‫‫به گزارش پارس  ، فارس به نقل از شبکه تلویزیونی « راشا تودی» ، هزاران نفر از مخالفان دولت « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه امروز چهارشنبه در جشن « روز روسیه» که از تعطیلات ملی این کشور محسوب می شود، در مسکو تظاهرات و حمایت خود را از زندانیان سیاسی در این کشور اعلام کردند و خواستار آزادی این زندانیان شدند.

‫بر اساس این گزارش، حدود ۶ هزار معترض روسی با راهپیمایی در میدان « بولوتنایا» ، حمایت خود را از فعالانی که به دلیل شرکت در تظاهرات ۶ ماه مه سال ۲۰۱۲ میلادی در روسیه با اتهاماتی روبرو شده اند، به تصویر کشیدند.

‫به عبارت دیگر، این تظاهرات با هدف اعلام حمایت از ۲۷ زندانی در روسیه برگزار شد؛ این زندانیان در جریان تظاهرات سال گذشته که در آستانه مراسم تحلیف پوتین برگزار و به خشونت کشیده شد، بازداشت شده اند. ‫برخی از منابع خبری تعداد معترضانی را که امروز در روسیه راهپیمایی کردند ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر گزارش کرده و نوشته اند که این تعداد به مراتب کمتر از ۱۰۰ هزار معترضی است که علیه پوتین پیش از پیروزی او در دور سوم انتخابات در روسیه تظاهرات کردند.

‫معترضان روسی ضمن حمل پلاکارد، تظاهرات خود را « راهپیمایی علیه ماموران اعدام» توصیف کردند. ‫این تظاهرات امروز ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت محلی و با حضور افرادی از جمله سازمان جوانان کمونیست مسکو و آنارشیست ها برگزار شد. ‫گزارش ها از دستگیری ۹ معترض به دلیل حمل پرچم و نمادهای جنبش جبهه چپ در روسیه خبر می دهند.

فعالیت های این جنبش به دلیل عدم انتشار گزارش های درآمدی از سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون، توسط دادستان روسیه تا تاریخ ۱۹ ژوئیه به حالت تعلیق در آمده است. ‫مخالفان روسی اعلام کرده اند که هدف از برگزاری تظاهرات امروز آنها برابر با تاریخ ۱۲ ژوئن، این است که دادگاه رسیدگی به اتهامات ۱۲ مظنون تظاهرات سال گذشته در میدان « بولوتنایا» اوایل ژوئن آغاز شده است.

این ۱۲ نفر فعال روسی با اتهاماتی از جمله فراخوان به ایجاد اختلال و شرکت در اغتشاشات در جریان تظاهرات متهم شده اند. ‫این در حالیست که بر اساس اعلام دفتر دادستان کل روسیه، در جریان تظاهرات ۶ مه سال گذشته میلادی، ۸۲ نیروی پلیس در جریان درگیری های خشونت بار با معترضان، زخمی شدند و خسارت کل این ناآرامی ها نیز حدود ۹۰۰هزار دلار آمریکا گزارش شد.

تحقیق درباره این تظاهرات همچنان ادامه دارد و افراد دخیل در آن روی هم رفته ۲۷ نفر هستند که ۱۵ نفر از آنها در مراکز بازداشت پیش از محاکمه نگهداری می شوند و احتمال دارد با حبس های ۱۰ ساله روبرو شوند. ‫تاکنون دو نفر از معترضان در تظاهرات میدان بولوتنایا به زندان محکوم شده اند و « کنستانتین لبدوف» فعال اپوزیسیون چپ گرا در روسیه نیز به دلیل آماده سازی اغتشاشات در روسیه، به ۲.۵ سال زندان در یک زندان نیمه امنیتی محکوم شده است.

« ماکسیم لوزیانین» از دیگر فعالان مخالف در روسیه است که به تمام اتهاماتی که علیه وی به دلیل شرکت در تظاهرات سال گذشته در روسیه مطرح شده، اعتراف کرده و با ۴.۵ سال حبس روبرو شده است.