به گزارش پارس نیوز، سرانجام 40 اقتصاددان در نشست سه ساعته با رئیس جمهور حضور یافتند و با او دیدار کردند. از این نشست 40 سطر خبر بیرون آمد که اگر هر کدام از حاضران یک سطر هم سخن گفته باشند نمی شود حدس زد سر و ته جلسه را چگونه سر هم آوردند!
پیش‌تر اقتصاددانان در نامه های مختلف و فعالان سیاسی در بیانیه های متعدد از باب خیرخواهی مطالب را به دولت در خصوص خروج از وضعیت کنونی یادآور شدند. بزرگانی از اساتید دانشگاه و اقتصاددانان مطرح در این جلسه غایب بودند ضمن اینکه دکتر مسعود نیلی سرتیم اقتصادی دولت نیز در این نشست حضور نداشت.
اگر بخواهیم کل حرف اقتصاددانان را در چند سطر خلاصه کنیم به راحتی می توانیم آن را در آخرین نامه 50 اقتصاددان برجسته کشور ببینیم.
اقتصاددانان 8 چالش اقتصادی را به شرح زیر به تفصیل برای رئیس جمهور و مقامات اقتصادی کشور تشریح کردند.
1- مشکلات بازار ثانویه ارز 2- قیمت ارز 3- شوک ارزی موجود 4- قیمت های  دستوری 5- بیکاری 6- دور باطل ارز و تورم 7- سیاسی شدن نقدینگی  8- رانت ارزی
آنها فقط به تشریح چالش های اقتصادی امروز اشاره نکردند بلکه راه حل هم نشان دادند. راه حل های آنها به شرح زیر است؛
1- شفاف سازی 2- اصلاح ساختار هزینه ای دولت 3- اصلاح سیاست های پولی مالی و تجاری و صنعتی 4- بهبود صادرات غیرنفتی 5- سیاست صنعتی توسعه گرا 6- برخورد با متخلفان ارزی 7- محدود کردن واردات 8- تعیین اولویت های جدید تخصیص ارز 9- شفاف سازی واردات و صادرات 10- اخذ مالیات از درآمدهای سوداگری 11- پایش روزانه نقدینگی 12- افزایش متناسب دستمزدها 13- مدیریت قیمت ها 14- استقرار نظام عادلانه توزیع

بدون شک جلسه اقتصاددانان و اساتید اقتصاد دانشگاه های کشور را یک جلسه استراتژیک برای حل مشکلات اقتصادی باید تلقی کرد. اما آنچه رئیس جمهور در این نشست مطرح کرد هیچ نسبتی با دیدگاه اقتصاددانان در مورد چالش ها و نیز راه حل های آنان نداشت.
آقای روحانی در این نشست گفته است؛ "با برنامه ریزی های دقیقی که انجام شده آمریکا در بلندمدت قادر نیست به سیاست های ضدایرانی خود ادامه دهد."
همچنین رئیس جمهور گفته است؛ "دولت طرح‌های گسترده ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد."
اما در خبر منتشره از سوی پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهور هیچ اشاره ای نشده است که آن "برنامه های دقیق" چیست؟ و این "طرح های گسترده برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمن" کدام است؟

رئیس دفتر رئیس جمهور یک هفته پیش در دیدار مدیران رسانه ها گله کرده بود که دولت صدا و سیما ندارد و نمی تواند برنامه‌های خود را تبلیغ و ترویج کند و پاسخ منتقدین را بدهد. هر چند این انتقاد نوعی کم لطفی است اما آنچه مسلم است آن است که هر وقت وزرا و رئیس جمهور اراده کنند همه امکانات صدا و سیما در اختیار آنهاست.

اما سخن این جانب این است که رئیس جمهور چرا از موقعیت هایی که پیش می آید در مورد روشنگری در خصوص سیاست های دولت استفاده نمی کند. دیدار 40 تن از اقتصاددانان کشور فرصتی بود تا یک گفت‌وگوی رو در رو در مورد خواسته دولت و دیدگاه های رئیس جمهور و نیز نقد مشفقانه اقتصاددانان صورت گیرد و مردم در جریان منطق دولت در مدیریت کشور و پاسخ رئیس جمهور برای سوالات کلیدی دیده و شنیده شود.

چه خوب بود دکتر مسعود نیلی تئوریسین اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم در این نشست حضور داشت و او از تئوری های خود دفاع می کرد. تئوری هایی که اقتصاد کشور را به وضعی دچار کرده است که نه تولیدکننده تکلیف خود را می داند و نه مصرف کننده!

از آن مهمتر بازارها دچار تلاطم و بی انضباطی و اغتشاش قیمت ها و ارزش پولی ملی در پایین ترین حد ممکن در 40 سال اخیر است. طبیعی است در چنین نشست تخصصی رئیس جمهوری که یک واحد از دروس اقتصاد را پاس نکرده نمی تواند پاسخگو باشد.

باید کسانی در این نشست پاسخگو باشند که در چند و چون اوضاع اقتصادی کشور مسئولیت مستقیم دارند.