به گزارش پارس نیوز، 

«رخسار پکجان» وزیر تجارت ترکیه امروز شنبه در گفتگو با آناتولی در ساختمان این وزارتخانه با اشاره به دریافت اخباری مبنی بر معافیت آنکارا از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، اظهار داشت: ما چنین انتظاری داشتیم. دوشنبه هفته جاری نیز اسامی این کشورها را خواهیم دید.

وزیر تجارت ترکیه ادامه داد: ایران، سوریه و عراق همسایگان ما هستند. ما باید به رغم این وقایع، تجارت خود با این کشورها را ادامه دهیم. انتظار داریم آمریکا در تحریم های نفتی، ترکیه را معاف کند. ما با ایران در زمینه انرژی توافقنامه هائی داریم، در صورت عدم خرید هم ناچار به پرداخت مبالغ آن خواهیم بود.

گفتنی است مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیروز جمعه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که تمامی تحریم‌های لغو شده علیه ایران در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) باز خواهند گشت؛ اما ۸ کشور به صورت موقت از این تحریم‌های نفتی معاف خواهند بود.

این درحالیست که «فاتح دونمز» وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه دیروز درباره معافیت آنکارا از تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: برخی شنیده‌ ها حاکی از این موضوع است؛ اما تا کنون ابلاغیه کتبی در این خصوص دریافت نکرده‌ ایم.

این درحالیست که پیشتر برخی کشورها از جمله هند و کره جنوبی نیز از احتمال معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران خبر داده و رسانه ها ژاپن را نیز درانتظار این موضوع اعلام کرده بودند.

لازم به ذکر است، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چندی پیش در سخنانی خطاب به اعضای «مجمع همیلتون» در ایالت واشنگتن، به عدم همراهی برخی از کشورها با تحریم نفتی ایران اعتراف کرده بود.

«جان بولتون» چهارشنبه در ایالت واشنگتن و در حضور اعضای «مجمع همیلتون» با لحنی نسبتاً مصالحه جویانه اذعان کرد که برخی از کشورها «ممکن است قادر نباشند روند به صفر رساندن [واردات نفت از ایران] را به سرعت طی نمایند».

وی که یکی از چهره های برجسته طرفدار جنگ و مخالف ایران است، همچنین گفت که واشنگتن درصدد است تا حداکثر فشار ممکن را بر توان جمهوری اسلامی ایران برای صادرات نفت خام اِعمال کند؛ اما تا جایی که به کشورهایی که به این ماده خام وابسته هستند، لطمه ای وارد نشود.

از ماه می که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا خروج این کشور را از توافق هسته ای ایران (موسوم به برجام) اعلام کرد، کاخ سفید با جدیت تلاش کرده تا میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای جهان خواستار معافیت از تحریم های کاخ سفید علیه صادرات نفت ایران شده اند.