به گزارش پارس به نقل از فارس، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری توانست رأی اکثریت ملت ایران را به خود اختصاص دهد، علاوه بر سوابق سیاسی اش مانند دبیر شورای عالی امنیت ملی و نمایندگی مجلس شورای اسلامی، سوابق انقلابی و مبارزاتی نیز دارد. روحانی که از بنیانگذاران جامعه روحانیت مبارز تهران نیز هست سخنرانی هایی در دوران انقلاب علیه رژیم پهلوی داشته که موجب دستگیری وی شده است. آنچه می خوانید یکی از اسناد ساواک است در مورد رییس جمهور منتخب ایران که در کتاب خاطرات حسن روحانی منتشر شده است.

 

متن سند بدین شرح است:

موضوع: برگزاری مراسم ختم سیدمصطفی خمینی

از ساعت ۱۵ روز ۳۶/۸/۶ مجلس ختم سیدمصطفی خمینی از طرف شیخ رضا صدر با حضور طبقات مختلف مردم در مسجد وفا (مسجد شبستر) واقع در خیابان شوش شرقی، خیابان وفا، جنب خیابان شهرزاد منعقد ابتدا آیاتی از قرآن قرائت سپس واعظی به نام روحانی منبر رفت و ضمن بحث پیرامون شناخت مرجعیت و روحانیت اظهار داشت به شهادت تاریخ تمدن ایران از هزار و دویست سال قبل تاکنون روی دوش علمای دین و روحانیت بود که از آن جمله خواجه نصیر، ملاصدرا، خراسانی، بوعلی سینا را نام برد سپس از افرادی که با روحانیت مخالفت و سعی می نمایند آنان را خوار و کوچک گردانند انتقاد و در پایان فوت سیدمصطفی خمینی را به حاضرین و پدرش تسلیت گفت و ضمن دعا و نیایش برای افراد خدمتگزار به مملکت و دین بقای عمر [امام] خمینی و سرنگونی اسرائیل را خواستار شد.

نظریه شنبه: روحانی هنگام صحبت با احتیاط سخن می گفت و از بردن نام [امام] خمینی خودداری می نمود و از وی به نام مرجع تقلید یاد می نمود.

نظریه یکشنبه: شنبه مورد اعتماد است و به صحت گزارش تسلیمی وی می توان اطمینان داشت.