محمد عبدالهی تحلیلگر مطالب سیاسی در یادداشتی به ابعاد  سقوط پهباد آمریکایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخت که در ادامه متن آن آمده است:
 
 هدف گرفته شدن"گلوبال هاوک" چند پیام و نکته مهم داشت:

 

۱. کشف پرنده جاسوسی بسیار پیشرفته آمریکایی‌ که از اقسام مختلف تجهیزات رد شناسایی بهره می‌برد نکته قابل تاملی است که آمریکایی‌ها در رفتار خود با ایران باید به آن توجه داشته باشند. سرعت عمل بالای سیستم رادار و پدافند کشور از لحظه شناسایی تا اصابت به پهباد دشمن  نکته مهمی است که در کنار سیستم موشکی قوی توانسته قدرت دفاعی کشور را به رخ  دشمنان بکشد است؛ قطعا آمریکا  این موضوعات را در فرمول محاسباتی خود لحاظ خواهد کرد.

 

۲. سرعت‌عمل و شجاعت در تصمیم‌گیری برای اقدام علیه متجاوز نیز مساله بسیار مهمی است که جهانیان را شگفت زده کرده است. وقتی با جرات و جسارت و دقت یکی از قوی ترین پهبادهای آمریکا توسط سربازان غیور کشور نشانه گرفته می شود و آنها حتی جرات تلافی ندارند؛ یعنی مصداق حرف امام  راحل که فرمود: «امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند»

 

۳. با توجه به عدم جرات آمریکا برای تلافی نباید هرگز به اخبار جنگ طلبانه خارجی و پیاده نظام داخلی دشمن ضریب دهیم. طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز؛  ترامپ در جلسه بعدازظهر پنجشنبه سرانجام دستور حمله به برخی اهداف ایران را صادر کرد اما پس از اندک زمانی ناگهان دستور خود را لغو کرد. در صورت صحت شایعات بنظر می‌رسد آنچه ترامپ را به لغو فرمان حمله واداشت نگرانی او از واکنش شدید ایران بود تاجاییکه برای توجیه عدم پاسخ امریکا به ایران با اعلام اشتباهی بودن شلیک به پهپاد امریکا هرگونه درگیری نظامی را منتفی کرد.

 

۴. عدم واکنش آمریکا بدان معناست که این کشور فاقد گزینه راهبردی در مقابل ایران است چراکه تحریم ها نیز دیگر به سقف رسیده و کارکرد خود را از دست داده است. 

 

۵. این حمله پیام سریع و دقیق و  یک مرگ بر آمریکای عملی برای ترامپ بود که چندی پیش گفته بود ایرانی ها مدتی است مرگ بر آمریکا نمی گویند. او فهمید که ذره ای از  روحیه ضد استعماری ایرانی ها کم نشده و کمترین تجاوزی را با بیشترین هزینه پاسخ خواهند داد و  اساسا چیزی به نام جنگ محدود با ایران وجود خارجی ندارد.

 

نکته آخر
صید گلوبال هاوک ترامپ، نقطه عطفی است برای ایران در صحنه بین الملل  که سال‌ها بعلت عملکرد ذلیلانه دستگاه دیپلماسی دولت غربگرا، از کشور ما تصویری ضعیف دیده اند؛ پالس‌های ضعیف و ذلیلانه ای  که باعث شد حتی کشورهایی ناچیزی همچون جیبوتی  و عمارات علیه ما بیانیه سر دهند! اکنون اما پس  از اقتدار رهبر هوشمند انقلاب در برابر نسخت‌وزیر ژاپن ، با شکار یک غول ۲۰۰ میلیون دلاری اقتدار در عرصه عمل را  نیز به رخ جهانیان کشیدیم.