به گزارش پارس نیوز، 

«حسین جابری انصاری» امروز سه شنبه با بیان این مطلب ابراز امیدواری کرد که ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه بتوانند با همکاری یکدیگر به این هدف دست یابند به نحوی که کنترل ادلب بدون هزینه های گسترده انسانی به حاکمیت دولت قانونی سوریه بازگردد.

وی ادامه داد: این موضوع در نشست سه جانبه سران سه کشور در تهران موضوع اصلی گفت وگوهای دو جانبه و چند جانبه بود.

جابری انصاری گفت: اختلاف نظری بین شرکای ما در زمینه اولویت ها در ادلب و نحوه حل و فصل مساله این استان در شمال سوریه وجود داشت اما در نهایت راه حل سوم و میانه رو ایران که همه شرایط در این منطقه را در بر می گرفت، مورد توافق طرفین قرار گرفت.

دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد کشورمان ادامه داد: امیدوارم بتوانیم با پیشبرد راه حل پیش بینی شده حق حاکمیت دولت مرکزی سوریه در ادلب را بازگردانیم و از طرف دیگر بتوانیم از کشتار و صدمات انسانی در این منطقه جلوگیری کنیم.

وی با یادآوری اینکه راه حل ایران مبنای توافق با دو شریک دیگر (روسیه و ترکیه) شد که در این خصوص اختلاف نظر داشتند، افزود: توافق بدست آمده دارای زمان بندی است و طرفین در حال پیگیری و اجرای آن هستند و بخش هایی از آن نیز اجرا شده است.

جابری انصاری ادامه داد: یکی از برنامه های ما در نشست سه جانبه و رایزنی های دوجانبه در دو روز آینده در مسکو با طرف های روسیه ای و ترکیه ای، بررسی آخرین وضعیت ادلب و تکمیل روند توافقی است که به آن دست یافته ایم.

جابری انصاری بار دیگر به روند حل و فصل بحران در سوریه اشاره کرد و گفت: بعد از اینکه بخش های عمده اراضی سوریه بویژه در جنوب و جنوب غربی این کشور به حاکمیت دولت مرکزی درآمد، توجه ها به بخش شمالی این کشور معطوف شد.

وی گفت: وضعیت در استان ادلب دارای حساسیت ها و پیچیدگی های فراوانی است چرا که سه میلیون نفر با توجه به محدودیت جغرافیا در این استان زندگی می کنند و مساله وجود گروه های مسلح مخالف و تروریست های بین المللی شناخته شده در آن هم مطرح است.

جابری انصاری در ادامه تصریح کرد: در دیدارهای امروز و فردا که میان نمایندگان عالی رتبه کشورهای ضامن صلح سوریه در جریان است، در خصوص آخرین تحولات منطقه نیز گفت وگو خواهد شد.

وی اشاره ای هم به رایزنی های دوجانبه در خصوص یمن کرد و گفت: یکی از اهداف این سفر رایزنی در خصوص تحولات یمن است؛ ما مجموعه ای از تحولات ماه های گذشته را در سطح منطقه ای و اروپا در ارتباط با یمن پیگیری کردیم و رایزنی های متعددی با کشورهای اروپایی داشته ایم.

جابری انصاری ادامه داد: در این سفر ضمن بررسی آخرین تحولات در یمن و نتایج رایزنی ها با طرف های مختلف منطقه ای و بین المللی، تلاش می کنیم تا با طرف روس برای پایان دادن به فاجعه انسانی در یمن هم افزایی داشته باشیم.

گفتنی است، حسین جابری انصاری به منظور گفت وگو و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات منطقه به ویژه سوریه و یمن، امروز در راس هیاتی به مسکو سفر کرد.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات بین المللی صلح سوریه و یمن ضمن این سفر با مقامات سیاسی روسیه دیدار و گفتگو خواهد داشت.

جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد کشورمان نقش کلیدی در پیشبرد بحث های کارشناسی در مذاکرات آستانه برای حل و فصل بحران سوریه دارد.

ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه به دنبال راهی برای حل و فصل جنگ هشت ساله در سوریه هستند و در قالب این فرمت توانسته اند مخالفان و موافقان دولت سوریه را در قالب نشست گفت وگوهای سوری - سوری کنار یکدیگر جمع کنند که اثربخش ترین تلاش بین المللی برای پایان دادن به بحران در سوریه محسوب می شود.