به گزارش پارس نیوز، 

 وزارت امور خارجه لهستان با انتشار بیانیه‌ای که روی وب سایت این وزارت‌خانه قرار گرفته است، اعلام کرد که کاردار این کشور در تهران با رئیس اداره اول شرق اروپای وزارت امورخارجه ایران دیدار کرده و درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی با موضوع خاورمیانه که قرار است به‌طور مشترک با آمریکا برگزار شود، توضیحاتی ارائه داد.

این کنفرانس که به درخواست آمریکا برگزار می‌شود و آن‌گونه که واشنگتن اعلام کرده تمرکز آن بر روی ایران خواهد بود، در ماه فوریه در وروشو پایتخت لهستان خواهد بود.

وزارت امورخارجه لهستان در ادامه بیانیه خود آورده است: از نظر ما، جامعه بین‌الملل حق دارد درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و جهانی بحث و رایزنی کند و لهستان نیز (این حق را دارد) که کنفرانسی برگزار کند که هدف آن ایجاد بستر برای اقداماتی در راستای برقراری ثبات و رفاه در منطقه خاورمیانه است.

وزارت امورخارجه ایران روز یک‌شنبه کاردار لهستان در تهران را در اعتراض به برنامه لهستان و آمریکا برای برگزاری کنفرانسی بین‌المللی با موضوع ایران احضار کرد.

وزارت امورخارجه کشورمان در این دیدار مراتب اعتراض تهران به برگزاری این کنفرانس بین المللی به میزبانی لهستان را به کاردار این کشور اعلام کرد.

رئیس اداره اول شرق اروپای وزارت امورخارجه ایران گفته است: این یک حرکت خصمانه از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است و انتظار می‌رود لهستان از همراهی با آمریکا در برگزاری این کنفرانس خودداری کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز در واکنش به برگزاری این کنفرانس در صفحه توئیتر خود نوشت: این ننگ برای دولت لهستان پاک شدنی نیست در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، اکنون لهستان میزبان سیرک مذبوحانه ضدایرانی است.