به گزارش پارس به نقل از ایسنا، امیر محبیان شنبه گذشته در جلسه ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با تبریک به حسن روحانی به دلیل انتخابش به عنوان رییس جمهور آینده اظهار کرد: خوشحال هستیم رییس جمهوری انتخاب شده که توجه او به مبحث عقل و حرکت در مسیر اعتدال است.

وی به بررسی دلایل پیروزی روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت و افزود: به طور کلی وقتی که به نحوه شکل گیری انقلاب توجه می کنیم می بینیم که فرآیند انقلاب توسط آرمانگرایان ایجاد می شود اما زمانی که انقلاب پیروز می شود، این مصلحت گرایان هستند که تلاش می کنند بر اساس واقعیت موجود آرمان ها را به پیش ببرند.

این فعال رسانه ای با بیان اینکه" وقتی به تاریخ انقلاب نگاه می کنیم می بینیم زمانی امور دست آرمان گرایان و زمانی نیز دست مصلحت گرایان بوده است" ، گفت: این تصور در ذهن مردم ایجاد شده که گویا آرمان گرایی مترادف است با یک جامعه بسته و انقباضی و مصلحت گرایی مصادف است با یک جامعه باز و انبساطی.

وی در ادامه با بیان اینکه" ما اکنون در حد وسط قرار داریم و جریانی در عرصه انتخابات پیروز شده که مدعی ترکیبی از آرمان گرایی و مصلحت گرایی است" ، تصریح کرد: خوشبختانه ما در حال حاضر در وضعیت وسط قرار داریم و چندان عجیب نبود که چنین چرخشی در جامعه صورت بگیرد.

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه" روحانی هیچ گاه خود را اصلاح طلب ننامیده است بلکه خود را مستقل معرفی کرده است" ، گفت: از طرف دیگر جریان اصولگرایی نیز به مفهوم واقعی در انتخابات در کنار روحانی نبود. البته جریان اجتماعی اصلاح طلب از وی حمایت کرد، گرچه روحانی کاندیدای حداقلی آنها محسوب می شود.

محبیان با بیان اینکه" انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور از سوی مردم، اصولگرایان را مأیوس نکرد" ، خاطرنشان کرد: حتی رادیکال ها در این جریان نیز از نتیجه بدست آمده در انتخابات چندان ناراضی نیستند.

وی با اشاره به ۱۴ مورد به عنوان مهمترین دلایل پیروزی روحانی در انتخابات اظهار کرد: یکی از دلایل پیروزی حسن روحانی، وحدت نداشتن و وجود تفرقه در جریان اصولگرا بود که موجب تقسیم آراء آنها در انتخابات شد.

این فعال سیاسی همچنین به کنار رفتن عارف از عرصه انتخابات اشاره کرد و یادآور شد: این موضوع نیز در پیروزی آقای روحانی منشاء اثر بود و این پیام را به جامعه داد که این جریان - یعنی جریان اصلاح طلب - از قدرت می گذرد ولی جریان مقابل از قدرت نمی گذرد.

وی با بیان اینکه" اصولگرایان در انتخابات از سوی اصلاح طلبان احساس خطر نکردند و در واقع فضای دوقطبی را احساس نکرده بودند" ، گفت: در واقع آنها احساس نکردند که خطری از سوی جریان اصلاح طلبی وجود دارد و به همین دلیل تلاش چندانی در راستای وحدت نداشتند.

محبیان همچنین به مشکلات اقتصادی مردم اشاره کرد و افزود: دولت آقای احمدی نژاد بسیار کوشید تا مشکلات را حل کند ولی باید دانست آنچه که در سیاست معنا دارد، احساس مردم از قضایا و رویدادهاست و در این مورد، مشکلات از نظر مردم نه تنها کم نشده بود، بلکه بیشتر شده بود.

وی با بیان اینکه" احمدی نژاد خود را از اصولگرایان نمی دانست" ، ادامه داد: جامعه او را از جریان اصولگرا تفکیک نمی کرد و در واقع او را جزئی از جریان اصولگرا می داند.

