به گزارش پارس نیوز، 

خبرگزاری رویترز در گزارشی در این باره نوشت: در پی ادعای آمریکا مبنی بر انجام آزمایش موشکی جدید در ایران، تهران اعلام کرد که برنامه موشکی اش، ماهیت دفاعی دارد و ناقض قطعنامه های سازمان ملل نیست. 

براساس این گزارش، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه آنچه را آزمایش موشک بالستیک میان برد ایران با قابلیت حمل چند کلاهک هسته ای خواند، به نشانه تخطی از توافق هسته ای 2015 محکوم کرد.

همچنین «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به ادعای پمپئو، به نکته ای اشاره کرد و ایرنا از قول وی چنین نوشت: برنامه موشکی ایران، ماهیت دفاعی دارد وهیچ قطعنامه ای در شورای امنیت، برنامه موشکی یا آزمایش های موشکی ایران را ممنوع نکرده است. 

رویترز افزود: قطعنامه سازمان ملل که مهر تائیدی بر توافق هسته ای سال 2015 است، از ایران می خواهد به مدت هشت سال از فعالیت در زمینه موشک های بالستیک طراحی شده برای حمل سلاح هسته ای خودداری کند. 

ایران با اعلام مکرر این مساله که برنامه موشکی اش صرفا دفاعی است، ادعای مطرح شده مبنی بر قابلیت موشک های این کشور برای حمل کلاهک های هسته ای را رد کرده است.

قاسمی خطاب به پمپئو گفت: جالب و البته مضحک آنجاست که به قطعنامه ای استناد می کنید که نه تنها با خروج یکجانبه و غیرقانونی از برجام، آن را نقض کرده اید، بلکه دیگران را هم به نقض آن تشویق و یا حتی به مجازات و تحریم در صورت عمل به توافق، تهدید می کنید. 

خبرگزاری شینهوا نیز نوشت: وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه اتهام های آمریکا را مبنی بر اینکه آزمایش های موشک بالستیک ایران ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است، به عنوان اتهامی «مضحک» رد کرد. 

وب سایت وزارت امور خارجه ایران از قول قاسمی سخنگوی این وزارتخانه گزارش داد: برنامه موشکی ایران، ماهیت دفاعی دارد و براساس نیازهای کشور طراحی می شود.

وی افزود: هیچ قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل، برنامه موشکی یا آزمایش های موشکی ایران را ممنوع نکرده است.

شینهوا در ادامه آورد: پمپئو روز شنبه گفت که ایران یک موشک بالستیک میان برد را آزمایش کرده است که قابلیت حمل چند کلاهک هسته ای را دارد. این آزمایش ناقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است. 

قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل تائید کننده توافق هسته ای سال 2015 است.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه واشنگتن را از برجام خارج کرد و تحریم های لغو شده ایران را به حال اول بازگرداند.

خبرگزاری رویترز همچنین در گزارش دیگری سخنان سردار سرتیپ «ابوالفضل شکارچی» سخنگوی ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را بازتاب داد و از قول وی نوشت: ایران آزمایش های موشکی را برای تقویت توان دفاعی و بازدارندگی اش ادامه می دهد. 

وی در واکنش به ادعای آمریکا مبنی بر آزمایش موشکی جدید در تهران، این سخنان را مطرح کرد و گفت: آزمایش های موشکی برای دفاع و بازدارندگی کشور انجام می شود و ادامه می یابد.