به گزارش پارس نیوز، 

جلسه امروز (۲۱ شهریور) هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد.

در این جلسه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک به شرح زیر به تصویب رسید:

-نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی منابع ثابت و متحرک شامل تعیین حدود مجاز آلودگی‌های صوتی به تفکیک منبع و محل ایجاد آلودگی مربوطه و تضامین اجرایی رعایت حدود تعیین شده

-اقدامات مربوط به مواقع شرایط اضطرار آلودگی هوا با رویکرد پیشگیرانه بر اساس مدل‌ها و پیش‌بینی وضعیت هوا و اولویت محدودیت‌های ترددی به جای اعلام تعطیلی مدارس یا ایام کاری

-کنترل منابع آلاینده و کاهش آلودگی هوا شامل کلیه اقدامات کاهش منابع آلاینده هوا با محوریت ارتقای کیفیت سوخت و وسایل نقلیه

-روش‌های تشویقی و الزام‌آور رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها در موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی

-تعیین سن فرسودگی انواع وسیله نقلیه موتوری به تفکیک وسایل نقلیه عمومی و شخصی و همچنین شهر‌های با آلودگی بیشینه هوا و سایر نقاط کشور

-فرآیند انتقال آن دسته از مراکز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی آلاینده که آلایندگی آن‌ها غیر قابل رفع می‌باشد به نقاط مناسب و تعیین منابع اعتباری و تسهیلات و تشویقات لازم جهت انتقال واحد‌های مذکور. قطعی بودن عدم رفع آلایندگی در این مصوبه پیش شرط ورود به فرآیند انتقال می‌باشد.

-نحوه پایش آلاینده‌ها در مراکز دارای طبقه بندی حفاظتی

-مدیریت تردد و ساماندهی سفر‌های شهری با رویکرد کاهش آلودگی هوا از طریق ایجاد محدودیت‌های زمانی مکانی و نوعی

-حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا از صنایع و نیروگاه‌ها

وزیر نیرو در ادامه این جلسه گزارشی از برنامه این وزارت‌خانه برای تأمین برق مطمئن و پایدار در اوج بار سال ۱۳۹۸ به هیئت وزیران ارائه داد.

در این گزارش، ضمن برآورد بار مصرفی سال ۱۳۹۸ به روش جزء به جزء و مشخص سازی قدرت اسمی، قدرت عملی و قدرت قابل اتکا نیروگاه‌های موجود، تراز تولید و مصرف در سال ۱۳۹۸ به تفکیک مناطق و برای کل کشور محاسبه شده است.

همچنین طرح‌های انتقال مورد نیاز برای انتقال بار نیروگاه‌های مذکور و همچنین رفع محدودیت‌های شبکه انتقال مشخص و طرح‌های اولویت‌دار برای بهره برداری قبل از سال ۱۳۹۸ تعیین گردید

برنامه‌های مذکور شامل تغییر ساعات کار ادارات، همکاری با صنایع، استفاده از مولد‌های خود تأمین و LED تعویض لامپ‌های فلورسنت با لامپ‌های سرویس کولر‌ها هستند.

**اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارت و بازسازی واحد‌های مسکونی خسارت دیده از سیل و طوفان سال ۱۳۹۷ در استان چهارمحال و بختیاری

هیئت وزیران به منظور جبران خسارت واحد‌های مسکونی خسارت دیده ناشی از سیل و طوفان در شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری مبلغ شصت میلیارد و سیصد و بیست و نه میلیون (۰۰۰ ر. ۰۰۰ ر. ۳۲۹ ر. ۶۰) ریال اعتبار هزینه‌ای و مبلغ یک‌صد میلیارد (۰۰۰ ر. ۰۰۰ ر. ۰۰۰ ر. ۱۰۰) ریال اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص داد.

**تصویب آیین‌نامه اجرایی احداث، بازسازی و بهره برداری وزارت آموزش و پرورش از بخشی از املاک این وزارتخانه

دولت در ادامه با هدف ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک و فضا‌های آموزشی، ورزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش، آیین‌نامه اجرایی مربوط به احداث، بازسازی و بهره‌برداری این وزارتخانه از بخشی از املاک و فضا‌های آموزشی خود را به تصویب رساند.

به موجب این آیین‌نامه، دولت به وزارت آموزش و پرورش اجازه داد نسبت به احداث، بازسازی و تکمیل فضا‌های نیمه‌تمام و بلااستفاده و بهره برداری از آن‌ها با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی اقدام نماید.

دولت هم‌چنین وزارت آموزش و پرورش را از پرداخت کلیه عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال ملک، اخذ گواهی بهره‌‌برداری، احداث، تخریب، بازسازی، نوسازی و سایر عوارض شهرداری در اجرای این آیین‌نامه معاف کرد.

**اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس

هیئت وزیران ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد.