به گزارش پارس نیوز، 

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام حسن عسکری (ع) بر شناخت دنیای امروز تأکید کرد و اظهار داشت: اگر حقیقت این دنیا را نشناسیم، کلاه سرمان رفته و گرفتار خطا و اشتباه می‌شویم؛ اگر فکر می‌کنیم در این دنیا مسئله حقوق بشر حاکم بوده و شورای امنیت و سازمان ملل در آن دخیل هستند، گرفتار اشتباه خواهیم شد.

وی ابراز داشت: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم دنیایی است که دیکتاتوری وحشیانه بر آن حاکم است و برخی از کشور‌ها به دنبال سلطه بر دیگران هستند.

این استاد برجسته حوزه خاطرنشان ساخت: کشور‌های دنیا نباید این ذلت را بپذیرند که دیگران از آن طرف دنیا بتواند بر تمام منافع آنان حکومت کنند؛ باید دست به دست هم داده و جلوی آن بایستند.

وی با بیان این مطلب که رئیس جمهور آمریکا حق ندارد ارباب تمام کشور‌ها باشد، تصریح کرد: کشور‌ها نباید بپذیرند که دنیا ارباب و قیم داشته و همه برده او باشند و خوشبختانه اخیرا متوجه شده و در حال مخالفت با این برنامه هستند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: با همه این دیکتاتوری‌ها، بحمدالله ایران اسلامی از صحنه خارج نشده و ان شاءالله نخواهد شد.

وی اظهار داشت: در زمان جاهلیت عرب نیز به قرارداد‌ها احترام گذاشته می‌شد؛ اما امروز برخی از کشور‌ها هر موقع دلشان خواست، از قرارداد‌ها خارج می‌شوند.

این مفسر قرآن کریم ابراز داشت: دولت و ملت ما باید بدانند که در چنین دنیایی حضور داشته و باید بدانیم با چه کسانی قصد مذاکره داریم؛ یک مشت مطالب نامربوط، غلط و بی معنی همچون رفتن سپاه پاسداران، نداشتن موشک، خروج از سوریه و ... را پیش می‌کشند تا به اهداف خود برسند.

وی گفت: باید بدانیم در چنین دنیایی باید قوی بود و در مقابل زورگو، زورمند شد تا بتوان با آنان مقابله کرد؛ ان شاءالله دولت هم بیشتر به فکر مردم بوده و با مسئله حضور زنان در ورزشگاه سر مردم را با این مطالب بند نکنند و به واقعیت‌ها فکر کنند.

آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به روایتی از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اظهار داشت: حضرت فرمودند: «حَقِیقٌ بِالْمَرءِ أن یَکُونَ لَهُ مَجالِسُ یَخلُو فِیها و یَذکُرُ ذُنُوبَهُ فَیَستَغفِرُ اللهَ مِنها/ چه خوب است که مرد گاهی خلوت کند و گناهان خود را به یاد آورد و از خدا آمرزش خواهد».

وی ابراز داشت: انسان باید گاهی تنها نشسته و با خدای خود خلوت کند و به گذشته خود فکر نماید تا بتواند برای آینده از مشکلات گذشته درس عبرت بگیرد.

این مرجع تقلید گفت: انسان حتما نیاز نیست از گناه استغفار کند؛ بلکه باید از خلاف مروت‌ها نیز باید توبه کرد؛ ممکن است امروز گناهی نکرده باشم؛ اما ترک اولی داشته ام که باید از این ترک اولی نیز توبه کرد.