به گزارش پارس ، کیهان به نقل ازآسوشیتدپرس و بلومبرگ: « سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که گروه کشورهای « ۱+۵» که در حال مذاکره با ایران در خصوص برنامه هسته ای این کشور هستند، بلافاصله بعد از مراسم تحلیف « حسن روحانی» رئیس جمهوری منتخب ایران پیشنهاد برگزاری دور بعدی مذاکرات را به مقامات تهران مطرح خواهند کرد.
لاوروف روز جمعه در این رابطه گفت: اعلام آمادگی ایران برای بررسی امکان توقف غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد مدت ها قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در جمهوری اسلامی صورت گرفته بود و گروه ۱+۵ قصد دارد تا بلافاصله بعد از آغاز به کار دولت جدید آقای روحانی، پیشنهاد برگزاری دور جدید مذاکرات را به منظور بررسی مسائل مطرح سازد.
وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه نیز در مصاحبه با شبکه تلویزیونی « راسیا-۲۴» با تاکید بر لزوم هرچه سریعتر برگزاری دور بعدی مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران گفته بود: ما امیدواریم که این موضوع (حل و فصل مسئله هسته ای ایران) به تعویق نیفتد. ما خواستار آن هستیم که در زمانی هرچه زودتر بعد از آغاز به کار رئیس جمهوری جدید ایران دور بعدی مذاکرات طرفین برگزار شود.
همچنین جرالد آراد و مارک لیال گرانت سفرای فرانسه و انگلیس در سازمان ملل در گفت وگو با ایرنا از انتخاب حسن روحانی به عنوان یک فرصت یاد کردند تا چالش های پیش روی حل و فصل نهایی شود.
ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل هم گفت: اعضای دائم شورای امنیت که هسته اصلی مذاکره هسته ای با ایران را تشکیل می دهند، نسبت به ادامه مذاکرات با تهران امیدوارند.
اما سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل که طی روزهای آینده قرار است در سمت مشاور امنیت ملی باراک اوباما به کار ادامه دهد، در پاسخ، تنها به یک لبخند و گفتن در این خصوص نظری ندارم بسنده کرد.
جرالد آراد نماینده دائم فرانسه نیز ضمن استقبال از مواضع اخیر رئیس جمهوری منتخب ایران درباره سابقه مذاکرات هسته ای با ژاک شیراک رئیس جمهوری وقت فرانسه، افزود: اظهارات اخیر آقای روحانی می تواند طرحی بسیار خوب برای گفت وگوهای هسته ای باشد.
مارک لیال گرانت نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل نیز از نتیجه انتخابات ایران به عنوان یک فرصت یاد کرد و گفت لندن منتظر جهت گیری ایران در موضوع هسته ای خواهد بود.
ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه نیز در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نتیجه انتخابات تحولی مثبت و برای روند گفت وگوهای هسته ای امیدوارکننده است.
نماینده پاکستان در سازمان ملل که هم اکنون کشورش عضو غیردائم شورای امنیت است نیز در گفت وگو با ایرنا، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و پیروزی روحانی را تبریک گفت و تصریح کرد: نتیجه انتخابات تحولی مثبت به شمار می رود و می تواند چشم اندازی تازه در پیشبرد گفت وگوهای هسته ای ایران و غرب به وجود آورد.