به گزارش پارس ، فارس به نقل از پایگاه خبری-اینترنتی « راس بالت» ، دولت روسیه حاضر است به ایران پیشنهاد تحویل سامانه های موشکی « آنتی-۲۵۰۰» در ازای سرو سامان دادن به اختلافات طرفین بر سر موضوع فسخ قرارداد فروش موشک های زمین به هوای « اس-۳۰۰» را بدهد.

در صورت توافق طرفین در این خصوص، طرف ایرانی از شکایت خود به دادگاه بین المللی به خاطر فسخ قرارداد فروش « اس-۳۰۰» صرف نظر کرده و روسیه هم ضمن بازگرداندن اعتبار خود بعنوان یک فروشنده تسلیحات نظامی، به پول خود خواهد رسید.

یک مقام آگاه نزدیک به آژانس همکاری های نظامی-فنی روسیه گفته است: صحبت بر سر تحویل احتمالی سامانه های موشکی « آنتی-۲۵۰۰» به ایران است که در واقع نوع مدرنیزه شده سیستم های « اس-۳۰۰ بی» هستند.

یک مقام کاخ کرملین نیز این مسئله را تایید کرده و گفته است: لغو حکم ریاست جمهوری روسیه مربوط به سال ۲۰۱۰ در خصوص محدود سازی همکاری های نظامی-فنی با ایران در پی تصویب قطعنامه تحریم کننده تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل ممکن نیست، ولی ما در حال بررسی امکان تحویل سامانه های موشکی دیگری به ایران هستیم که شامل محدودیت های در نظر گرفته شده در این حکم نمی شوند.

پیش از این" سیدمحمودرضا سجادی" سفیر ایران در مسکو اعلام کرده بود که پیشنهاد قبلی روسیه در خصوص تحویل سامانه های موشکی « تور-ام» به ایران موردپسند مقامات تهران قرار نگرفته است.

کارشناسان معتقدند که دولت ایران ممکن است با طرح مصالحه جدید مسکو موافقت کند. به گفته آنان، اگر مقامات تهران این پیشنهاد را بپذیرند، این مسئله هم باعث تقویت توان تدافعی ایران در مقابل تهدیدات خارجی شده و هم مواضع روسیه بعنوان شریکی قابل اطمینان در زمینه همکاری های نظامی-فنی را تقویت خواهد داد.

به گفته منابع دیپلماتیک، مسئله تحویل « آنتی-۲۵۰۰» به جای « اس-۳۰۰» ، یکی از موضوعات اصلی در جریان مذاکرات آتی" ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه با" محمود احمدی نژاد" همتای ایرانی خود خواهد بود که انتظار می رود اول جولای در حاشیه نشست سران کشورهای صادرکننده گاز در مسکو انجام شود.

وزارت دفاع ایران به دنبال فسخ قرارداد تحویل ۵ سامانه موشکی « اس-۳۰۰» به این کشور از سوی دولت روسیه به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار، از طرف روسی به دادگاه بین المللی ژنو شکایت کرده و خواستار دریافت غرامتی معادل ۴ میلیارد دلار شده است. با توجه به این واقعیت که خطر بازنده شدن روسیه در این دادگاه بسیار زیاد است و عدم اجرای حکم دادگاه نیز به اعتبار این کشور در عرصه صادرات تسلیحات نظامی آسیب جدی خواهد زد، مقامات مسکو در تلاشند تا با طرف ایرانی در خارج از چارچوب دادگاه به مصالحه دست یابند.