به گزارش پارس نیوز، 

کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در حاشیه نشست مشترک با رئیس مطالعات امنیتی و اروپایی اتریش در جمع خبرنگاران در خصوص بررسی لایحه cft در جلسه فردا مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در صورتی که لایحه CFT تصویب شود با شرایطی که ایران را در آن قرار می دهد و خطوط قرمزی که بیان میکند، می تواند جلوی سو استفاده ها را بگیرد و در عین حال در جهت عادی شدن روابط اقتصادی ما با جهان می تواند کمک کننده باشد.

وی گفت: ما به این مکانیسم ها خیلی امیدوار نیستیم که چه تحولی را بخواهد برای ما ایجاد کند اما نشان دهنده آن است که باید بیشتر به خود و منابع خود متکی باشیم.

خرازی همچنین در خصوص سازوکار اروپایی ها در قبال ایران نیز اظهار داشت: سازوکار اروپا می تواند بخشی از مسائل را رفع کند و تجارت با اروپا را ادامه دهد، اما باید دید این ساز و کاری که وجود دارد تا چه اندازه می تواند برای ما رضایت بخش باشد و در عمل چقدر مشکلات را حل می کند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی در خصوص همکاری ایران با چین و روسیه به ویژه در خصوص نفت و معاملات اقتصادی، تصریح کرد: اگر منظور وابستگی به اینها باشد که باید بگویم این مساله جزو سیاست ما نیست اما در دنیای سیاست منافع مشترک وجود دارد که کشورها می توانند با هم همکاری داشته باشند.

خرازی افزود: مادامی که روسیه و چین منافع داشته باشند با ما همکاری می کنند اما ما معتقدیم که این وابستگی به آنها نباید ایجاد شود.

وی در پایان در خصوص مبادلات تجاری با ارزهای دو کشور روسیه و چین خاطرنشان کرد: صحبت هایی با روسیه و چین در این خصوص شده که اگر برقرار شود می تواند به گسترش روابط ما با آنها کمک کند.