محبیان یکی دیگر از دلایل پیروزی حسن روحانی در انتخابات را فقدان رهبر و مرجعیت قاطع برای وحدت اصولگرایان عنوان کرد و گفت: جامعتین در این انتخابات نتوانست اثری جدی داشته باشد. باید واقعیت را بپذیریم که ۱۶ سال است کاندیدای متعلق به جریان اصولگرا در انتخابات شکست می خورد و اصولگرایان لازم است یک بازنگری جدی در مورد وضعیت خود داشته باشند و بررسی کنند که اشکال کار کجاست، چراکه اگر زنجیره شکست های آنها ادامه پیدا کند، به یک جریان حاشیه ای تبدیل می شود. ما می بینیم که گاه یک جریان فردی از درون جریان اصولگرا رشد می کند و بعد همین جریان می آید و اصولگرایی را نفی می کند. به نظر می رسد باید یک بازنگری جدی داشته باشیم و این موضوع را به صورت جدی بررسی کنیم که چرا چنین اتفاقی می افتد یعنی بذر می کاریم، این بذر رشد می کند ولی نتایج حاصل از آن مال ما نیست.

وی با بیان اینکه" حسن روحانی توانست پیام خود را به مردم منتقل کند" ، به مناظره سوم کاندیداها اشاره کرد و افزود: ایشان در مناظره سوم توانست کار انتقال پیام خود به مردم را به خوبی انجام دهد. در این مناظره ها و در این رقابت، آقای جلیلی به عنوان مظهر دیدگاه آرمانگرایی مطرح شد. اگر در این انتخابات آقایان قالیباف و روحانی با هم بودند، این دو قطبی ایجاد نمی شد، چراکه جنس روحانی و قالیباف از نظر عمومی تفاوت اساسی ندارد ولی حضور جلیلی فضا را به نفع آقای روحانی دو قطبی کرد و به ضرر آقای قالیباف شد و در واقع موجب شد که قسمتی از آرای قالیباف به سمت روحانی سرازیر شود.

این تحلیلگر مسایل سیاسی اضافه کرد: در مناظره سوم این پیام به جامعه منتقل شد که یک جریان وجود دارد که معتقد به تداوم وضعیت موجود است و یک جریان دیگر می گوید که می تواند وضعیت را بهتر اداره کند و مشخص است که با انتقال این پیام، آرا به چه سمتی می رود.

وی همچنین به تصمیم گیریِ به موقع هاشمی و خاتمی در جریان انتخابات و حمایت آنها از حسن روحانی اشاره کرد و گفت: با آمدن آقای هاشمی به صحنه، ظرفیتی ایجاد شد و با کنار رفتن ایشان ظرفیت ایجاد شده با حمایتی که آقایان هاشمی و خاتمی از حسن روحانی کردند، به سمت آقای روحانی رفت؛ ضمن اینکه آقای عارف نیز از صحنه انتخابات کناره گیری کرده بود. البته بخشی از اصلاح طلبان نیز انتقاد جدی دارند که چرا آقای خاتمی به گونه ای عمل کرد که کاندیدای نسبتا مقبول تر آنها یعنی عارف به نفع کاندیدای هاشمی کنار برود؛ گرچه در حال حاضر این موضوع را به صورت علنی مطرح نمی کنند، ولی به مرور تقاضاهایی را مطرح می کنند مثل معاون اول شدن آقای عارف در دولت آقای روحانی.

محبیان همچنین با بیان اینکه" در عرصه انتخابات شاهد شکل گیری دو قطبی جلیلی - اصلاح طلبان بودیم" ، گفت: در جریان انتخابات فقط اصلاح طلبان نبودند که به آقای روحانی رای دادند و رای ایشان رای اصلاح طلبی محض نبود بلکه اصولگرایانی بودند که به روحانی رای دادند.

وی یکی از دلایل پیروزی حسن روحانی در انتخابات را ناتوانی دولت فعلی در حل معضلات اقتصادی مردم دانست و اظهار کرد: از سوی دیگر این تصور ایجاد شد که در بین جریان اصولگرا نیز اختلافات درونی وجود دارد. آقای روحانی در سخنرانی های خود بر حل مشکلات اصلی مردم از جمله مشکلات اقتصادی تاکید داشتند و از سوی دیگر بر مقوله اعتدال و اخلاق نیز تاکید ویژه ای می کردند و در واقع دست روی مواردی گذاشتند که جامعه فکر می کرد از آنها صدمه خورده است.

محبیان در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه" با توجه به تحولاتی که در عرصه سیاسی کشور رخ داده بود، در روزهای آخر انتخابات شاهد افزایش چشمگیر اقبال عمومی به حسن روحانی بودیم" ، یادآور شد: در دو - سه روز آخر باقیمانده به زمان انتخابات افرادی که تصمیم نگرفته بودند به کدام کاندیدا رای بدهند، رای خود را به سبد آقای روحانی سوق دادند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه" بخشی از رای آقای قالیباف بخاطر عملکردش در تهران، رای عمرانی بود نه رای ایدئولوژیک" ، گفت: وقتی فضا دوقطبی شد، این وضعیت تغییر کرد و دیدگاه سیاسی برای رای دادن در اولویت قرار گرفت.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به بایدهایی که رییس جمهور منتخب باید به آن توجه کند اشاره کرد و افزود: در بحث ساختار، ایشان گفتمان عدالت و عقلانیت را مطرح کردند. این گفتمان هوادار دارد ولی ساختار ندارد و برای تحقق ساختار آن باید نظام حزبی در کشور ایجاد شود، به نحوی که کسانی که دارای تب تند هستند به قدرت نرسند. رییس جمهور منتخب باید نظام حزبی را در جامعه جا بیندازد.

محبیان افزود: آقای روحانی نباید بگوید من دولت فراجناحی ایجاد می کنم. مگر می شود افراد گرایش نداشته باشند؟ ایشان باید در واقع دولت میان جناحی ایجاد کند و در واقع از عقلای دو جناح استفاده کند. ایشان باید واقعیت جناح های موجود در کشور را بپذیرد. جریان اصلاح طلب و اصولگرا جریان هایی هستند که در کشور ما ریشه اجتماعی دارند و نمی میرند.

وی همچنین با بیان اینکه" روحانی باید برای تبدیل عقلانیت و اعتدال به گفتمان قالب جامعه، فرهنگ سازی کند" ، تاکید کرد: گفتمان قالب جامعه ما، گفتمان اعتدال نیست و اگر فردی حرف معقولی بزند، رسانه ها کمتر توجه می کنند.

محبیان همچنین به اهمیت فرهنگ سازی برای اصالت دادن به قانون و اقدامات قانونی اشاره کرد و گفت: اگر قانون را کنار بگذاریم، این سلیقه ها هستند که روی کار می آیند و تصمیم گیری می کنند.

این فعال رسانه ای همچنین به اهمیت ایجاد فرهنگ نظم پذیری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر گاهی نوعی آشوب در رفتارها را در جامعه مشاهده می کنیم که نمونه آن، ترافیک است. اگر ما نظم را نهادینه کنیم، جامعه پیشرفت می کند.

وی همچنین بر اهمیت ایجاد سیستم پایش مستمر نظرات و دیدگاه های افکار عمومی تاکید کرد و گفت: با ایجاد این سیستم باید رفتارها و تصمیمات بر اساس پایش هایی باشد که از نظرات و افکار عمومی صورت می گیرد. تحلیل های توده های مردم بعضا قوی تر از تحلیل های نخبگان است، چراکه آنها در فضای آرام تری مسائل را تحلیل می کنند.

محبیان همچنین به اهمیت مدیریت توقعات مردم اشاره کرد و افزود: این موضوع بسیار مهم است، چراکه ما در خیلی از مواقع می بینیم که یک دولت کارهای خیلی خوبی انجام می دهد ولی مردم راضی نیستند و قبول ندارند و توقع بیش از این را دارند.

وی با بیان اینکه" مدیریت توقعات، یک فن است" ، اظهار کرد: آقای روحانی باید توقعات مردم را معقول کند و نباید به صورت احساسی با آنها برخورد شود. یکی از اشکالات اساسی آقای احمدی نژاد این بود که توقعات را مدیریت نکرد و وقتی که توقعات فزاینده شود، احتمال شکست وجود دارد. باید توقعات را معقول کرد که بتوان آنها را اجرا کرد.

محبیان همچنین به اهمیت برنامه ریزی نیز از سوی رییس جمهور منتخب تاکید کرد و در ادامه گفت: آقای روحانی باید توجه کند که از بکارگیری نیروهای حاشیه دار و مساله ساز در کابینه خود خودداری کند، چراکه ما دیدیم حاشیه سازی برخی افراد در دولت آقای احمدی نژاد موجب شد که بسیاری از زحمات او دیده نشود.

