محمد عبدالهی تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل در یادداشتی به نقد صحبت‌های عباس عراقچی پیرامون اتباع افغانستانی پرداخت، متن این یادداشت در ادامه خواهد آمد:

آقای عراقچی در گفت و گوی ویژه خبری دیشب گفت: «اگر فشارهای اقتصادی آمریکا علیه ایران ادامه یابد ممکن است به لحاظ اقتصادی به نقطه ای برسیم که از برادران و خواهران افغانستانی بخواهیم که ایران را ترک کنند. اینکه به کجا بخواهند بروند به خود آنها مربوط است". 

سوال: آیا دیپلمات باسابقه‌ای مثل او متوجه تبعات اینگونه اظهارات تنش زا نیست ؟ 

به نظر می رسد سخنان نژاد پرستانه، خفت‌بار و خلاف امنیت ملی معاون سیاسی وزارت خارجه دولت روحانی که در ظاهر تفاوتی با فرمان ترامپ مبنی بر منع سفر اتباع پنج کشور خارجی از جمله ایران به خاک آمریکا ندارد؛ آن هم  در برنامه زنده تلویزیونی و با ارائه آمار و ارقام نسبتا دقیق و تحلیل جمع‌بندی‌شده، رونمایی از سناریوی جدید و از پیش نوشته شده جریان غربگرا برای اجرای یک بازی کثیف است. 

 ظاهرا این جماعت برای  تحت‌الشعاع قرار دادن شکست رویکرد و‌ عملکردشان در برجام به دنبال حاشیه‌سازی و ایجاد ۲قطبی‌های کاذب برای منحرف کردن افکار عمومی از ناکارامدی های مفرط مدیریتی خود هستند . 

اخراج افغان ها آن هم به دلیل کاهش بار مالی که برای کشور دارند برای هر بی سوادی در حال حاضر حکم طنز دارد چرا که ارزش پول ملی ما در دوران خفت بار دولت اعتدال آنقدر کم شده است که می تواند موجبات شروع موج مهاجرت معکوس به افغانستان را هم رقم بزند! جدای از این مساله آیا عراقچی به تبعات امنیتی چنین اظهاراتی برای کشور فکر کرده است؟ آیا سیاست پذیرش و اکرام افغان ها یک سیاست ملی و مورد تایید مقامات عالی نظام و بر اساس الگوی زیست اسلامی نبوده است ؟