به گزارش پارس نیوز، 

احسان قاضی‌زاده هاشمی عضو فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی در نشست خبری که به همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد با اشاره به تشکیل فراکسیون جوانان در مجلس، گفت: در این فراکسیون نمایندگان پرشور و جوانی از سلایق مختلف حضور دارند اما پیرامون مسائل جوانان با هم کار می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بحث جوان‌گرایی در پوسته مدیریت کشور، گفت: انقلاب ما در سن چهل سالگی قرار دارد و تا انقلاب به این سن رسیده شاهد اتفاقات و دوران‌های مختلفی بوده‌ایم، با این حال چرخش نسلی به میزانی که مورد نیاز کشور بوده صورت نگرفته است.

اهم اظهارات قاضی زاده به شرح زیر است:

* برخی‌ها می‌گویند انقلاب به بن‌بست رسیده است ولی از آن سو که می‌بینیم رهبر معظم انقلاب برای یک سند 50 ساله جهت پیشرفت کشور فراخوان می‌دهند، این نشان می‌دهد انقلاب به بن‌بست نرسیده و این جوانان هستند که می‌توانند مسیر را برای حضور نسل بعدی آماده کنند.

* عدم جابجایی بین‌نسلی باعث شده امروز بسیاری از نهادها وابسته به یک نسل مسن باشند و این احساس به وجود بیاید که اگر این نسل نباشد کشور دچار مشکلات فراوان می‌شود اما نگاه ما این بود که اگر اعتماد صورت گیرد نسل جوان به مرور جایگزین مدیران بازنشسته خواهد شد.

* قانون منع به کارگیری بازنشستگان یعنی اینکه افراد بدانند برای همیشه در یک پست ماندگار نیستند، برای همین باید کادرسازی و همتاپروری شکل بگیرد و یکی از برنامه‌های اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کادرسازی است. کادر وفادار علاقه‌مند، متعهد و متخصص و انقلابی که بتواند در آینده مسئولیت را بر عهده بگیرد.

* بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ما به دلایل مختلف و استفاده نادرست از ظرفیت‌ها و توانایی‌هایشان از حضور در عرصه‌های مختلف کناره‌گیری کردند و اصولاً اثرگذاری اجتماعی ندارند لذا ما نیازمند یک چرخش در ساختار بروکراتیک کشور بودیم و این چرخش را با قانون منع به کارگیری بازنشستگان پیگیری کردیم و این یک گام به جلو است و می‌خواهد بگوید انقلاب متعلق به همه نسل‌هاست.

* این قانون چراغ امید واقعی را در میان جوانان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان روشن خواهد کرد و انشاءالله در 26 آبان ماه که پایان مدت داوطلبانه برای ترک خدمت بازنشستگان است همه افراد مشمول این قانون کناره‌گیری کرده و امیدواریم به جای اینکه به ابزار دیگری برای ماندن دست دراز کنند قهرمانانه کنار بروند.

*حدود 200 نفر از مقامات مشمول این قانون خواهند شد، در شهرداری تهران و شهرداری‌های سراسر کشور آمار گسترده‌ای داریم از افرادی که مشمول این قانون هستند و باید کنار بروند. ما انشاءالله به افکار عمومی صریح و شفاف خواهیم گفت چه کسانی قانون‌مدار هستند و چه کسانی قانون‌گریز.

*در بحث جایگزینی جوانان به جای افراد بازنشسته نیز باید شفافیت وجود داشته باشد و افرادی که شایستگی دارند جایگزین شوند. در وزارت آموزش و پرورش بالای صد هزار نفر مشمول این قانون می‌شوند، در بسیاری از نهادها، پست‌های خالی وجود دارد که توجه به این مسائل می‌تواند باعث چرخش در میان مدیران شود.

نسل جوان حضور چشمگیری در مجلس دارد

زهرا ساعی نماینده مردم تبریز در مجلس در نشست خبری _تحلیلی «جوانگرایی در تحقق دولت اسلامی _جامعه اسلامی» که به همت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، با اشاره به نگاه سیاسی و کاریکاتوری به جوانان گفت: متاسفانه ضعف احزاب در کشور باعث شده که آنها جوانان را اهرمی برای رسیدن به اهداف می بینند.

وی تشکل‌های دانشجویی زیربنای فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دانست و افزود: تشکل‌های دانشجویی در همه دوره‌ها خیلی جدی فعالیت می‌کنند و افراد موفقی نیز در آنها به آموزش جوانان می‌پردازند. پذیرش صاحبان فکر و ایده می‌تواند سبب حرکت رو به‌ جلو در همه زمینه‌ها شود و باید بستر آن آماده و حرکت آن صورت گیرد.

این نماینده مجلس با اشاره به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان و فشارهایی که درباره تصویب آن وجود داشت، تاکید کرد: بازنشستگان از اواخر آبان تا دو ماه، زمان دارند تا استعفا دهند و از آنجایی که مصداق جرم برای آن تعیین شده، نمی‌توانند بیشتر از زمان مقرر در سمت خود باقی بمانند.

وی افزود: در کشور ما جوانان دانشگاهی بسیاری وجود دارد که صاحب نظر و ایده هستند ولی در بسیاری از موارد به آنها اعتماد نمی‌شود و این مشکل اصلی به‌ حساب می‌آید.

ساعی تصریح کرد: از این طرف ما به مدیرانی نیاز داریم که ریسک‌پذیر باشند و بتوانند ایده‌های خود را به مرحله عمل برسانند.

وی اظهار داشت: از آنجایی که نسل جوان حضور چشمگیری در مجلس دارد، قانون منع بکارگیری بازنشستگان فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی به تصویب رسید.

نماینده مردم تبریز در مجلس در پایان گفت: بی‌حرکتی نظام اداری باعث شد که برای حذف این ایستایی، نیاز چرخش مدیریتی داشته باشیم و به‌همین‌دلیل این قانون در مجلس مطرح و تلاش برای تصویب آن صورت گرفت.