان ناراضی بودند.

برزیل در خلال دهه های گذشته شاهد دستاوردهای زیادی، از آن جمله اقتصاد قدرتمندتر، برگزاری انتخابات های دموکراتیک و بذل توجه بیشتر به نیازهای اقشار فقیر جامعه بوده اما هنوز هم شکاف های عمیقی بین وعده های حزب حاکم چپ گرای برزیل و واقعیت های روزمره مردم وجود دارد.

بانک جهانی، برزیل را هفتمین اقتصاد بزرگ دنیا به شمار می آورد اما این کشور را از لحاظ نابرابری توزیع درآمد در رده کشورهایی قرار می دهد که در ۱۰ درصد پایینی جدول قرار می گیرند.

این کشور از لحاظ رتبه جهانی مهارتهای خواندن و ریاضی برای نوجوانان ۱۵ ساله هم وضعیت مناسبی ندارد و در شمار کشورهای پایین قرار گرفته است.

پ