به گزارش پارس نیوز، 

علی قدمگاهی سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در دیدار با رئیس اداره کل مدیریت مهاجرت وزارت کشور ترکیه با تشریح اهم خدمات ارائه شده به مهاجرین افغانستانی در ایران به ویژه در بخش های بهداشت و درمان و آموزشی اظهار کرد: کمک های جامعه بین الملل در قبال هزینه های انجام شده برای مهاجرین خارجی در ایران بسیار اندک است اما نگاه ما به این پدیده نگاهی انسانی و اسلامی و غیر اقتصادی است.

 وی گفت: برخورد با مهاجرت های غیرقانونی از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی ایران است به طوری که از ابتدای امسال تاکنون حدود 560 هزار مهاجر غیرقانونی به کشور مبدا برگردانده شدند که بیش از ۶۰ هزار نفر از این تعداد پیش از ورود به کشور ترکیه بازداشت و برگردانده شده اند.

 سرپرست اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه اگر دو مقوله امنیت و اقتصاد در کشورهای مهاجر فرست به چشم انداز روشنی نرسد موج مهاجرت اجتناب‌ناپذیر است، افزود: بحران مهاجرت یک مسئله بین المللی است اما می تواند راه حل های منطقه ای داشته باشد و برگزاری اجلاس مشترک با کشورهای مهاجر فرست و مدیریت این بحران در کشورهای منطقه در بهبود شرایط تاثیر گذار است.

 قدمگاهی با بیان اینکه کشورمان هم مسیر مهاجرت و هم مقصد مهاجرت است، افزود: حل بحران افغانستان نیازمند عزم جهانی است و آمادگی داریم با کشور دوست و برادر ترکیه به یک راه حل مشترک در خصوص برخورد با پدیده مهاجران غیرقانونی برسیم.

 وی گفت: ارائه تسهیلات برای ورود وحضور قانونی مهاجران می‌تواند به کاهش مهاجرت های غیرقانونی و تبعات منفی آن بیانجامد.

 قدمگاهی همچنین بر ادامه همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشور ترکیه در زمینه مقابله با پدیده مهاجرت های غیرقانونی و انتقال تجربیات مفید کشورمان تأکید کرد.

 در این دیدار عبدالله ایاز رئیس اداره کل مدیریت مهاجرت وزارت کشور ترکیه با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به خاطر برخورد با پدیده مهاجرت های غیرقانونی پیش از ورود افراد به مرزهای ترکیه گفت: منطقه ما تحت تاثیر روند افزایش مهاجرت ها ست و دو کشور ایران و ترکیه در معرض مشکلات مشابهی در این زمینه هستند.

 وی گفت: باید با تدابیر مشترک کنترل مرزها را افزایش دهیم و ما هم مثل شما معتقدیم اصلی ترین راه برای کاهش مهاجرت بهبود وضعیت امنیت و معیشت در کشورهای مبدا مهاجرت به ویژه در افغانستان است.

 رئیس اداره کل مدیریت مهاجرت وزارت کشور ترکیه افزود: اتخاذ هرگونه سیاستی در قبال پدیده مهاجرت تاثیرات فرامرزی دارد و باید تلاش کنیم با استفاده از تجربیات مشترک به راه‌حل‌های تاثیرگذاری برسیم.

 وی با اشاره به حضور 3 میلیون و 600 هزار پناهنده سوری در ترکیه خواستار استفاده از تجربیات جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بحران مهاجرت شد و از همتای ایرانی خود برای حضور در اجلاس سال آینده میلادی در ترکیه با موضوع مهاجرت دعوت کرد.