به گزارش پارس نیوز، 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از اقدام برخی کشورهای منطقه در جهت از بین بردن تعاملات ایران و عراق سخن گفت و تأکید کرد: «مقامات کشورمان باید نسبت به این اقدامات هوشیار باشند».

به گزارش خبرنگار سیاسی سایت پارس چند روز گذشته کنسولگری ایران در بصره از سوی تعدادی از افراد ناشناس موردحمله قرار گرفت و درنهایت به آتش کشیده شد.

پس از وقوع این حادثه بلافاصله وزارت خارجه کشورمان با احضار سفیر عراق در ایران مراتب اعتراض خود را به این موضوع اعلام کرد و مقامات عراقی نیز ابراز ناراحتی خود را از این موضوع اعلام داشتند و تأکید کردند که اقدامات لازم را در جهت مقابله و شناسایی مسببان این ماجرا انجام خواهند داد.

آتش زدن کنسولگری ایران در بصره موجبات خوشحالی بسیاری از دشمنان جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرد روندی که به گونه‌ای تأییدکننده نقش آن‌ها در این اتفاق است ازاین‌رو در گفت‌وگو با سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی وقوع این اتفاق را موردبررسی قراردادیم.

علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی پارس با محکومیت اقدام عناصر ناشناس در آتش زدن کنسولگری ایران در عراق اظهار کرد: «طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی مقامات عراقی مسئول حفاظت و تأمین امنیت سفارتخانه و کنسولگری‌های ایران در این کشور هستند ازاین‌رو قطعاً باید امروز پاسخگوی این اقدام باشند».

وی با بیان اینکه هنوز عوامل آتش زدن کنسولگری ایران در بصره شناسایی نشده است خاطرنشان کرد: «باید مشخص شود که این افراد با هدایت و حمایت کدام جریانات و کشورها دست به چنین اقدامی زدند چراکه قطعاً با روند فعلی امکان تکرار این ماجرا وجود دارد».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: «تعاملات مثبت ایران و عراق در طی سال‌های اخیر در موضوعات مختلف همچون مبارزه با داعش، مبادلات اقتصادی و سیاسی موجبات ناراحتی بسیاری از کشورهای منطقه و دشمنان جمهوری اسلامی ایران را فراهم کرده است ازاین‌رو بدون شک آن‌ها از هیچ اقدامی در جهت ضربه زدن به این رابطه غافل نخواهند شد».

نجفی خوشرودی تأکید کرد: «بدون شک با توجه به ابعاد ماجرای بصره مشخص و معلوم است که دست‌های پشت پرده و خارج از عراق این جریان را حمایت کردند ازاین‌رو شناسایی عناصر این اتفاق و برخورد با آن‌ها در شرایط امروز امری ضروری است».

وی با اشاره به تعاملات اقتصادی میان ایران و عراق تأکید کرد: «بسیاری از کشورهای همسایه و جهان به‌خصوص آمریکایی‌ها صراحتاً ابراز ناراحتی خود را از گسترش روابط ایران و عراق اعلام کردن ازاین‌رو قطعاً دور از دسترس و باور نیست که آن‌ها در ماجرای بصره دخیل باشند».

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «مثلت قوی ایران، عراق و سوریه در طی سال‌های اخیر در جهت مبارزه با داعش و درواقع شکل‌گیری جریان مقاومت در منطقه رویکردهای بسیار مهمی داشته است ازاین‌رو بسیاری از جریانات مخالف این محور تمام تلاش خود را در جهت ضربه زدن به این کشورها به کار بستند».

نجفی خوشرودی با اشاره به اینکه توجه به تحرکات دشمنان جمهوری اسلامی ایران و عراق در مقطع فعلی امری ضروری است تصریح کرد: «در شرایط فعلی و با توجه به موضوع بصره و برخی از اتفاقات دیگر مشخص است که دشمنان ایران و عراق با یک استراتژی مشخص در جهت از بین بردن اعتماد عمومی مردم این دو کشور به یکدیگر وارد عمل شدند ازاین‌رو هوشیاری و ارائه یک تدبیر منطقی از سوی مقامات دو کشور در این شرایط امری ضروری است تا میزان اتحاد دو ملت را افزایش دهد».

وی تصریح کرد: «مناسبات ایران و عراق در ابعاد مختلف قطعاً به سود منطقه است و سبب کاهش نقش دشمنان خواهد شد ازاین‌رو باید از تمامی فرصت‌های لازم در جهت استحکام روابط میان دو کشور استفاده شود تا دشمنان به اهداف مدنظر خود دست پیدا نکنند».