وی همچنین با بیان اینکه" آقای روحانی نباید از نیروهایی استفاده کند که خلاف گفتمان عقلانیت و اعتدال حرکت می کنند" ، تصریح کرد: ویترین دولت حسن روحانی باید ترکیبی از نیروهای کارآمد باشد.

محبیان به بحث مدیریت ادراک نیز اشاره کرد و گفت: مردم همواره برداشت خودشان را از واقعیت ها دارند، گرچه ممکن است این برداشت بر اصل واقعیت نباشد. مثلا در همین جلسه ممکن است به تعداد شما در مورد صحبت های من برداشت شود و من که سخنران هستم، باید به گونه ای سخنرانی کنم که بیشترین نزدیکی بین برداشت ها ایجاد شود. آقای روحانی باید در واقع بتواند تصویری درست از دولت خود به افکار عمومی ارائه کند و از سوی دیگر باید توجه داشته باشد که مردم بر اساس برداشت خود قضاوت می کنند. دولت اگر تصویر زشتی از خود ارائه دهد، برداشت مردم نیز زشت خواهد بود.

این فعال سیاسی افزود: به نظر می رسد که دکتر روحانی در تعامل با رسانه ها، هنرمندان و کسانی که می توانند برداشت مردم را مدیریت کنند، باید تصویری درستی از خود و دولتش ایجاد کند وگرنه وضعیت دولت روحانی سخت تر از احمدی نژاد و خاتمی خواهد بود.

وی با بیان اینکه" دولت که در حد وسط باشد، در زمان دعوا از هر دو طرف می خورد و اگر خوب عمل کند، از هر دو طرف سود می برد" ، گفت: ما وظیفه داریم به عنوان یک ایرانی به دولتی که به خواست مردم بر سر کار آمده کمک کنیم و نیروها و توانایی های خود را در اختیار ایشان بگذاریم.

محبیان در پاسخ به این صحبت یکی از حاضران که" به نظر می رسد در فضای سیاسی جامعه، اصلاح طلبان در اکثریت هستند و اصولگرایان در اقلیت" ، گفت: من معتقد هستم که ملت در اکثریت هستند و اصولگرایان و اصلاح طلبان نیروهای سیاسی اند که هرچقدر نظر مردم را تامین کنند، در نزد مردم مورد پذیرش تر قرار می گیرند.

وی همچنین در مورد شخصیت هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: هاشمی دارای شخصیتی زیرک و از سوی دیگر کلاسیک است و در پی انتقام گیری شخصی و عقده گشایی نیست. مثلا موقعی که عدم احراز صلاحیت ایشان اعلام شد، می توانست در این مورد مساله سازی کند ولی این کار را نکرد.

این تحلیلگر مسایل سیاسی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه" نیازمند بازتعریف اصولگرایی هستیم" ، ادامه داد: بدنه اجتماعی اصلاح طلبان در انتخابات از روحانی حمایت کرد ولی در داخل همین جریان، برخی از اصلاح طلبان بودند که به خاتمی انتقاد می کردند که چرا یک نیروی دانشگاهی را که می توانست نزدیک تر به آنها باشد مجبور کرد به نفع حسن روحانی کنار برود.

محبیان با بیان اینکه" خاتمی در چارچوب عقلانیت و اعتدال عمل کرد و اجازه نداد افراطیون میدان داری کنند" ، گفت: همانطور که اشاره شد، در درون اصلاح طلبان دو گروه در جریان انتخابات حضور داشتند کسانی که از روحانی حمایت کردند و افراد دیگری که چاره ای جز حمایت نداشتند و برای ایجاد فضای تنفس برای خودشان از حسن روحانی حمایت کردند.

وی همچنین به اهمیت استفاده از ادبیات دیپلماتیک و فاخر در عرصه بین الملل و در داخل کشور اشاره و ابراز عقیده کرد: به نظر می رسد خبرسازی در دولت آقای احمدی نژاد به جنجال سازی کشیده شد و حرف هایی زده می شد که بهانه به دست همه می داد.

محبیان در پایان تاکید کرد: بهانه سازی، فرد را مطرح و مشهور می کند ولی محبوب نمی کند. برخی افراد تفاوت بین محبوبیت و مشهور بودن را نمی دانند و آقای روحانی با استفاده از ادبیات فاخر می تواند هم مشهور باشد و هم محبوب.