به گزارش پارس نیوز، مهلتی در نظر گرفته شده توسط ایران در جهت ایجاد spv برای اروپا در لحظات پایانی قرار دارد و هر روز شاهد گفت‌وگو‌های سران ایران و اتحادیه اروپا در این باره هستیم حال اینکه سرانجام این مذاکرات به کجا ختم شده و چه راهی را پیش روی ایران قرار خواهد داد درحال حاضر برکسی روشن نیست.

درهمین راستا گفت‌گویی با حسین کنعانی مقدم کارشناس مسایل سیاسی انجام شده که در ادامه آمده است.

حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر تحت فشار قرار دادن اژانس بین المللی در جهت تحریم‌های بیشتر ایران گفت: بدیهی است که ترامپ در جهت حفظ منافع رژیم صهیونیستی حتی منافع آمریکا را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد و در جریان قتل جمال خاشقچی و حمایتش از عربستان ثابت کرد که حقوق بشر برایش معنای نداشته و منافع مالی و دار‌های نفتی خود را ارجحیت می‌بخشد.

وی با بیان اینکه مدتهاست که امنیت رژیم صهیونیستی مهمترین مسئله واشنگتن تلقی شده است، خاطرنشان کرد: عدم نتیجه‌بخشی برجام هم به جهت منفعت بیشتر این رژیم است و  منافع و سیاست‌های رژیم صهیونیستی دست برتر را در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا دارد.

کنعانی مقدم تصریح کرد: سوالی که امروز برای همگان مطرح شده این موضوع است که آمریکا چگونه در حمایت از رژیمی برمی‌آید که دارای ۴۰۰ کلاهک هسته‌ای و نیروگاه دمونا بوده و هیچ یک از آن‌ها هم تحت نظارت mpt و شورای حکام نیست و چطور روز به روز روابطش را با رژیم غاصب صهیونیستی تحکیم کرده ودر جهت دفاع از این رژیم گام برمی‌دارد؟ که در جواب باید گفت که این موضوع حاکی از آن است که رژیم صهیونیستی کاملا سیاست خارجی آمریکا را در دست داشته و ترامپ و امثال وی در آمریکا کاملا تحت تاثیر لابی آی پک در واشنگتن قرار دارند.

این کارشناس سیاسی با ارزیابی رویکرد آژانس بین المللی پس اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر دفاع از رژیم صهیونیستی اظهار کرد: با توجه به گزارش‌های تهیه شده توسط آژانس مبنی بر پایبندی ایران به تعهدات "برنامه جامع اقدام مشترک" و همچنین مهر تایید آن توسط شورای حکام که تا امروز ۱۳ بار ایران را متعهد به برجام دانسته و عملاً توپ را در در زمین آمریکا قرار داده که با شایعه‌پراکنی و دروغ گفتن و خروج غیرقانونی از برجام بر علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کند.

وی ادامه داد: این مسئله جایگاه آمریکا را در جهان بسیار نزول داده است در نتیجه باید گفت که اگر MPT و شورای حکام قصد تبعیت از سیاست‌های آمریکا را داشته باشند به طور قطع هیچ کشوری حاضربه عضویت در سازمانی نخواهد بود که که منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی در اولویت آن باشد.

کنعانی مقدم با اشاره به روند اجرایی شىدن spv خاطرنشان کرد: مهلت ۶ ماهه‌ای که ایران برای اتحادیه اروپا در نظر گرفته بود به اتمام رسیده است و این در حالی است که تا امروز اروپایی‌ها هیچ اقدام جدی در این باره انجام نداده‌اند و فقط طرح‌هایی را در خصوص ایجاد دروازه‌هایی تبادلات مالی به موازات سوئیفت مطرح کردند که تا کنون عملیاتی نشده است.

وی ادامه داد: در نتیجه به نظر می‌رسد که ما دیگر منفعتی در ماندن خود در mpt و برجام نخواهیم داشت به از همین رو ممکن است جمهوری اسلامی نسبت به ماندن یا نماندن در برجام تجدید نظر کند.

کنعانی مقدم همچنین با اشاره به دیدار‌های مکرر مقامات کشورمان با سران اتحادیه اروپا درباره موضوع spv افزود: این موضوع بیش از هرچیز نوعی اتلاف وقت به نظر می‌رسد، زیرا کشور‌هایی که پیش از این میزبانی SPV را پذیرفته بودند تحت فشار آمریکا یکی پس از دیگری از این مسئولیت سر باز زدند.

این کارشناس سیاسی با بیان اینکه واشنگتن در تصمیم‌های خود مصمم بوده و تحریم‌های آمریکاهم هرگز برطرف نخواهد شد، تصریح کرد: اگر تحریم‌های آمریکا برداشته شود می‌توان به مذاکرات با اتحادیه اروپا امیدوار بود، اما در غیر این صورت اصل ماجرا در برجام برطرف شدن تحریم‌ها بود که حال پس از اعمال مجدد تحریم‌ها این توافق به خودی خود منفعتی برای جمهوری اسلامی ایران در پی ندارد.

وی درباره میزبانی کشور‌های آلمان و فرانسه در جهت ایجاد مقری برای spv اظهار کرد: دراین باره دو موضوع وجود دارد یکی این مسئله که در عمل اتحادیه اروپا چه تصمیمی خواهد گرفت و چه اقداماتی درباره spv اعمال می‌کند و مسئله دیگر هم این است که تحریم‌های آمریکا در اصل متوجه شرکت هاست به این معنا که واشنگتن اعلام کرده است که درصورت همکاری با ایران دیگر قادر به همکاری با آمریکا نخواهند بود و در لیست سیاه این کشور قرار خواهند گرفت.

کنعانی مقدم در پایان خاطرنشان کرد: از این رو به طور قطع شرکت‌های خصوصی ابتدا منافع خود را درنظر خواهند گرفت و به منافع دیگر کشور‌ها توجهی نخواهند داشت و  در نتیجه باید گفت که این طرح از ابتدا محکوم به شکست است مگر اینکه کاخ سفید جریمه شرکت‌های خارجی را بر اساس قوانین بین‌الملل برداشته و در خصوص جریمه شرکت‌های خارجی براساس قوانین حهانی مورد مواخذه سازمان ملل قرار بگیرد، زیرا تحریم کردن در تجارت خارجی توسط یک کشور خاص خلاف قوانین WTO است.