به گزارش پارس نیوز، 

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  بمناسبت روز جهانی استاندارد در حضور مدیران ارشد این وزارتخانه با بررسی روندهای کیفی سازی محصولات تولیدی وزارت دفاع گفت:  به حول قوه الهی با تکیه بر دانش و توان بومی روندهای رو به رشد تولید محصولات دفاعی و امنیتی را با رعایت ملاحظات و استانداردهای بین المللی در اولویت قرار دادیم و امروز به جایگاه مطلوبی در تامین مطالبات نیروهای مسلح به لحاظ کیفی رسیده ایم.

حاتمی با اشاره به استاندارد کردن محصولات تولیدی وزارت دفاع به عنوان یک اصل مهم و اساسی در تولیدات صنعت دفاعی گفت: توانسته‌ایم با تکیه بر دانش بومی و برآمده از ظرفیت سرمایه‌های انسانی جهادگر، راهبرد وزارت دفاع که همانا دستیابی به استانداردها و رقابت پذیری در عرصه جهانی است را جامه عمل بپوشانیم.

وزیر دفاع با اشاره به نقش هیئتهای فنی در شورای عالی و راهبردی استاندارد و کیفیت وزارت دفاع اظهار داشت: هیئت‌های فنی باید همواره از اعضاء مختصص و پایش شده به لحاظ علمی و عملیاتی باشند و بتوانند معنای مشترکی از مفهوم استاندارد بین سازنده و بهره بردار را پیاده سازی کنند.

وی با بیان اینکه مرکز استاندارد باید نقش خود را در تدوین استانداردها به درستی ایفا کند تصریح کرد: گاهی اوقات برداشت و انتظار ذینفعان و خریداران از مفهوم استاندارد با برداشت و عملکرد سازندگان محصولات در تداخل و به نوعی مغایرت دارد. براین اساس هیئت های فنی همواره باید در تسهیل ارتباط و ایجاد زبان مشترک و نهادینه کردن فرهنگ استاندارد ، نسبت به ارتقای کیفیت تجهیزات دفاعی، بر اساس خواست نیروهای مسلح و ذی‌نفعان اطمینان دهند.

وزیر دفاع با اشاره به تلاش و هجمه دشمن در عرصه اقتصادی بیان کرد: عدم بهره برداری درست از منابع به عنوان یکی از اهداف جنگ اقتصادی نظام سلطه علیه ایران اسلامی موضوعی است که مرکز استاندارد دفاعی باید بیش از پیش هوشیار بوده تا با کمترین آزمون و خطا بتوانیم به سطح بالای استاندارد در تولید محصولات برسیم.

حاتمی با اشاره به وجود نهاد استاندارد در سازمان های نیروهای مسلح تصریح کرد: مقوله استاندارد سازی و کیفیت فرایند یکطرفه صرف نیست و باید در شکل گیری استانداردهای نگهداری، عملیات و انبارداری محصولات نظامی در نیروهای مسلح نیز اهتمام ویژه داشته باشیم.

وزیر دفاع با اشاره به بهبود سازگاری، امنیت و کیفیت به عنوان اهداف کلی مفهوم استاندارد تصریح کرد: مقوله استاندارد و استاندارد سازی محصولات از مرحله ایده تا فناوری باید به صورت آکادمیک و در چهارچوب یک نظام آموزشی مد نظر مسئولان قرار گرفته و آموزش داده شود.

حاتمی با اشاره به نقش خطیر مرکز استاندارد دفاعی ایران به عنوان تنها مرجع تدوین‌کننده استانداردهای ملی - دفاعی ایران گفت: این مرکز باتوجه به ماموریت های خود، تسلط بر راهبردها و خط‌مشی‌های استانداردسازی اقلام و نقش ­آفرینی در تصویب و ابلاغ استانداردها، نظارت  و کنترل بر همه استفاده‌کنندگان اقلام و تدوین‌کنندگان استانداردها (نه فقط در یک سازمان یا نیروی خاص)، باید در مقوله استاندارد و استانداردسازی اقلام دفاعی همواره روند رو به رشدی داشته باشد.

وزیر دفاع با بیان اینکه مرکز استاندارد دفاعی به‌ عنوان ابزار متخصص و هوشمند در خدمت نیروهای مسلح، صنایع دفاعی و مراکز تحقیقاتی است، گفت:  این مرکز باید هم پوشش هر سه حلقه و فصل مشترک تأمین منافع و نظریات همه آنها باشد. در کنار آنها باشد نه در مقابل آنها. شخص سومی باشد که با منطق علم و فنّاوری و با زبان اطلاعات بروز شده صحبت کند، مشاوره دهد و با توجه به وظایف قانونی خود، نظرات و منافع هر سه حلقه از پیکره دفاعی را لحاظ کند و با مقایسه و انطباق آن با علم و فنّاوری موجود در کشور و جهان و سایر عوامل سرنوشت‌ساز نظیر راهبردها و خط‌مشی‌های ابلاغ‌شده از رده‌های بالاتر، چکیده و بهترین نتیجه را پیشنهاد دهد.

وی در همین زمینه تصریح کرد: مرکز استاندارد دفاعی ایران باید سه حلقه نیروهای مسلح، مراکز تحقیقاتی و صنایع دفاعی را در جایگاهی با فصل های مشترک‌ به هم متصل و یک محور مشترک بین هر سه حلقه ایجاد کند و جایگاه محوری استانداردسازی را در مرکز مشترک هر سه حلقه حفظ کند.