به گزارش پارس نیوز، 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از سفر خود به استانبول ترکیه که به منظور حضور در یازدهمین مجمع عمومی اتحادیه مجالس آسیایی صورت گرفته بود، در بدو ورود به فرودگاه تهران درباره دستاوردهای این سفر گفت: این سفر که تنها 24 ساعت به طول انجامید برای شرکت در مجمع بین المجالس آسیایی بود که متشکل از برخی کشورهای آسیایی از جمله کشورهای مهمی همچون روسیه، چین، پاکستان و هند است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیش از این نیز جلساتی تحت عنوان کمیته های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی برگزار شده و بررسی های خوبی در این حوزه ها صورت گرفته بود.

وی در ادامه با بیان اینکه تمرکز کار بین المجالس آسیایی بر همکاری های اقتصادی است، افزود: پیشنهادهای خوبی در این حوزه مطرح شد که دولت ها باید به سمت اجرای آن بروند که پیمان های پولی و همکاری های بانکی یکی از مهمترین این مسائل است.

لاریجانی ادامه داد: بعد از اجرای تحریم های آمریکا نسبت به کشورهای مختلف، در ذهن بسیاری از کشورها این نکته به وجود آمده که باید راه های دیگری پیدا کنند، لذا روی پیمان های پولی میان کشورهای آسیا در حال بحث و بررسی جدی هستند تا به ضابطه جدیدی برسند.

وی در ادامه درخصوص همکاری ها در حوزه انرژی اظهار داشت: با توجه به اینکه بخش زیادی از انرژی دنیا در منطقه آسیا است، همکاری ها در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است، همچنین در این نشست ها درباره استفاده از فناوری میان کشورها و همکاری های محیط زیستی بحث های متنوعی صورت گرفت تا از ظرفیت کشورهای آسیایی استفاده شود.

لاریجانی همچنین به گفت وگوهای دو جانبه خود با روسای مجالس ترکیه و روسیه اشاره کرد و افزود: در دیدارهایی که با هیات های پارلمانی روسیه و ترکیه داشتیم در زمینه همکاری های اقتصادی و برخی سرمایه گذاری ها بحث شد و پیگیری های خوبی نیز صورت گرفت.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: جلسات مشترکی میان دو پارلمان ایران و روسیه برگزار می شود که بر این اساس گزارشی از پیگیری های نشست های دو سال گذشته در بلگراد ارائه شد که در آن مشخص شده بود دو طرف در چه حوزه ای می توانند همکاری داشته و سرمایه گذاری کنند همچنین پیشنهادات جدیدی هم ارائه شد.

وی افزود: هیات پارلمانی ترکیه نیز درباره فرصت هایی که می تواند باعث افزایش همکاری ها و رفع موانع توسعه روابط شود، صحبت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بین المجالس آسیایی ظرفیت کارهای مهمی را خواهد داشت، خاطرنشان کرد: توقف من در ترکیه کوتاه بود، اما هیاتی که از نمایندگان مجلس ایران در این کشور حضور دارند تا دو روز آینده که این اجلاس ادامه دارد، در جلسات مختلف آن شرکت می کنند.

یازدهمین مجمع عمومی مجالس آسیایی به مدت سه روز با مشارکت 23 کشور آسیایی در شهر استانبول برگزار می شود.

مهمترین هدف مجمع مجالس آسیایی، تشکیل پارلمان آسیایی است که تاکنون 10 نشست مجمع عمومی آن به منظور ایجاد زمینه همکاری و هم افزایی در بین کشورهای آسیایی برگزار شده است.